Bazuna 1989
Rok 1989 był rokiem XXV – lecia klubu “FIFY”. Jubileusz obchodzony był hucznie – po raz dwudziesty piąty ruszyły dwa największe klubowe rajdy: “Pierwiosnki” i “Opadające Liście”, zorganizowana została wystawa fotograficzna w Gmachu Głównym Politechniki Gdańskiej oraz Wielki Zjazd XXV – lecia w Gdańsku – Sobieszewie. Swoisty akcent jubileuszowy miała też kolejna, XVIII “BAZUNA”, która odbyła się w dniach 19-21 maja.
Na długo przed imprezą, po wstępnej ocenie sytuacji oraz dysponowanych środków ustalone zostało miejsce – Hala Stoczni w Gdańsku. Jedynie nieliczni pamiętali, że już kiedyś miał tu miejsce finał BAZUNY (który to był rok?).
W pierwszym dniu, poza konkursem, atrakcję stanowił blok starych, znanych piosenek turystycznych orza występ EKT GDYNIA. Nie dopisała, niestety, publiczność. Większość widzów jakby czekała na sobotni koncert nocny – koncert XXV – lecia klubu “FIFY” który, zdaniem wielu jego uczestników, był wydarzeniem tamtej BAZUNY.
Rozpoczęcie koncertu obwieścił wszystkim hymn klubowy odśpiewany przez zgromadzone pod sceną “FIFY”, po czym zespół złożony z członków klubu wykonał (na scenie) kilka piosenek najczęściej granych na rajdowym szlaku. Póżniej kolejno pojawiali się wykonawcy znani i pamiętani z poprzednich BAZUN. Można więc było prześledzić jak zmieniał się Przegląd i jakie było bazunowe śpiewanie na przestrzeni lat, jednakże od końca, gdyż obowiązywała kolejność “od najmłodszych do najstarszych”. Wystąpiły m.in. zespoły AKT WROCŁAW, BEZ PRÓBY i BEZ IDOLA oraz Paweł Orkisz, Waldemar Chyliński, Marek Majewski i Jan Błyszczak “Mufka”. Koncert zakończył się około czwartej rano.
W niedzielnym koncercie laureatów usłyszeliśmy kilkanaście piosenek wybranych przez Jury z prezentacji konkursowych. Niektóre z nich do dnia dzisiejszego zyskały sobie popularność i są często śpiewane. Rajdową Piosenką Roku 1989 zostało “Preludium dla Leonarda” w wykonaniu Leonarda Luthra. Nagrodę za interpretację ponownie otrzymał SŁODKI CAŁUS OD BUBY, tym razem za niezwykle śmiałą wersję “Jesiennej zadumy” Elżbiety Adamiak (w nowym brzmieniu piosenka nosi roboczy tytuł “Jesienna zadyma”). Charakterystyczna dla XVIII “BAZUNY” była niewielka liczba startujących solistów i zespołów (na koncercie laureatów było ich jedynie osiem), ogólny poziom konkursu był jednak dobry.
Patronat nad imprezą sprawowali: Rada Uczelniana ZSP PG, Politechnika Gdańska, SSP “TECHNO-SERVICE”, BPiT “ALMATUR” oraz Oddział Studencki PTTK w Gdańsku.
Jury XVIII Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’ 89″, w składzie:
- Waldemar Chyliński – przewodniczący,
- Małgorzata “Żyrafa” Zysnarska,
- Paweł Orkisz,
- Stanisław Rogowski,
- Wojciech Wądołowski,
w duchu porozumień “okrągłego stołu”, choć zdania były pluralistycznie podzielone, jednogłośnie postanowiło przyznać tytuł Rajdowej Piosenki Roku 1989 utworowi “Preludium dla Leonarda” w wykonaniu Leonarda Luthra.
Tytuły piosenek – laureatek Jury przyznało, w kolejności alfabetycznej, następującym utworom:
“I ja kupię sobie księżyc” w wykonaniu ZA MURAMI,
“Miasto” w wykonaniu zespołu SŁODKI CAŁUS OD BUBY,
“Och, och – ach, ach” w wykonaniu zespołu TIMUR I JEGO DRUŻYNA,
“Piosenka turystyczna II” w wyk. zespołu POD SKARPĄ,
“Powrót o zachodzie” w wyk. grupy NOWY BULAJ,
“Przy kominku” w wyk. Leonarda Luthra,
“Pytania” w wyk. zespołu NOWY BULAJ,
“Sen o morzu”w wyk. Lindy,
“Statystyczny uniform” w wykonaniu Leonarda Luthra,
“Szekla” w wyk. Lindy,
“Tajemniczy rejs” w wyk. zespołu WIERCIPIĘTY,
“W górach jeszcze mgła” w wyk. zespołu NOWY BULAJ,
“Zakochałem się w połoninach” w wyk. zespołu ZA MURAMI,
“Zbędne słowa” w wyk. TIMURA I JEGO DRUŻYNY.
Ponadto Jury przyznało wyróżnienia:
- ORKIESTRZE POD WEZWANIEM ŚW. MIKOŁAJA za kultywowanie ginącej koltury łemkowskiej,
- zespołowi Andrzeja Starca ZA MURAMI za całokształt,
- solistce zespołu BIZUNY – Joannie Wątor za nadzieje, jakie rokuje,
- zespołowi ORION za kultywowanie dobrych tradycji piosenki studenckiej.
- Główną i jedyną nagrodę w konkursie na interpretację starych piosenek otrzymuje SŁODKI CAŁUS OD BUBY za nowe opracowanie piosenki Elżbiety Adamiak “Jesienna zaduma”.
Ponadto Jury zauważa wykonania następujących piosenek:
- “Jesień” w wyk. NOWEGO BULAJA,
- “Pocztówka z Beskidu” w wyk. WIERCIPIĘT,
- “Lunatyczne wyznania” w opracowaniu TIMURA I JEGO DRUŻYNY
i zaprasza ich wykonawców do udziału w koncercie laureatów.
Poza tym za umiejętność rzucania koła ratunkowego w odpowiednim kierunku Jury postanowiło poza konkursem przyznać nagrodę specjalną w postaci diabelskich skrzypiec z dodatkami obywatelowi Lumbago.
Ze względu na brak zorganizowania publiczności nie przyznano nagrody takowej.