Bazuna 1977
Rok 1977 to rozpoczęcie okresu zamkowo – pałacowego w dziejach Przeglądu. VII Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej BAZUNA’77 odbył się w dniach 6-8.05.1977 r. na zamku pokrzyżackim w Gniewie. Przeglądowi patronował (i wielkiej pomocy udzielił) Urząd Miasta i Gminy w Gniewie.
Kierownikiem został po raz pierwszy (ale nie ostatni) Michał Wasiluk. W skład kierownictwa wchodzili: Maurycy Jeske-Choiński (kierownik organizacyjny), Jan Hoffmann (kierownik techniczny), Jerzy Skołysz (program), Roman “Rumian” Bąk (finanse) oraz Andrzej Godlewski (biuro).
Rozmach, z jakim przygotowano BAZUNĘ’77 nie miał odpowiednika w edycjach wcześniejszych. Widzowie nie zawsze są świadomi ogromnego nakładu pracy potrzebnej na przygotowanie tak dużej imprezy plenerowej nieomalże od zera – w chwili przybycia ekipy organizatorów na zamku w Gniewie praktycznie nie było nic. Transport obejmował właściwie wszystko: począwszy od rur do budowy rusztowań, paru kubików belek i desek, setek metrów przewodów i lin po łopaty, narzędzia, gwoździe i farby. Potrzebne były reflektory, namioty, materace, plandeki i dziesiątki innych przedmiotów. Jakby nie było dość, na zamek należało dostarczyć cały sprzęt nagłaśniający i wyposażenie biura organizacyjnego imprezy. Zebranie wszystkich potrzebnych materiałów i przewiezienie ich do Gniewu wymagało zaangażowania całego sztabu (kilkadziesiąt osób serwisu technicznego) oraz kilku kursów samochodu ciężarowego i “Nyski”. Tak było odtąd co roku, na każdej plenerowej BAZUNIE.
Koncerty odbywały się na wewnętrznym dziedzińcu zamkowym, otoczonym z czterech stron wysokimi murami – przy odpowiednim oświetleniu powstawała kapitalna sceneria. Na dziedzińcu wybudowano scenę oraz potężną trybunę dla widzów, zainstalowano reflektory. Sporego nakładu pracy wymagało zabezpieczenie niektórych fragmentów ruin zamku, oświetlenie korytarzy oraz pomieszczeń wykorzystywanych w czasie imprezy. Zarówno przed imprezą jak i w czasie jej trwania bardzo przydatne okazały się radiotelefony, często wykorzystywane także w latach późniejszych.
Szyki organizatorom popsuła pogoda – jeszcze tydzień przed rozpoczęciem Przeglądu leżał śnieg, w czasie imprezy nadal było zimno. Koncert nocny został przerwany przez ulewny deszcz i kontynuowany był w zamkowych piwnicach.
Dopisała natomiast publiczność – cztery koncerty wysłuchane zostały przez łączną liczbę ok. 4000 widzów. Rajdową Piosenką Roku 1977 zostali “Gawędziarze” w wykonaniu GRUPY TORUŃ. W koncercie niedzielnym wystąpili goście z byłego Związku Radzieckiego, entuzjastycznie przyjęci przez widzów dzierżących w rękach “Kurierki pobazunowe” z piosenkami – laureatkami. W poniedziałek nastąpiło powtórzenie koncertu laureatów dla mieszkańców Gniewu.
Poziom konkursu nie był najwyższy. Wynikało to z dużej liczby debiutantów a także z krótkiego czasu, jaki upłynął od poprzedniej, jesiennej edycji Przeglądu.
BAZUNA’77 rozpoczęła cykl imprez zamkowych, zamknęła jednocześnie pewien etap w historii Przeglądu. Po znianie terminu na wiosenny BAZUNA przestała być imprezą zamykającą sezon stając się jedną z wielu. Na dobrą sprawę tytuł Rajdowej Piosenki Roku od tej pory przyznawany był głównie ze względu na bazunową tradycję.
Skrócony werdykt Jury VII Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA ’77″.
Piosenki – laureatki:
- “Jeszcze nie wracam” sł. i muz. R. Schuberth, wyk. grupa LESZEK AND COMPANY (Gdańsk),
- “Poranek” sł. J. Harasymowicz, , wyk. grupa FAYA (Otwock),
- “A za horyzontem” sł. i muz. J. Małecki, wyk. grupa LABOLARE (Szczecin),
- “Czas” sł. i muz. P. Frankowicz, wyk. grupa GRUBE DUDY (Kielce),
- “Połóż się na polu” sł. i muz. R. Schuberth, wyk. RUDI I GRUPA RETRO 3*TAK (Gdańsk),
- “W domu” sł. K. Wierzyński, muz. i wyk. Adam Drąg (Gdańsk),
- “Koniec lata” sł. i muz. P. Święcicki, wyk. grupa MODLISZEK (Sopot),
- “Zgubione marzenia” sł. E. Żołnierz, muz. W. Jarociński, wyk. grupa BABSZTYL (Gdańsk),
- “Piosenka dla Jana Sebastiana” sł., muz. i wyk. Marek Majewski (Warszawa),
- “Jak dobrze mi” sł. i muz. grupa BOOM, wyk. J. Olpiński i J. Lipiński,
- “Wiosna niebieskiego ptaka” sł. i muz. M. Skowroński, wyk. grupa MAREK, TOMEK, FRED I TEOŚ (Gdańsk),
- “Niziutkie niebo” sł. J. Harasymowicz, muz. S. Korzępa, wyk. grupa SETA (Wrocław),
- “Piosenka dla Owerniaka” sł. i muz. zasłyszane (sł. wg Georges Brassens’a – przyp. red.), wyk. grupa DZIADEK MACIEK GROUP (Gdańsk),
- “Zasypianka” sł. J. Joyce, muz. M. Karlik, wyk. KARLIK (Poznań),
- “Hej, gitaro ma” sł. i muz. R. Wysocki, wyk. grupa BIS (Szczecin),
- “Letnia dolina” sł. i muz. J. Małecki, wyk. grupa BIS,
- “Pod Czantorią” sł. J. Baranowicz, muz. A. Mróz, wyk. grupa SETA (Wrocław),
- “Po przygodę” sł. M. Lewicki, muz. M. Lewicki i W. Danek, wyk. grupa NA LUZIE,
- “Gawędziarze” sł. B. Nowicki, muz. J. Dzierżak, wyk. grupa TORUŃ – Rajdowa Piosenka Roku 1977.