Bazuna 2011

Zainaugurowane w lipcu 2010 r. WDZYDZKIE DNI Z BAZUNĄ były jedną z pierwszych imprez zrealizowaną w nowej scenerii tamtejszej Stanicy Wodnej PTTK, z nowowybudowaną wieżą widokową, do dziś główną atrakcją turystyczną kaszubskiego letniska. Pod wieżą stworzona została plenerowa scena, przekryta elastycznym dachem, od żeglarskiej tawerny i placu oddzielona skalnym ogrodem z fontanną. Realia topografii miejsca, w centralnym punkcie krzyża czterech jezior, zweryfikowały pierwsze, wakacyjnosielankowe wrażenie.

Pierwszy koncert wieczorny WDZYDZKICH DNI „uatrakcyjniony” był przez permanentny silny wiatr, całości dopełnił sobotniego ranka ulewny deszcz. Ratunek imprezie przyniosło przeniesienie drugiego koncertowego dnia do Tawerny – jej wnętrze przeżyło rekordową frekwencję, zaś miniaturowa scena pomieściła m.in. pełny 7-osobowy projekt Ot Tak, Po Prostu, z perkusją włącznie. Huczne otwarcie było początkiem trwającego ponad dekadę bytu imprezy, już rok później przeniesionej na sierpień.

WDZYDZKIE DNI były pomysłem powstałym przy innym pierwotnym zamiarze – lokalizacji we Wdzydzach kolejnej edycji Przeglądu. Wspólnie z szefem Stanicy, Zbigniewem Galińskim ustalono, że oba przedsięwzięcia ze sobą nie kolidują, tym samym 39. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki
Studenckiej BAZUNA 2011 został zaplanowany na dni 24-26 czerwca 2011 r.

Na imprezę wykorzystana została nowa scena plenerowa pod wieżą widokową, odstąpiono tym samym od powrotu do lokalizacji z roku 1985 – w głębi kompleksu turystycznych domków. Wymiar imprezy był mniejszy, niż rok wcześniej – kapryśna, chłodna i deszczowa aura zniechęciły do przyjazdu część ewentualnych uczestników, mniejsza też, sięgająca kilkunastu, była liczebność konkursu.

Wydarzeniem piatkowej nocy był zahaczający o rockową stylistykę występ Grzmiącej Półlitrówy, także okazały program zespołu Cisza Jak Ta, jeden z pierwszych z perkusją w składzie. Na naszą scenę powróciła, tym razem samodzielnie, Asia Pilarska. Głównymi punktami muzycznej soboty były występy Piotra Bakala z zespołem, żywiołowy Na Bani, grupy Bez Jacka (ze skandowaną dziesięć minut przez widownię Polsko-Ruską Madonną), interaktywnym dialogiem z widownią Egona Altera oraz występ laureata poprzedniego roku – Caryny. Epilogiem sobotniej nocy, także ucieczką z wysmaganej nocnym wiatrem widowni i sceny, było zainicjowane przez Egona Altera jam session we wnętrzu Tawerny.

Tak, jak pełne grono konkursowe i zestaw laureatów był skromniejszy. Rajdową Piosenką Roku została „Turystyczna dziewczyna”, wykonawca, łęczyckie Zielone Liście uzyskał także indywidualny laur. Dobry poziom ukazał łódzki laureat poprzednich dwóch edycji, zespół Dlaczego Nie. Przegląd BAZUNA 2011 wyłonił przede wszystkim dwójkę solistów, śpiewających autorów. Dorotę Kuzielę i Piotra Pieńkowskiego (ten drugi z Nagrodą Publiczności), od chwili swego debiutu stałych uczestników tak przeglądu BAZUNA jak i całorocznych spotkań, na czele z WDZYDZKIMI DNIAMI Z BAZUNĄ.


Adnotacja biurokratyczna: w związku ze zmniejszonym limitem kaw i herbat w sektorze administracyjnym (przekierowanie środków w rejony sportowo – rekreacyjne pod kątem EURO 2012), liczebność jury uległa nieoczekiwanej zmianie. Prosimy nie regulować odbiorników! Jury 39. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2011, w składzie: Joanna Burgiełł, Łukasz Majewski, Tomasz Fojgt, Maciej Służała, Mariusz Procyk, Michał Łangowski, Michał Kluczka i Łukasz Nowak zatwierdza, co następuje:

W pierwszej kolejności przyznaje się specjalne wyróżnienie Pogodzie za wyjątkowy brak wyczucia czasu. Jednocześnie jurorzy pozwalają sobie zgodnie zasugerować organizatorom: na nadmierne wiatry stosować Espumisan. W ramach wspomnianych już cięć budżetowych, które miały swoje wyraźne odzwierciedlenie także w liczbie tegorocznych wykonawców, jury postanowiło pokornie dostosować się do tej ogólnej tendencji i również zredukować liczebność Złotej Dwudziestki o połowę.

Zdziesiątkowana Złota Dwudziestka przedstawia się następująco:
„Obrączka z trawy” i „Całkiem letnia jesień” – zespół DLACZEGO NIE
„Nad morzem kaszubskim” – Tomasz Kuręda
„Piosenka na niepogodę” – zespół ZIELONE LIŚCIE
„Tęsknoty jak trawy” – zespół KTO JAK NIE MY
„Czarny bez” – zespół ILIA
„Toast” – Piotr Pieńkowski
„Panie Gombrowiczu” – zespół BAKŁAŻANY
„Pójdziemy tańczyć” i „Malinowa” – Dorota Kuziela

Najlepszym wykonawcą Przeglądu BAZUNA 2011 został zespół ZIELONE LIŚCIE. Zespół otrzymuje zaproszenie Studenckiego Radia ŻAK na koncert.

Indywidualnością muzyczną Przeglądu – laureatką nagrody in. Józka Kanieckiego, została Dorota Kuziela.

Rajdowa Piosenka Roku 2011 to piosenka do słów Marka Zygmunta i muzyki Macieja Baranowskiego „Turystyczna dziewczyna” w wykonaniu zespołu ZIELONE LIŚCIE.

Wyróżnienie za tekst utworu „Toast” otrzymuje Piotr Pieńkowski.

Jury z zainteresowaniem śledzi drogę artystyczną i rozwój Joanny Rozkwitalskiej, przyznając ponadto wyróżnienie całemu zespołowi ILIA za dojrzałe brzmienie. Zespół otrzymuje nominację do konkursu tegorocznego festiwalu „Łagodne Spotkania Muzyczne – Muzyka i Środowisko”.

Decyzją jury wyróżnieni zostali:
– skrzypaczka zespołu DLACZEGO NIE, nadająca utworom zespołu wyjątkowy charakter,
– basista zespołu ZIELONE LIŚCIE, za ekspresyjne ruchy sceniczne, zespół zaś za radość muzykowania i bycia na scenie,
– Piotr Pieńkowski za całokształt występu, w którym „więcej było epiki, niż liryki, jednak szczęśliwie bez dramatu”, z dodatkowym wyróżnieniem dla żony Piotra za cierpliwość.

Wyróżnienie honorowe im. Józka Kanieckiego otrzymuje Ewa Modrzejewska z zespołem.

Nagrodę specjalną firmy ACTIVITAS, za wdzydzką tematykę piosenek, otrzymuje Tomasz Kuręda.

Nagrodę Publiczności otrzymuje Piotr Pieńkowski.

Ostatnie słowo jury do narodu: apeluje się zdecydowanie o jeszcze więcej śmiałości w poezjo- i słowołamaniu naprzeciw schematom i konwencjom turystyczno – górskim.

Nasz Facebook