Bazuna 1984

Po kilku latach przerwy BAZUNA powróciła na zamek. Jako miejsce wybrano Szymbark k.Iławy, ze względu na znajdujące się tam ruiny wielokrotnie przebudowywanego XIV – wiecznego zamku kapituły biskupstwa pomezańskiego. Utrzymano majowy termin imprezy – 4-6.05.1984 r.

Organizatorami XIV BAZUNY byli: Politechnika Gdańska, RU ZSP PG., SSP “TECHNO-SERVICE”, OS PTTK w Gdańsku oraz BPiT “ALMATUR”. Kierownikiem został Witold Wiśniewski, jego zastępcą zaś Grażyna Wilgosiewicz. W skład kierownictwa wchodzili ponadto: Tomasz Stolarski (finanse), Zdzisław Marchlewicz (kierownik techniczny), Sylwia Kijak (kierownik organizacyjny), Ewa Leszner (program) i Barbara Kozub (biuro).

Malowniczo położone ruiny zamku w Szymbarku były dla przeprowadzenia BAZUNY miejscem bardzo trudnym – żadnych ewentualnych “udogodnień” nie wykryto. Do organizatorów należało więc: a) zbudowanie sceny z dachem, stanowiska dla akustyków i wież dla reflektorów, b) przygotowanie terenu pod widownię, c) odgrodzenie niebezpiecznych miejsc, d) przygotowanie pola namiotowego dla widzów oraz e) wiele pomniejszych prac. Na zamku nie było energii elektrycznej – na Przegląd założono więc specjalną linię energetyczną; w końcu Klub dorobił się przenośnej rozdzielni elektrycznej, umożliwiającej zasilanie wszystkich urządzeń potrzebnych na BAZUNIE. Przygotowanie i przeprowadzenie imprezy w takich warunkach wymagało dużej ekipy serwisu – liczyła ona ok.100 osób (nie był to jeszcze rekord).

BAZUNA’84 została zaliczona do imprez udanych. Dopisała pogoda, poza piątkiem także widzowie – było ich ok. 2000. Przewodniczący Jury, Lucjan Wesołowski, twierdził co prawda, że “poziom imprezy nie był rewelacyjny, nieznacznie lepszy, niż w 1983 r.”, przeważały jednak opinie pozytywne.

Rajdową Piosenką Roku 1984 został “utwór słowno-muzyczny” “Pociąg” w wykonaniu Pawła Orkisza i grupy PASSSS z Krakowa; zespół ten otrzymał także nagrodę publiczności. Zarówno wśród wszystkich wykonawców (30 “podmiotów”) jak i wśród laureatów, dominowali panowie.

Po dwóch BAZUNACH gołuńskich uczestnikom Przeglądu w Szymbarku nie spodobało się rozdzielenie noclegów widzów i wykonawców – uniemożliwiało to wspólną zabawę po koncertach. Większość wykonawców mieszkała w ośrodku w Iławie, widzowie zaś na polu namiotowym przy zamku. Jak zwykle narzekano na nagłośnienie, które w piątek było wprost fatalne.

Widzowie, którzy nie bacząc na trudy podróży przyjechali do Szymbarku nie załowali, mając okazję spędzić trzy dni i dwie noce przy dobrej zabawie. Wszyscy uczestnicy Przeglądu podziwiali bociany, które uwiły sobie gniazdo na jednej z baszt zamkowych już wcześniej; pozostały w nim do końca imprezy nie bacząc na trwające tak długo hałasy.


Werdykt Jury XIV Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’ 84″.

Niezwykle wysokie, całkowicie nieprzekupne, wysoce kompetentne, samorządne i porządne, choć czasem nierządne Jury w składzie:

  • Jan Błyszczak “Mufka” (Jastrowie),
  • Jan Geras (Chwaszczyno),
  • Jerzy Kostrzewa (przy Karolinie),
  • Darek Nerkowski – wstyd przyznać, ale stolica (za to Stare Miasto),
  • przewodniczący Lucjan Wesołowski (ostatnio też z Warszawy),
  • sekretarz Małgorzata Zysnarska, panieńskie Żyrafa (Sopot),

po burzliwych, wyczerpujących, krwią ociekających obradach postanawia Tryumfalny Łuk Brwiowy Mufki oraz godność Rajdowej Piosenki Roku 1984 przyznać utworowi słowno- muzycznemu “Pociąg” autorstwa kolegi Pawła Orkisza, w wykonaniu grupy PASSSS z Krakowa.

Centralny rozdzielnik BAZUNY’84 przewiduje do szerokiego rozpowszechniania następujące piosenki – laureatki:

“Deszcz”, oraz
“Piosenka ze świstka kartki” – obie w wykonaniu grupy BEZ IDOLA (Polska Północna),
“Śpiwór” i . . .
“Choćby cały tydzień lało” – BRA-DE-LI z Radomia,
“Bieszczadzkie trawy” – POD DUDĄ z Gorzowa Wlkp.,

“Miłość” zespołu HAWAR z Sopotu,
“Zima” oraz . . .
“Słoneczna bossanova” grupy GRAFF O’MAN z Bielska-Białej,
“Punk – tragedia” gdańskiej grupy ZVISS,
“Smutna piosenka optymistyczna” duetu: Maria Toruńska i Jacek Janik z Katowic,
“Ten wiersz, który nazywa się Polska” Kazimierza Kaczmarka z Wrocławia,
“Siedzę na kamieniu” lubelskiej SITWY II,
“Pogody”, a także
“Żagle” zespołu AKT Olsztyn,
“Blues na jutro” grupy JAMA BLUES z Bielska-Białej,
“Zimowa piosenka” zespołu NA CO z Gdańska,
“Piosenka dla piosenki” grupy MANHATTAN TRANSBUT także z Gdańska,
“33 zawody” w wyk. grupy ZGRAJA Z CAŁEGO KRAJA,
“Wiosna” łódzkiego zespołu NA GAPĘ.

Jury z radością zauważyło kontynuację szczytnych tradycji grupy BEZ IDOLA (Polska Północna), która znów zasłużyła sobie na miano najlepszej grupy rajdowej.

Jury zaprasza do udziału w koncercie laureatów grupę BEZ JACKA oraz Zbigniewa Duraja.

Na podstawie subiektywnej oceny publiczności Jury postanawia przyznać nagrodę tejże krakowskiej grupie PASSSS.

Jury zdecydowanie nie przyznaje wyróżnienia publiczności piątkowej, natomiast z satysfakcją odnotowuje gotowość do spontanicznej i pełnej radości zabawy publiczności sobotniej.

Jury przeprasza bociany i uroczyście przyrzeka, że to ostatni raz.

Puchar Prezesa Studenckiej Spółdzielni Pracy “TECHNO-SERVICE” z Gdańska otrzymał zespół PASSSS.

Znaczki
Pieczątka

X
Nasz Facebook