Bazuna 2014


Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY od swojego powstania w roku 1964 nieustannie prowadzi w środowisku akademickim tak swej Uczelni jak i Trójmiasta aktywną działalność promującą turystykę, wędrowanie z plecakiem, spędzanie czasu w kontakcie z naturą. Tradycyjnymi klubowymi turystycznymi rajdami pozostają wiosenne Pierwiosnki i jesienne Opadające Liście, z idei prezentacji piosenki turystycznej na scenie zrodził się w roku 1971 przegląd BAZUNA. Kolejne jubileusze Klubu odbywały się w formule powiększonego rajdu, z ogniskiem i częścią „oficjalną”. W roku 2014 – pięćdziesięciolecia Klubu – zdecydowano o połączeniu klubowych urodzin z nadchodzącą, 42. edycją przeglądu BAZUNA, dedykując obchodom pełną sobotnią ramówkę. Termin imprezy ustalony został na weekend 27-29 czerwca 2014 r.
Przywidz z infrastrukturą Zielonej Bramy, pokaźną bazą noclegową Campingu nad jeziorem i dodatkowymi miejscami noclegowymi w samej wsi był miejscem nader korzystnym. Ustalenia formalne i logistyczne ostatnich dwóch lat zmniejszały pokaźnie czynności organizacyjne.W kolejnej edycji jubileuszowej nastąpiła istotna modyfikacja. Podłużny układ Hali Ujeżdżalni wskazywał, jako naturalne, ustawienie sceny na końcu dłuższego boku, z regularną widownią, niestety, w konsekwencji, tylne rzędy obserwowały występy z największej możliwej odległości. Mając w zamiarze turystyczną atmosferę 50-lecia Klubu, śpiewania we wspólnym kręgu, zaprojektowano układ poprzeczny ze specjalną amfiteatralną konstrukcją sytuującą kolejne rzędy siedzeń na coraz wyższym poziomie.
Układ taki spotkał się z pozytywną opinią wykonawców i odbiorców, w efektywny sposób zwiększając integrację wspólnego śpiewającego kręgu. Kierownikiem budowy „amfiteatralnej” części technicznej, także taboru ławek w latach 2012 i 2014 był Wojciech Klocek.
Wzorem jubileuszu roku 2012 konkurs w całości przeniesiony został na piątkowe przedpołudnie. Piątkowy wieczór upłynął pod znakiem benefisu Krzysztofa Jurkiewicza, lidera Słodkiego Całusa od Buby, w ciągu swego ponaddwudziestoletniego pobytu na Przeglądzie obecnego także w innych formacjach, zaproszonych gościnnie na koncert. Formacja (dawniej Gdańska Formacja Szantowa), Smugglers i EKT Gdynia to wykonawcy piątkowej nocy. „A jednak było to możliwe”, parafraza jednego z tekstów Krzysztofa, okazała się trafnym mottem wieczoru.
Sobotni jubileusz w swej pierwszej części ukazał we współczesnych wersjach piosenki sprzed lat. Debiut na scenie odnotował duet Wojciech Klocek i Wacław Nowicki, sięgający po piosenki jeszcze z lat 60-tych.
Cześć dawnego składu Wałów Jagiellońskich, z Michałem Mołdawą i Michałem Jaczewskim reaktywował Grzegorz Bukała. Po latach swe turystyczne balladowe przeboje przypomniał szczeciński zespół Labolare.
Wieczorna gala w swym programie zawarła występy zespołowe – grupy U Studni, złożonej z byłych członków Starego Dobrego Małżeństwa, Bez Jacka, Adama Szarka z zespołem oraz Lecha Makowieckiego z grupą Zayazd.
Piosenki z pierwszych edycji Przeglądu jeszcze z sali KSW ŻAK zaprezentowali Wacław Masłyk oraz Małgorzata i Adam Cichoccy, do lat siedemdziesiątych powrócili, występujący w duecie, Waldemar Chyliński i Adam Drąg. Wielkim finałem sobotniej gali był ponadgodzinny maraton grupy Kaszuby pod kierownictwem Ryszarda Kusojcia, utworów z premierowych Przeglądów w wielogłosowej, harmonijnej aranżacji.
Upominkami wręczonymi w ramach 50-lecia klubu Fify były drewniane emblematy pod nazwą Méster, które specjalnie w tym celu wykonał kaszubski rzeźbiarz Andrzej Dworczyk. Uczestnicy jubileuszu chwalili przede wszystkim turystyczną atmosferę koncertu, zachętę do wspólnego śpiewania dawnych, znanych piosenek, zgodnie z mottem Jubileuszu – Z RAJDOWĄ PIOSENKĄ NA SZLAKU.
Konkurs w roku 2014 przyniósł ciekawe debiuty – bydgoska śpiewająca autorka Marzena Nowakowska swym występem rozpoczęła trwającą wiele lat obecność w naszych wydarzeniach. Zadebiutował duet Michał Miotke i Patryk Wendrowski, niedługo poszerzony do wymiaru zespołu Cztery Pory Miłowania, także często z nami obecnego. Folkowe, zespołowe brzmienie zaprezentował najlepszy wykonawca, zespół Żarty Na Bok. Rajdową Piosenką Roku została ballada „Na równych kamieniach” wrocławskiej grupy Uhuhu, jej lider, Janusz Bujko, rok później zaprezentował istniejący przez kolejne lata zespół Jan i Klan. Piosenkę autorską w gronie laureatów zaprezentował Sławek Rudnicki – jednoosobowy zespół Ta Jedna Chwila. Po raz drugi, tym razem z Nagrodą Publiczności na scenie Przeglądu ukazał się trójmiejski Nocny Lot.
Pierwszy raz w naszej historii trzy pod rząd edycje odbyły się w tym samym miejscu. Przyczyną były udane jubileusze i spełniająca wymogi poszerzonej imprezy infrastruktura, wspaniała atmosfera miejsca, bliskość lasu i jeziora, całonocne śpiewanie przy ognisku, działania towarzyszące, życzliwość gospodarzy – państwa Joanny i Piotra Krzyżanowskich z rodziną. Wspomniane edycje uzyskały niepowtarzalne miano tryptyku przywidzkiego, wracającego w wielu wspomnieniach po latach.
Rok 2014, jubileuszowy, przyniósł kolejny pakiet wydawnictw – uzupełnienie książkowego śpiewnika sprzed dwóch lat oraz już jesienią po imprezie, audiośpiewnik i wideośpiewnik zawierające wybór 107 tytułów turystycznej klasyki zebranej z dwóch jubileuszowych imprez.
Jednym z emblematów dekoracji był słup z drogowskazami w wielu kierunkach, prowadzący do zwartej konkluzji: istotą przeglądu Bazuna jest wędrówka, podróż, poszukiwanie nowych miejsc, turystyczne credo wprowadzone zostało i w tym zakresie. Pomimo wszelkich zalet miejsca, wezwanie, że czas wyruszyć w drogę – zaśpiewane w roku 2009 i przypomniane właśnie w Przywidzu w końcowych minutach na scenie w roku 2012 zyskało na aktualności. Już w maju 2014 roku wskazane zostało kolejne miejsce naszej podróży, także na Kaszubach. Przez trzy lata bytności w Przywidzu zaobserwowaliśmy potencjał tego miejsca, możliwości kryjące się w inicjatywach miejscowych i znajdujących tu swą lokalizację. Osobą, która w dyskusjach o przyszłości kulturalnego Przywidza przejęła inicjatywę był Wojciech Korzeniewski – w sierpniu roku 2015 wystartował ROCKBLU PRZYWIDZ FESTIWAL. Na przesmyku
jezior ustawiony został wykonany przez Adama Stachowicza ze stali łuk, na którym swoje metalowe krążki co roku zawieszać mieli kolejni goście.
W koncercie inauguracyjnym na hali Ujeżdżalni wystąpiły Czerwone Gitary, w podłużnym układzie widowni. Logistykę w tej imprezie realizował gościnnie Wojciech Klocek. Jeszcze raz, choć w innym stylistycznie programie, wróciła na Halę piosenka, tak, jak nasza, znana i śpiewana przez wszystkich. Impreza stała się autonomicznym punktem programu przywidzkiego lata, cieszymy się, że pomysł jej dały nasze koncerty, być może jednorazowy bigbitowy akcent roku 2013.
Atmosferę turystycznego Przeglądu w przestronne, lecz kameralne wnętrze klubu Kwadratowa pod koniec listopada przeniosła reaktywowana Jesień z Bazuną, pod egidą Ryszarda Markowskiego i SA PG. Wieczór w klubie Politechniki Gdańskiej był reminiscencją przywidzkiego jubileuszu, z udziałem części wykonawców z Zielonej Bramy.

Jury 42. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2014, w składzie: Krystyna Lisiecka, Łukasz Majewski, Horacy Chrząstek, Maciej Służała, Tomasz Borkowski, Łukasz Nowak, Tomasz Fojgt, w pomieszczeniu o ścianach należycie wygłuszonych, z kablami w porę ze ścian usuniętymi, ogłasza oficjalną, przy tym ściśle tajną Listę Dwudziestu (dokładnie: szesnastu):
„Pożądanie” – Marek Majka z zespołem, „Świat skrótów i wywieszek” oraz „Śmiech i łza” – Michał Miotke i Patryk Wendrowski, „Armia przetrwania” – Przemysław Urbaniak, „Wiersz bez tytułu” – Maja Majewska, „Jamais de ma vie” – Paulina Ryś, „Wiosna” – Nocny Lot, „Walc dla Sławka” – Grupa Pograni, „Broad Peak” – Ta Jedna Chwila, „Piosenka egzystencjalna” – Tujon, „Podróż sentymentalna” – Klub Dobrej Piosenki, „Wszystko” – Kaśka Gortat, „Zamknięty” – Pozory Mylą, „Nigdy nic nie wiadomo” – Dorota Kuziela, „Duch włóczęgi nie śpi” – Marzena Nowakowska i Ola Moszyk, „Grajek” – Uhuhu.
Rajdową, choć tajną, Piosenką Roku 2014 został autorski utwór Janusza Bujko „Na równych kamieniach” w wykonaniu zespołu Uhuhu.Jury docenia nieustająco wysoki poziom wykonawczy Marcina Sawickiego oraz rolę niestrudzonego animatora piosenki artystycznej – Mieczysława Dzikowskiego.
Najlepszą, sekretnie obwołaną interpretacją, jest „Zegar” Jana Błyszczaka w wykonaniu zespołu Nocny Lot. W najwyższym sekrecie jury przyznaje wyróżnienia za następujące interpretacje: ,,Karczmareczka” – Żarty na Bok, „Na kulawej naszej barce” – Maja Majewska.
Nagrodę Specjalną im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej, w sposób częściowo utajniony, uzyskuje Szczepan Buśko, skrzypek i perkusista zespołu Tujon.
Nagrodę Specjalną Jacka i Janka Stefańskich uzyskuje zespół Uhuhu.Najlepszym wykonawcą przeglądu BAZUNA 2014 został zespół Żarty na Bok.
Jury w odpowiedniej tajemnicy przyznaje wyróżnienia, oto wykaz:

  • Agata Wszelaki – przekonywujący występ,
  • Przemysław Urbaniak – kultywowanie szlachetnej tradycji protest songów,
  • Maja Majewska – radość prezentacji scenicznej,
  • Paulina Ryś i towarzyszący jej zespół – interpretacja chóralna utworu „Przyjaciele, których nie miałem”
  • Nocny Lot – akompaniament i aranżacja zespołowa
  • Michalina Chmielewska – dojrzałość sceniczna,
  • Tomasz Sawicki i Kazek Humeniuk – adnotacja, iż kolega z czarną walizką swymi dźwiękami przeszkadzajek skutecznie utrudniał operacyjne nagranie dowodowe,
  • Uhuhu – przykład, że w składzie duetu można osiągnąć wspaniały efekt.
    Nominację do półfinału konkursu 42. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2014 uzyskali autorzy: Tomasz Sawicki i Sławomir Rudnicki.
    Zaproszenie do konkursu tegorocznej Giełdy w Szklarskiej Porębie otrzymały zespoły Nocny Lot i Uhuhu.
    Zaproszeni do konkursu przeglądu Danielka 2014 uzyskali: duet Michał Miotke i Patryk Wendrowski oraz Grupa Pograni.
    Nagrodę Publiczności otrzymał, w trybie ze wszech miar jawnym, zespół Nocny Lot.
    Osoby zainteresowane dokładnym przebiegiem obrad Jury odsyła wprost do najbliższego wydania znanego tygodnika.

WERDYKT JURY BAZUNY 2014

Jury 42. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2014, w składzie:

  • Krystyna Lisiecka
  • Łukasz Majewski
  • Horacy Chrząstek
  • Maciej Służała
  • Tomasz Borkowski
  • Łukasz Nowak
  • Tomasz Fojgt

w pomieszczeniu o ścianach należycie wygłuszonych, z kablami w porę ze ścian usuniętymi, ogłasza oficjalną, przy tym ściśle tajną LISTĘ DWUDZIESTU (dokładnie: szesnastu):

  • Pożądanie” – Marek Majka z zespołem
  • Świat skrótów i wywieszek” oraz „Śmiech i łza” – Michał Miotke i Patryk Wendrowski
  • Armia przetrwania” – Przemysław Urbaniak
  • Wiersz bez tytułu” – Maja Majewska
  • Jamais de ma vie” – Paulina Ryś
  • Wiosna” – NOCNY LOT
  • Walc dla Sławka” – GRUPA POGRANI
  • Broad Peak” – TA JEDNA CHWILA
  • Piosenka egzystencjalna” – TUJON
  • Podróż sentymentalna” – KLUB DOBREJ PIOSENKI
  • Wszystko” – Kaśka Gortat
  • Zamknięty” – POZORY MYLĄ
  • Nigdy nic nie wiadomo” – Dorota Kuziela
  • Duch włóczęgi nie śpi” – Marzena Nowakowska i Ola Moszyk
  • Grajek” – UHUHU

Rajdową, choć tajną, Piosenką Roku 2014 został autorski utwór Janusza Bujko „Na równych kamieniach” w wykonaniu zespołu UHUHU.

Jury docenia nieustająco wysoki poziom wykonawczy Marcina Sawickiego oraz rolę niestrudzonego animatora piosenki artystycznej – Mieczysława Dzikowskiego.

Najlepszą, sekretnie obwołaną, interpretacją, jest „Zegar” Jana Błyszczaka w wykonaniu zespołu NOCNY LOT.

W najwyższym sekrecie jury przyznaje wyróżnienia za następujące interpretacje:
Karczmareczka” – ŻARTY NA BOK,
Na kulawej naszej barce” – Maja Majewska.

Nagrodę Specjalną im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej, w sposób częściowo utajniony, uzyskuje Szczepan Buśko, skrzypek i perkusista zespołu TUJON.

Nagrodę Specjalną Jacka i Janka Stefańskich uzyskuje zespół UHUHU.

Najlepszym wykonawcą przeglądu BAZUNA 2014 został zespół ŻARTY NA BOK.

Ujawniona proceduralnie nagroda specjalna za tekst – „Nigdy nic nie wiadomo” – Dorota Kuziela.

Jury w odpowiedniej tajemnicy przyznaje wyróżnienia, oto wykaz:
– Agata Wszelaki – przekonywujący występ,
– Przemysław Urbaniak – kultywowanie szlachetnej tradycji protest songów,
– Maja Majewska – radość prezentacji scenicznej,
– Paulina Ryś i towarzyszący jej zespół – interpretacja chóralna utworu „Przyjaciele, których nie miałem
– NOCNY LOT – akompaniament i aranżacja zespołowa
– Michalina Chmielewska – dojrzałość sceniczna,
– Tomasz Sawicki i Kazek Humeniuk – adnotacja, iż kolega z czarną walizką swymi dźwiękami przeszkadzajek skutecznie utrudniał operacyjne nagranie dowodowe,
– UHUHU – przykład, że w składzie duetu można osiągnąć wspaniały efekt.

Nominację do półfinału konkursu 42. Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA 2014 uzyskali autorzy: Tomasz Sawicki i Sławomir Rudnicki.

Zaproszenie do konkursu tegorocznej Giełdy w Szklarskiej Porębie otrzymały zespoły NOCNY LOT i UHUHU.

Zaproszeni do konkursu przeglądu DANIELKA 2014 uzyskali: duet Michał Miotke i Patryk Wendrowski oraz GRUPA POGRANI.

Nagrodę Publiczności otrzymał, w trybie ze wszech miar jawnym, zespół NOCNY LOT.

Osoby zainteresowane dokładnym przebiegiem obrad Jury odsyła wprost do najbliższego wydania znanego tygodnika.

Przywidz, 28.06.2014 r.

Śpiewnik
X
Nasz Facebook