Bazuna 1984

Po kilku latach przerwy BAZUNA powróciła na zamek. Jako miejsce wybrano Szymbark k.Iławy, ze względu na znajdujące się tam ruiny wielokrotnie przebudowywanego XIV – wiecznego zamku kapituły biskupstwa pomezańskiego. Utrzymano majowy termin imprezy – 4-6.05.1984 r.
Organizatorami XIV BAZUNY byli: Politechnika Gdańska, RU ZSP PG., SSP “TECHNO-SERVICE”, OS PTTK w Gdańsku oraz BPiT “ALMATUR”. Kierownikiem został Witold Wiśniewski, jego zastępcą zaś Grażyna Wilgosiewicz. W skład kierownictwa wchodzili ponadto: Tomasz Stolarski (finanse), Zdzisław Marchlewicz (kierownik techniczny), Sylwia Kijak (kierownik organizacyjny), Ewa Leszner (program) i Barbara Kozub (biuro).
Malowniczo położone ruiny zamku w Szymbarku były dla przeprowadzenia BAZUNY miejscem bardzo trudnym – żadnych ewentualnych “udogodnień” nie wykryto. Do organizatorów należało więc: a) zbudowanie sceny z dachem, stanowiska dla akustyków i wież dla reflektorów, b) przygotowanie terenu pod widownię, c) odgrodzenie niebezpiecznych miejsc, d) przygotowanie pola namiotowego dla widzów oraz e) wiele pomniejszych prac. Na zamku nie było energii elektrycznej – na Przegląd założono więc specjalną linię energetyczną; w końcu Klub dorobił się przenośnej rozdzielni elektrycznej, umożliwiającej zasilanie wszystkich urządzeń potrzebnych na BAZUNIE. Przygotowanie i przeprowadzenie imprezy w takich warunkach wymagało dużej ekipy serwisu – liczyła ona ok.100 osób (nie był to jeszcze rekord).
BAZUNA’84 została zaliczona do imprez udanych. Dopisała pogoda, poza piątkiem także widzowie – było ich ok. 2000. Przewodniczący Jury, Lucjan Wesołowski, twierdził co prawda, że “poziom imprezy nie był rewelacyjny, nieznacznie lepszy, niż w 1983 r.”, przeważały jednak opinie pozytywne.
Rajdową Piosenką Roku 1984 został “utwór słowno-muzyczny” “Pociąg” w wykonaniu Pawła Orkisza i grupy PASSSS z Krakowa; zespół ten otrzymał także nagrodę publiczności. Zarówno wśród wszystkich wykonawców (30 “podmiotów”) jak i wśród laureatów, dominowali panowie.
Po dwóch BAZUNACH gołuńskich uczestnikom Przeglądu w Szymbarku nie spodobało się rozdzielenie noclegów widzów i wykonawców – uniemożliwiało to wspólną zabawę po koncertach. Większość wykonawców mieszkała w ośrodku w Iławie, widzowie zaś na polu namiotowym przy zamku. Jak zwykle narzekano na nagłośnienie, które w piątek było wprost fatalne.
Widzowie, którzy nie bacząc na trudy podróży przyjechali do Szymbarku nie załowali, mając okazję spędzić trzy dni i dwie noce przy dobrej zabawie. Wszyscy uczestnicy Przeglądu podziwiali bociany, które uwiły sobie gniazdo na jednej z baszt zamkowych już wcześniej; pozostały w nim do końca imprezy nie bacząc na trwające tak długo hałasy.
Werdykt Jury XIV Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’ 84″.
Niezwykle wysokie, całkowicie nieprzekupne, wysoce kompetentne, samorządne i porządne, choć czasem nierządne Jury w składzie:
- Jan Błyszczak “Mufka” (Jastrowie),
- Jan Geras (Chwaszczyno),
- Jerzy Kostrzewa (przy Karolinie),
- Darek Nerkowski – wstyd przyznać, ale stolica (za to Stare Miasto),
- przewodniczący Lucjan Wesołowski (ostatnio też z Warszawy),
- sekretarz Małgorzata Zysnarska, panieńskie Żyrafa (Sopot),
po burzliwych, wyczerpujących, krwią ociekających obradach postanawia Tryumfalny Łuk Brwiowy Mufki oraz godność Rajdowej Piosenki Roku 1984 przyznać utworowi słowno- muzycznemu “Pociąg” autorstwa kolegi Pawła Orkisza, w wykonaniu grupy PASSSS z Krakowa.
Centralny rozdzielnik BAZUNY’84 przewiduje do szerokiego rozpowszechniania następujące piosenki – laureatki:
- “Deszcz”, oraz
- “Piosenka ze świstka kartki” – obie w wykonaniu grupy BEZ IDOLA (Polska Północna),
- “Śpiwór” i . . .
- “Choćby cały tydzień lało” – BRA-DE-LI z Radomia,
- “Bieszczadzkie trawy” – POD DUDĄ z Gorzowa Wlkp.,
- “Miłość” zespołu HAWAR z Sopotu,
- “Zima” oraz . . .
- “Słoneczna bossanova” grupy GRAFF O’MAN z Bielska-Białej,
- “Punk – tragedia” gdańskiej grupy ZVISS,
- “Smutna piosenka optymistyczna” duetu: Maria Toruńska i Jacek Janik z Katowic,
- “Ten wiersz, który nazywa się Polska” Kazimierza Kaczmarka z Wrocławia,
- “Siedzę na kamieniu” lubelskiej SITWY II,
- “Pogody”, a także
- “Żagle” zespołu AKT Olsztyn,
- “Blues na jutro” grupy JAMA BLUES z Bielska-Białej,
- “Zimowa piosenka” zespołu NA CO z Gdańska,
- “Piosenka dla piosenki” grupy MANHATTAN TRANSBUT także z Gdańska,
- “33 zawody” w wyk. grupy ZGRAJA Z CAŁEGO KRAJA,
- “Wiosna” łódzkiego zespołu NA GAPĘ.
Jury z radością zauważyło kontynuację szczytnych tradycji grupy BEZ IDOLA (Polska Północna), która znów zasłużyła sobie na miano najlepszej grupy rajdowej.
Jury zaprasza do udziału w koncercie laureatów grupę BEZ JACKA oraz Zbigniewa Duraja.
Na podstawie subiektywnej oceny publiczności Jury postanawia przyznać nagrodę tejże krakowskiej grupie PASSSS.
Jury zdecydowanie nie przyznaje wyróżnienia publiczności piątkowej, natomiast z satysfakcją odnotowuje gotowość do spontanicznej i pełnej radości zabawy publiczności sobotniej.
Jury przeprasza bociany i uroczyście przyrzeka, że to ostatni raz.
Puchar Prezesa Studenckiej Spółdzielni Pracy “TECHNO-SERVICE” z Gdańska otrzymał zespół PASSSS.