BAZUNA MIEJSCA NIE ZAGRZEWA

Piosenka towarzysząca turystyce, w studenckim wydaniu, jest zjawiskiem powszechnym od lat 60-tych XX w., obecna i rozwijana także w akademickim środowisku gdańskim. W początkowych latach nie istniały imprezy propagujące ten gatunek ze scen, nie były dostępne drukowane zbiory zawierające tamten repertuar.
Pionierem w propagowaniu piosenki rajdowej, śpiewanej na szlakach, tak w studenckim Gdańsku jak i w całej Polsce, był Zygfryd Kwiatkowski, zwany Sucharkiem, w tamtym czasie student Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. Zebrany przez Niego skład utworów, przepisany na maszynie i kopiowany przy pomocy powielacza, na terenie Uczelni, dziś ma status białego kruka, obecny w niewielkim nakładzie i zwany, od Osoby edytora, śpiewnikiem Sucharka.
Pod koniec lat 60-tych wrocławscy studenci po raz pierwszy przenieśli turystyczny repertuar na scenę, inaugurując Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie. Przykład zadziałał mobilizująco na studencki świat na Wybrzeżu – w listopadzie 1971 r. odbyła się pierwsza BAZUNA, o nazwie pochodzącej od kaszubskiej trombity, niosącej związek z wędrówką pomorskimi plenerami, także z organizatorem – Studenckim Klubem Turystycznym Politechniki Gdańskiej FIFY. Tym samym gdańska Alma Mater stała się jednym z pierwszych promotorów zjawiska kulturalnego – studenckiej piosenki turystycznej, w scenicznej wersji docierającego do szerokiego grona odbiorców.
Inauguracyjne cztery edycje przeglądu BAZUNA w Gdańsku wyłoniły nazwiska autorów, którzy śpiewaniu o turystycznym profilu postanowili poświęcić swe twórcze siły. Wojciech Bellon – twórca Wolnej Grupy Bukowina, Jerzy Filar, tworzący później grupę Nasza Basia Kochana oraz soliści: Adam Drąg, Wacław Masłyk, Czesław Wilczyński, Grzegorz Marchowski – oto artystyczny obraz pierwszych BAZUN. Piosenki pozostawione przez wyżej wymienione grono do dziś z powodzeniem zajmują niezliczone turystyczne śpiewniki, rozbrzmiewając w niejednej uroczej, odwiedzanej przez Turystów przestrzeni.
W połowie lat 70. turystyczny ideał Przeglądu został ucieleśniony dosłownie: dwie edycje, zwane jantarowymi (Mierzeja Wiślana), niczym studencki rajd, miały miejsce każdego dnia w innym miejscu, w innej scenerii. Z rokiem 1977 rozpoczęła się, trwająca do dziś, wędrówka imprezy, z weekendowym pobytem w jednym miejscu. Przełom dekad lat 70. i 80. skierował studenckie śpiewanie na zamki: Gniew, Malbork, Kwidzyn i zespół pałacowy w Rzucewie. Z tamtych lat pamiętane są bogate formacje zespołowe: Grupa Toruń z Adamem Szarkiem. trójmiejski Babsztyl czy wrocławska SETA, każda z nich wniosła kolejne żelazne tytuły do ponadczasowego turystycznego śpiewnika.
Przez kolejne dekady, do dziś, kontynuowana była i jest wędrówka BAZUNY, jako jej definicja – sposób na życie. Do dziś to jedyna wędrująca impreza „śpiewana”, przez uczestników po latach tym łatwiej rozpoznawana – po miejscu odwiedzin. Lokalizacją nieraz były urocze kaszubskie plenery, kilkakrotnie śpiew rozbrzmiewał w otoczeniach zamkowych, scena studencka lokowana byłą także nad samym morzem, z ewenementem w roku 2005 – na pomoście nad morskimi falami, z widownią na plaży. Przegląd zachował więc walor świeżości, niewiadomej towarzyszącej uczestnikom studenckich rajdów. podążających w nieznaną drogę.
Piosenka śpiewana w tysięcznych studenckich zbiorowościach na rajdach, rozbrzmiewająca potężnym chórem, była domeną lat 60. i 70. Przegląd BAZUNA i podobne imprezy w kraju w tym czasie zjawisko to ze sceny dokumentowały. Obecnie turystyka, także w akademickim świecie, jest zjawiskiem bardziej elitarnym, w miejsce niezliczonych tłumów grupujących grono sympatyków, zapaleńców. Także przeglądy podobne do naszego poszerzyły swe ramy, z czysto rajdowej formy wchodząc w zakres poetycki, folkrockowy, country, czy kabaretowy, wykonania nieraz opatrzone są bogatymi muzycznie aranżacjami.
Przegląd BAZUNA, w tych przeobrażeniach, zachował to, co najważniejsze – swój turystyczny, plenerowy charakter i formę piosenki, bez względu na aranżację sceniczną, możliwą do przeniesienia na głos z gitarą, zachęcającą do śpiewu, do rozśpiewania w grupach, w szerokim obiegu.
W roku 2015 nawiązana została metodyczna współpraca ze środowiskiem harcerskim, z zamiarem integracji dwóch światów piosenki, rezultatem jest dotychczasowy cykl wydarzeń w powiatach woj. pomorskiego, pod hasłem ŚPIEWAJMY RAZEM, zestawiających piosenki harcerskie i studenckie w jednym wspólnym spotkaniu.
Jubileuszowa, 45. BAZUNA odbędzie się w Centrum Sportu i Rekreacji ZIELONA BRAMA w Przywidzu w dniach 30 czerwca – 2 lipca 2017 r. Kulminacja obchodów, w sobotę 1 lipca, zawierać będzie trzy przedstawione wyżej akcenty – motywy przewodnie z całej historii imprezy:
– rajdowy pierwowzór piosenki z lat 60., z udziałem samego Sucharka,
– maraton ŚPIEWAJMY RAZEM łączący piosenkę studencką z harcerską
– koncert galowy eksponujący wagę i przesłanie śpiewanego słowa
Taka w skrócie jest charakterystyka przeglądu BAZUNA, od początkowych jego lat pod stałym patronatem naszej Alma Mater – Politechniki Gdańskiej. Za zaproszenie niech posłużą słowa, o najpiękniejszych wrażeniach śpiewającego Turysty, aktualne także wtedy, gdy tym Turystą jest cały nasz Przegląd, niestrudzenie odwiedzający kolejne magiczne miejsca Pomorza:
Przesiedzieć przy ognisku noc
Ze słońcem się przywitać rano
Spakować plecak, zabrać koc
i dalej w drogę pójść nieznaną
(Romuald Bobkowski „W drogę nieznaną” – fragment piosenki,
wyk. zespół BEZ IDOLA, rok 1983)
Zespół Organizacyjny Przeglądu BAZUNA 2017

Skomentuj:

X
Nasz Facebook