Bazuna 2020
BAZUNA NA DRUTACH
48. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA 2020, 26-28 czerwca 2020 r.
emisja – AK PG KWADRATOWA
W poszukiwaniu miejsca na kolejną, czy szerzej: kolejne edycje Przeglądu zespół organizacyjny trafił już latem 2017 roku do Sierakowic. Życzliwe przyjęcie już w trakcie niezapowiedzianej, pierwszej wizyty, obecność w samym centrum wsi amfiteatru Szerokowidze wraz z zapleczem skłoniły naszą grupę do zaplanowania w tym miejscu kolejnej, 48. edycji imprezy.
Seria organizacyjnych spotkań odbywała się systematycznie, ostatnie, które ukierunkowane było na regularną edycję pod koniec czerwca 2020 r. miało miejsce na początku marca tego roku.
Połowa marca przyniosła tak w całym naszym kraju jak i na świecie początek obostrzeń wskutek pandemii koronawirusa COVID-19.Pierwszym przeglądem piosenki, który w okresie pandemii odbył się w formacie online była Łódzka Yapa, pod nazwą Yapa Home Office. Kolejną stała się nowa, dostosowana do panujących warunków kielecka Domówka – Internetowy Festiwal Piosenki Uziemionej. Decyzją zespołu organizacyjnego kolejną przeprowadzoną w zdalnym, bez udziału publiczności formacie, miała stać się gdańska BAZUNA.
Gościnę w nowej wyjątkowej sytuacji zapewniła nasza Alma Mater, użyczając na czas imprezy – dni 26-28 czerwca 2020 r. Akademicki Klub Politechniki Gdańskiej KWADRATOWA wraz z infrastrukturą. BAZUNA NA DRUTACH – to nowa nazwa, dostosowana do warunków „zamknięcia”, bez udziału widowni, z transmisją realizowaną w mediach Przeglądu – kanale YouTube CAŁOROCZNA BAZUNA oraz poprzez profil społecznościowy Facebook.
Konkurs dostosowany został do nowego formatu – zgłoszenia przyjmowane były w całości zdalnie, komplet zgłoszeń od połowy czerwca prezentowany był w osobnej liście w ramach kanału YT, umożliwiając szerokiemu gronu widzów głosowanie na Nagrodę Publiczności. Obrady jury odbyły się już w połowie czerwca, w tym terminie też gotowy był werdykt, emisja klipu z werdyktem i piosenkami – głównymi laureatkami nastąpiła w tradycyjnej porze – w niedzielne południe. Najlepszym wykonawcą i laureatem Nagrody Publiczności została Kapela Spod Rubani, Rajdową Piosenkę Roku „Pośrodku” wykonała Marta Śliwa z zespołem.
We czwartek 25 lipca, tytułem wstępu, odbyła się kilkugodzinna emisja złożona w większości z fragmentów poprzednich edycji oraz całorocznych wydarzeń towarzyszących, m.in. Jesieni z Bazuną. W piątek na samym początku – od godzin przedpołudniowych – zaprezentowane zostały wszystkie wykonania konkursowe, po czym rozpoczął się program, trwający, z nocnymi przerwami, do wieczornych godzin niedzielnych. W piątek 26 czerwca o godz. 16.00 nastąpiło uroczyste rektorskie otwarcie, z udziałem J.M. Rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Krzysztofa Wilde, Prorektora ds. Kształcenia i Dydaktyki prof. Marka Dzidy oraz przedstawicieli grona profesorskiego i Przewodniczącego Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej.
Część wykonaną na żywo w studiu emisyjnym – klubie Kwadratowa – stanowiły krótkie występy transmitowane w czasie rzeczywistym. Większość czasu emisyjnego wypełniły koncerty nagrane przez szerokie grono naszych zaprzyjaźnionych wykonawców, klipy zawierające piosenki wraz z materiałem zdjęciowym pochodzące sprzed lat oraz materiały naszej działalności całorocznej, w tym prezentacje pozamuzyczne, naszych wieloletnich współpracowników i partnerów. Specjalnymi partnerami imprezy, w związku z pandemią, stały się Szpitale Pomorskie sp. z o.o. i Fundacja Gdańska z programem Gdańsk Pomaga.
Na początku Przeglądu krótki ilustrowany slajdami szkic na temat powojennej historii Politechniki Gdańskiej przedstawił profesor Janusz Rachoń. Profesor Marek Biziuk, znawca i propagator wiedzy o kulturze Politechniki Gdańskiej był narratorem trzyczęściowej serii prezentującej różnorodne oblicza politechnicznej kultury – od teatru i kabaretu po piosenkę w wielu kategoriach, jazz i muzykę poważną. Przedstawiony został Krąg Starszoharcerski ZODIAK, którego członkowie w roku 1964 utworzyli klub FIFY.
Całość zaprezentowanego materiału od razu po transmisji umieszczona została na stałe w naszych tematycznych listach w kanale YT CAŁOROCZNA BAZUNA. Tym samym edycja zdalna stała się formatem, który uczynił możliwym pełne zachowanie zrealizowanej imprezy w identycznej z prezentacją online formie i jakości. Publiczność uczestnicząca w imprezie w swych domach, przed monitorami dzieliła się ze sobą wrażeniami, odczuciami, wspomnieniami. Powszechne było pragnienie w realnej przyszłości spotkania ze sobą, powrotu do normalnego odbioru, śpiewania wspólnie z wykonawcami i publicznością oraz ze sobą przy ognisku. Zdając sobie sprawę z konieczności formatu online jako jedynego w obecnym czasie uczestnicy spotkania wykazali zrozumienie i swym życzliwym odbiorem i reakcją współtworzyli wraz z wykonawcami realną wspólnotę, bliską sobie pomimo dziesiątek i setek dzielących kilometrów.
W przygotowaniu BAZUNY NA DRUTACH największą rolę odegrała Politechnika Gdańska zapewniając imprezie niezbędne miejsce z zapleczem technicznym. Przygotowanie klipów praktycznie w całym wymiarze było dziełem Janiny Woszczyńskiej. Scenografię zaprojektowała Magda Batko, sekcja scenograficzna (zwana sekcją rytmiczną) wraz z członkami Klubu FIFY podczas imprezy pełniła na zapleczu dyżury. W zapowiedziach brali udział członkowie klubu FIFY oraz nasz gość specjalny, znakomicie przyjęta przez widzów, pochodząca ze Zduńskiej Woli Małgosia Dawid.
Realizatorem dźwięku był nasz Akustyk Krzysztof Voigt z ekipą – firma VKA, transmisję internetową wykonywał Łukasz Szymichowski, montaż przygotowanych materiałów oraz pracę kamer w koncertach na żywo zapewnił Bogusław Maśnicki. Funkcję kierownika organizacyjnego i technicznego z powodzeniem pełnił Tadeusz Szypliński.
Dalsza część roku 2020 ukazała kolejne imprezy – Przeglądy piosenki studenckiej zrealizowane w formacie online. W międzygwiezdnej przestrzeni ulokowana została najbliższa Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej ze studiem emisyjnym w Szklarskiej Porębie, także w postaci transmisyjnej przeprowadzone zostały lubelskie Bakcynalia i kolejne wydanie kieleckiej Domówki. Niewiadomą pozostało, jak wyglądać będą kolejne wydarzenia, przeglądy i festiwale w nadchodzącym roku 2021.
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PRZEGLĄDU Z ODNOŚNIKAMI DO NAGRAŃ FILMOWYCH
LAUREACI PRZEGLĄDU BAZUNA 2020:
- „Pośrodku” (słowa, muzyka i wykonanie Marta Śliwa) – Rajdowa Piosenka Roku 2020
- Kapela Spod Rubani – najlepszy wykonawca
- Katka Gorunova – Nagroda Specjalna im. Jacka i Janka Stefańskich
- Marta Śliwa – Nagroda Specjalna im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej, wyróżnienie uzyskuje zespół Moja Droga
- Kapela Spod Rubani za piosenkę „Liryczna piosenka dla palących” – Nagroda KRAINA SERDECZNOŚCI STASZKA WAWRYKIEWICZA
- Wika Kałamarska – nagroda zespołu Latający Dywan za wątki baśniowe w piosenkach
- „Zawołaj mnie” – ballada dla syna (sł. i muz. Hanna Łocz, wykonanie Bez Zgrzytu) oraz „Sen o skrzydłach” (sł., muz. i wykonanie Kacpar Dornig) – Nagroda Specjalna za elementy uskrzydlone
- „Proste równoległe” (wykonanie zespołu Między Strunami) – nagroda PIOSENKA – NADZIEJA zespołu Wszystkiego Najlepszego
- The Mind Seekers – nagroda Fundacji SOPOCKIE KORZENIE za elementy rockowe
- Kapela Spod Rubani – Nagroda Publiczności
- Ola Płotka z zespołu Moja Droga – Nagroda WIATR I SÓL Lucyny i Waldemara Mieczkowskich
WERDYKT JURY
BAZUNA NA DRUTACH w obiektywie Janusza Wikowskiego:
piątek 26 czerwca
sobota 27 czerwca
niedziela 28 czerwca
artykuł w portalu czaspomorza.pl
Wybrane fotografie:
ORGANIZATORZY:
Politechnika Gdańska | Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY | Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej | Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne BAZUNA |
PATRONI | HONOROWI | SPONSOR GŁÓWNY |
Pani Aleksandra Dulkiewicz Prezydent Miasta Gdańska | Prof. Krzysztof Wilde J.M. Rektor Politechniki Gdańskiej | Techno-Service S.A. |
PATRONI
PATRONI MEDIALNI
TELEWIZJA GDAŃSKA TVP 3 | RADIO GDAŃSK | CZAS POMORZA | DZIENNIK BAŁTYCKI |