Bazuna 1986

Po uwzględnieniu wniosków z roku ubiegłego BAZUNĘ’86 zorganizowano na zamku w Człuchowie. Po raz czwarty w historii zmieniono termin Przeglądu na jesienny – impreza odbyła się w dniach 17-19.10.1986 r. Do grona sponsorów przyłączył się AZS Politechniki Gdańskiej, z poprzedniego zespołu organizacyjnego ostała się jedynie kierowniczka programu – Zofia Kochańska, resztę stanowili debiutanci. W roli kierownika (także i finansowego) wystąpił Arkadiusz Mróz, organizacją zajmowali się Dariusz Pownuk i Kazimierz Myzyk, kierownikiem technicznym był Krzysztof Sołtys, sprawami administracyjnymi i biurem kierował Adam Raczkowski zaś “oprawcą plastycznym” był Piotr “Erno” Janiw. Na zamku w Człuchowie gotowa była scena z amfiteatrem, co znacznie zmniejszyło nakład pracy organizatorów.

Utrzymano specjalny konkurs na nową interpretację piosenek z poprzednich BAZUN. Laureatką tego konkursu została Lidia Andrzejewska, wykonawczyni piosenki “Liryk jesienny” z roku 1974. W czasie BAZUNY’86 wykonawcy w łącznej sile 120 osób przedstawiło ponad 50 piosenek (pytanie: ile piosenek średnio przypadało na osobę?). Wyłoniono dwie Rajdowe Piosenki Roku 1986: “Na wprost” w wykonaniu grupy BEZ FILTRA oraz “Poemat” zespołu POD STRZECHĄ. W konkursie udało się “zauważyć” kilka ciekawych postaci – zaznaczyć należy nader udany bazunowy debiut zespołu EKT GDYNIA. W koncertach nocnych wystąpili m.in. starzy “wyjadacze”: Olek Grotowski i STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO. Na imprezie nie pojawił się Jerzy Paweł Duda, największą indywidualność stanowił bez wątpienia Lech Lutogniewski, określany mianem “szalejącego reportera”. Był on obecny niemal wszędzie, także na scenie; próbował prowadzić koncerty – w końcu znalazł swego małego fiata w parku przy zamku, pomiędzy drzewami.

Wzorowo działał serwis kuchenny, kierowany przez Alę Targowską. Podczas koncertów nocnych czynna była kuchnia polowa serwująca dania na zamówienie (bigos) w czasie koncertu nocnego.

Publiczność BAZUNY’86 w szczytowym momencie (koncert nocny) liczyła 1200 osób. Zachowanie widowni było odpowiednie – spora w tym zasługa serwisu porządkowego pod kierownictwem Ireneusza Urbasia. Nieco gorzej zachowywali się widzowie na polu namiotowym i wykonawcy w ośrodkach – taki był efekt “rozgrzewania się” dla wyrównania temperatury po nocnym koncercie.

<reklama>Podobnie, jak przed rokiem, w sobotę przed południem odbyły się konkursy w ramach akcji promocyjnej SSP “TECHNO-SERVICE”. <po reklamie>


Werdykt Jury XVI Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’ 86″.

Jury w składzie: Małgorzata “Żyrafa” Zysnarska – przewodnicząca, Olga Walentynowicz, Wojciech Czemplik, Paweł Szeromski, Stanisław Wawrykiewicz, Witold Wiśniewski, przyznało tytuł Rajdowej Piosenki Roku 1986 ex aequo dwom utworom. Są to:

 • “Poemat” z muzyką i tekstem Beaty Strzechy, w wykonaniu grupy POD STRZECHĄ,
 • “Na wprost” z muzyką i tekstem Sławomira Pirsztuka, w wykonaniu zespołu BEZ FILTRA.

W konkursie na nową wersję piosenki ze starych BAZUN nagrodę zdobyła Lidia Andrzejewska za wykonanie utworu “Liryk na jesień”, ze słowami Waldemara Chylińskiego i muzyką Marka Prusakowskiego.

Następujące piosenki (w kolejności alfabetycznej) uznano za laureatki BAZUNY’86:

 1. “Do widzenia” sł. Wojciech Polasik, muz. i wyk. TYMCZASOWY KWARTET,
 2. “Droga” sł., muz. i wyk. Jerzy Palenik,
 3. “Jesień” sł. i muz. Janusz Tryba, wyk. PRIMA VISTA,
 4. “Już dziś” sł., muz. i wyk. Jerzy Palenik,
 5. “Kołysanka dla Aji” sł. i muz. Sławomir Pirsztuk, wyk. BEZ FILTRA,
 6. “List do przyjaciół” sł. Wojciech Polasik, muz. zespołu i przyjaciół, wyk. TYMCZASOWY KWARTET,
 7. “Marsz zimowych wędrowców” sł. Adam Potrykus, muz. Marek Piotrowski, wyk. PRIMA VISTA,
 8. “Myślę o tobie” sł. Władysław Bukowiński, muz. i wyk. CIENKIE BOLKI,
 9. “Od chcenia do niechcenia” sł. i muz. Ola Kiełb, wyk. Lidia Andrzejewska,
 10. “Pieśń wielorybników” sł. tłum. Marek Siurawski, muz. tradycyjna, wyk. EKT GDYNIA,
 11. “Piosenka dla A.” sł., muz. i wyk. Chrystian Belwit,
 12. “Piosenka na całe życie” sł. i muz. Leszek Czarnecki, wyk. grupa TUP TUP,
 13. “Pożegnanie Liverpoolu” sł. tłum. Marek Siurawski, muz. tradycyjna, wyk. EKT GDYNIA,
 14. “To znowu deszcz” sł. i muz. Andrzej Starzec, wyk. grupa CUDALEK DZIEDZIWY,
 15. “Wiosenne malowanie” sł. i muz. Beata Strzecha, wyk. grupa POD STRZECHĄ.Jury stwierdza, że poziom tegorocznej BAZUNY układa się w dolnej strefie stanów średnich i wynosi:
  • przy estradzie 0.5 m ponad poziom normalny, z uwzględnieniem wysokiego stanu szczytu wzniesienia,
  • w okolicach tradycji wyraźny spadek poziomu,
  • u ujścia publiczności tendencje zwyżkowe (przybyło dwóch),
  • na zaporze w akustyku minus 20 i ciągle opada,
  • gwałtowne wahania stanu pogody: przy braku opadów wyraźne obniżenie temperatury,
  • na głównej rzece piwnej przybyło: trzy piosenki.
  Instytut Piosenkologii i Gospodarki Turystycznej – Obserwatorium w Człuchowie – umieściwszy piosenkowskaz na szczycie wieży zamkowej stwierdza niniejszym, iż był to najwłaściwszy punkt do dokonywania w/w pomiarów.
Znaczki
X
Nasz Facebook