Bazuna 1974

Rok później Przegląd ponownie skorzystał z gościny Technikum Mechaniczno- Elektrycznego w Gdańsku. Imprezę przeprowadzono w auli Technikum w dniach 8-10.11.1974 r. Organizatorami JOSPPT “BAZUNA’74″ stali się: UP ZSP Politechniki Gdańskiej, OS PTTK w Gdańsku, SSP “TECHNO-SERVICE” oraz Wydział Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku i WKFiT Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kierownikiem Przeglądu została Joanna Łakota, mając do dyspozycji liczny zespół serwisu; najbardziej “zapracowanym” członkiem kierownictwa był Roman Werdon.
Tradycyjnym stał się już układ koncertów: dwie prezentacje konkursowe, turystyczny kabareton i koncert laureatów. Jury po wysłuchaniu 94 piosenek główną nagrodę przyznało Grzegorzowi Marchowskiemu a jako najlepszy zespół uznało grupę AST WAT z Warszawy. Rajdową Piosenką Roku 1974 ogłoszono “W Bieszczady” w wykonaniu grupy BIEDRONY.

BAZUNA osiągnęła w 1974 roku szczyt swojej popularności – nie tylko w kręgach turystów. Uczestnictwo w Przeglądzie stało się elementem “dobrego tonu”, każdy chciał się na BAZUNIE pokazać. Wszystkich koncertów B’74 wysłuchało w sumie ok. 4000 osób. Chętnych do wejścia było więcej – bramkarze skonfiskowali jednak dużo fałszywych wejściówek. Próbowano różnych sposobów – wejścia prze piwnice czy przez okno; najbardziej pomysłowa była jednak grupa studentów, która okryta pomalowanym prześcieradłem, jako wielka gąsienica, weszła na jeden karnet.

Przegląd od strony muzycznej sprawił rzeszom miłośników piosenki turystycznej spory zawód. Można było mieć pretensje do organizatorów za szwankujące nagłośnienie (podobnie jak przed rokiem, zawiódł SAR), opóźnione rozpoczęcie jednego z koncertów czy prawie godzinne przerwy nadzwyczajne – decydujący wpływ na ocenę Przeglądu miał jednak poziom samych występów. Mówiąc krótko – podobnie, jak w roku 1973 – ze sceny powiało nudą. Byli i tacy, którzy skwitowali to lapidarnie: “smutas smutasa zganiał ze sceny”. Mało było piosenek turystycznych, różnie też było z umiejętnościami wykonawców. Zapanowała trwająca z powodzeniem do dziś moda na błyskawiczne fuzje grup – efektem były więc na scenie jedynie zmiany choreograficzne. Lokalni wizjonerzy prorokowali, że za rok wystąpi jeden potężny chór mieszany a będzie dobrze, jeżeli potrafi on zaśpiewać choć kilka piosenek turystycznych. Smutne było także to, że niektórzy dziennikarze głosili o BAZUNIE budzące sprzeciw turystów sądy – z góry traktując Przegląd w kategorii “festiwalu”.


Jury Jesiennego Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA ’74″, w składzie:

 • Zbigniew Piotrowski (Gdańsk) – przewodniczący,
 • Stanisław Cieszewski (Gdańsk),
 • Wanda Cieślar (Bielsko-Biała),
 • Dariusz Dziadkiewicz (Warszawa),
 • Sławomir Kaleta (Wrocław),
 • Lech Konopnicki (Warszawa),
 • Ryszard Święcicki (Rzeszów),
 • Elżbieta Sokołowska (Gdańsk),

po wysłuchaniu w czasie dwóch koncertów 94 piosenek wykonanych przez kwiat studenckich piosenkarzy turystycznych ogłasza (na wspólną odpowiedzialność) co następuje:

1. W kategorii zespołowej za najlepszych wykonawców uznano grupę AST WAT z Warszawy,

2. W konkurencji wykonawców indywidualnych I miejsce i nagrodę główną zdobył Grzegorz Marchowski. Jury wyróżnia Grzesia Marchowskiego również za całokształt twórczości i uznaje go za największą indywidualność BAZUNY’74,
„Wciąż płynie czas” – nagranie archiwalne Studenckiej Agencji Radiowej.

3. W konkursie na najlepszą piosenkę turystyczną BAZUNY’74 przyznano I miejsce piosence “Cisza” w wykonaniu KWARTETU IM. KASI KIESTRZYŃ,

II miejsce – “To już trochę za późno” w wykonaniu grupy RESZTKI KASZUBÓW,

III miejsce – “Majster Bieda”, sł. i muz. W.J. Bellon, wykonana przez grupę PRZYJACIÓŁ BUKOWINY,

4. W konkursie na najciekawszą interpretację piosenki turystycznej nagrodę otrzymują RAPADZIEWIE za piosenkę “Na pożegnanie”,

5. Najlepszą piosenką żeglarską uznana została “Betty Low” w wykonaniu zespołu Wyższej Szkoły Morskiej w Gdyni,

6. W konkursie na wykonanie piosenki narodów słowiańskich nagrodę otrzymuje grupa 3*P z utworem “Marica”. Mimo, że piosenka była jedyną zgłoszoną w tej konkurencji w pełni zasługuje na nagrodę.

7. W konkursie na najciekawszą piosenkę kabaretową uznano piosenkę “Nie ze mną” sł. Waldemara Chylińskiego muz. Marka Prusakowskiego, w wykonaniu Anny i Zbigniewa Szukalskich.

Rajdową Piosenką Roku wolą ludu okrzyknięto piosenkę “W Bieszczady” do sł. K. Stankiewicza i muz. K. Ignarskiego w wykonaniu zespołu BIEDRONY.

Wielką Nagrodę Publiczności otrzymuje Olek Grotowski. Jury w pełni popiera ten wybór.

Jury przyznaje Nagrodę Specjalną koledze Zbigniewowi Woźniakowi za duży dorobek twórczy i ogromny wkład w popularyzowanie piosenek turystycznych w śro-dowisku studenckim.

Ponadto Jury przyznało wyróżnienia:

 1. Podkomisja gramatyczna ds. tekstów za dykcję i oryginalność przyznaje wyróżnienie grupie RAPADZIEWIE za utwór “Grunt to wino”,
 2. Kabaretowi JELITA za choreografię ze wskazaniem na pogodny wyraz twarzy Stasia Sierki,
 3. Tadeuszowi Gosowi przyznajemy chlebak za . . . 120 zł,
 4. Wojciechowi Laskowskiemu za umiejętne wykorzystanie efektu Dopplera w piosence “Wesoły pociąg”,
 5. Adamowi Drągowi w kategorii piosenek dla dzieci wykonawców,
 6. Basi Sobolewskiej za teksty i interpretację,
 7. Bogusi Tucholskiej za wykonanie piosenki “Było w górach”,
 8. Grupie z WSP Kielce za ciekawą interpretację zapomnianej piosenki “Szlakiem piosenki”,
 9. Zespół RUMIANKI za udany debiut,
 10. Towarzyskiemu Stasiowi Wawrykiewiczowi za dość udane podśpiewywanie,
 11. B. Jackowskiemu za pierwszy mocny akord BAZUNY’74.

Ponadto nagrodę specjalną Akademickiego Klubu Alpinistycznego przy ZW SZSP w Gdańsku otrzymuje Olek Grotowski za wykonanie najlepszej piosenki BAZUNY ’74 o tematyce alpinistycznej.

Pieczątka
X
Nasz Facebook