Bazuna 1982

Przegląd BAZUNA’ 82 zorganizowano w nietypowym dla imprezy terminie – w dniach 15-17.10.1982 r. Realizacja BAZUNY w maju była niemożliwa, gdyż dopiero w marcu zezwolono na wznowienie działalności klubu “FIFY”, zawieszonej po wprowadzeniu stanu wojennego. Warunkiem był nadzór opiekuna z uczelni – został nim Michał Wasiluk (“Fifa Kumotr Honorowy” – FKH 152). Sam fakt zorganizowania BAZUNY’ 82 jest przede wszystkim wynikiem jego starań.

Kierownictwo Komitetu Organizacyjnego XII OSPPT “BAZUNA’82″ objęła Małgorzata Zysnarska, nadzór nad programem pozostawiając swemu bratu – Jarosławowi. W skład kierownictwa wchodzili ponadto: Jacek Sitek (finanse), Grzegorz Szulc (kierownik techniczny), Małgorzata Wąsowska i Grażyna Wilgosiewicz (sprawy organizacyjne) oraz Bożena Kotarska (biuro). W roli organizatorów Przeglądu wystąpili: Politechnika Gdańska, Rada Uczelniana SZSP PG, SSP “TECHNO-SERVICE” oraz BPiT “ALMATUR”.

BAZUNĘ postanowiono zorganizować poza Trójmiastem, jednak nie na terenie zamku, a w ośrodku wypoczynkowym. Przyczyną był kryzys – rosnące koszty, kłopoty z transportem i trudności wyżywieniowe skłoniły organizatorów do szukania miejsca, w którym wszystko jest “pod ręką”: scena, miejsca noclegowe, stołówka dla wykonawców i serwisu oraz pole namiotowe dla widzów. Warunki takie spełniał jeden z ośrodków wczasowych w Wieżycy. Uzyskano zgodę na przeprowadzenie w nim BAZUNY, kiedy zaś wszystko, łącznie z plakatami, było gotowe, na początku października umowa na wynajęcie ośrodka została zerwana. Szanse na odbycie się przeglądu zmalały nieomalże do zera. W ostatniej chwili udało się wynająć ośrodek “Budowlani” w Gołuniu i załatwić od nowa wszystkie zezwolenia i formalności.

Koncerty BAZUNY’82 odbywały się prawie na plaży, gdyż ośrodek znajdował się blisko jeziora i zbyt dużego wyboru na miejsce pod scenę nie było. Poziom prezentowanych utworów mimo dużej liczby wykonawców (155 osób) nie był rewelacyjny.


Jury XII Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA ’82″  w składzie: Stanisław Wawrykiewicz (Górny Sopot) – przewodniczący, Piotr Bakal (Warszawa), Aleksander Grotowski (aktualnie Sieradz), Jerzy Kostrzewa (Rusinowa Polana), Grzegorz Marchowski (Sopot, też Górny), Bogdan Rynkowski (Warszawa), Krzysztof Szczucki (Oliwa), postanowiło uznać za Rajdową Piosenkę Roku 1982 piosenkę pt. “Muzyka” w wykonaniu grupy U OJCA z Zielonej Góry.

Następnie Jury wybrało 16 najlepszych piosenek przeglądu, kwalifikując je w kolejności, jak następuje:

 1. “Piosenka harcerska” w wykonaniu grupy I Z POZNANIA I Z TORUNIA;
 2. ex aequo:
  • “Wiśniowy smak lata” – SKĄDINĄD z Bydgoszczy,
  • “Obietnica” – KOJRO z Torunia,
  • “Maniek, ja ciebie wolę” – I Z POZNANIA I Z TORUNIA;
 3. “Którąś wodą, którąś rzeką” – U OJCA;
 4. ex aequo:
  • “Siódme niebo” – BEZ IDOLA z Chojnic,
  • “Jesienny deszcz” – INCOGNITO z Katowic,
  • “Kołysanka” – NA CO z Gdańska,
  • “Porajdowe nostalgie” – GRUBE DUDY z Kielc,
  • “Pastorałka dla grzecznych dzieci” – POD KNEDLEM z Sopotu,
  • “Bieszczadzki trakt” – GRUBE DUDY,
  • “Babka” – Krystyna Lisiecka,
  • “Wszystko nam minęło” – I Z POZNANIA I Z TORUNIA,
 5. ex aequo:
  • “Grosik” – NA CHYBCIKA z Otwocka,
  • “Sierpień” – DO GÓRY DNEM ze Szczecina,
  • “Sposób na chandrę” – Wioletta Kozłowska.

Wymienione piosenki Jury nakazuje stanowczo rozpowszechniać.

W trakcie obrad sporządzono protokół rozbieżności, z którego wynika, że juror Piotr Bakal ogłasza votum separatum od tej części werdyktu, która dotyczy zespołu GRUBE DUDY. Juror motywuje to odmiennym podejściem do prezentowania się niektórych wykonawców w środkach masowego przekazu.

Jurorzy jednomyślnie przyznali Nagrodę Specjalną grupie LEŚNE LUDKI za wysoką kulturę muzyczną oraz stworzenie grupy inicjatywnej, mającej na celu proliferancję niezależnych par excellance form muzycznych sensu stricto in statu nascendi.

Skądinąd Jury uznało grupę SKĄDINĄD za wyróżniającą się pod względem wykonawczym (ze wskazaniem na piosenkę “Wiśniowy smak lata”).

Jury z ubolewanie stwierdza, że sformułowanie “Jury jest całkowicie nieprzekupne” zostało potraktowane przez większość wykonawców zbyt dosłownie.

Jury wybrało tylko 16 (zamiast tradycyjnej “dwudziestki”) piosenek – laureatek. Rajdową Piosenką Roku 1982 została “Muzyka” w wykonaniu grupy U OJCA. W pamięci uczestników imprezy pozostał występ grupy I Z POZNANIA I Z TORUNIA (z Mariuszem Lubomskim) i prezentacje dwóch zespołów: LEŚNE LUDKI w repertuarze irlandzkim (grupa obecnie znana jako KWARTET JORGI) oraz grupy ANSAMBL PIEŚNI W INOSTRANNYCH JAZYKACH z piosenkami Beatlesów (obecna nazwa zespołu: ŻUKI).

Widzowie dopisali umiarkowanie (800 osób), pogoda mniej (dwa dni padało) niezadowolonych było jednak niewielu.

Znaczek

X
Nasz Facebook