Bazuna 1996

Ułatwieniem w wyborze miejsca kolejnej BAZUNY miało być 70-lecie miasta Gdyni. Zanosiło się wiec na dłuższą, niż pierwotnie planowano, współpracę z Urzędem Miasta – dużą pomoc organizatorom okazał przewodniczący obchodów 70-lecia, pan Bogusław Stasiak, oraz poszczególne wydziały Urzędu.

Położona nad brzegiem morza przy końcu bulwaru Polanka Redłowska jest jednym z najpiękniejszych miejsc Gdyni; dla piosenki turystycznej i studenckiej wydawała się tworzyć znakomitą oprawę. Pojawiły się jednak trudności. Otwarty teren i nieograniczony dostęp (Polanka stanowi jakby wycinkę w lesie, między dwoma wzgórzami) skłoniły do przyjęcia formuły imprezy niebiletowanej, rozszerzone zostały zadania przeznaczone dla ochrony. Staraniem pracowników Wydziału Eksploatacji Urzędu Miasta oraz firmy TELMAX wykonana została specjalna linia energetyczna.

W przygotowaniach nie wzięto pod uwagę jednego acz znaczącego problemu. Polanka Redłowska stanowi naturalne zlewisko obszaru rezerwatu – wzgórz Kępy Redłowskiej, nikt nie badał wcześniej jej stanu w warunkach ekstremalnych. W przeddzień imprezy, ku przerażeniu organizatorów, w Gdyni miało miejsce trwające kilka godzin regularne oberwanie chmury – świecące piątkowym przedpołudniem słońce nie mogło już mieć wpływu na to, co na Polance miało dziać się przez najbliższe dni. Deszcz o takim, jak w czwartek nasileniu, szczęśliwie, podczas imprezy nie przydarzył się, jednak już w pierwszym dniu miejsce dla widowni oraz niezadaszone miejsce dla wykonawców przed sceną zamieniły się w grząskie bajoro. Sceneria koncertów nieodparcie przywodziła na myśl ostatnią edycję festiwalu w Woodstock. Wśród publiczności były osoby, które znajdowały upodobanie w szaleńczym tańcu w błocie, ze skokami włącznie. W znakomity sposób okoliczności te wykorzystał trójmiejski zespół TIMUR I JEGO DRUŻYNA włączając do swojego repertuaru przeboje z końca lat 60-tych.

Rajdową Piosenką Roku 1996 został “Pan i pies” elbląskiej grupy DNIEJE; wśród wykonawców zasługujących na uwagę, poza zespołem z Elbląga, wymienić należy Kasię Haczewską, zespół BOHEMA, inspirowany muzyką folkową zespół GAID oraz preferujące alternatywne brzmienie POMIDORY. Pieśń folkową, w styku klasyków tego gatunku reprezentowała na imprezie Ula Kapała – do historii przejdzie jej występ w koncercie nocnym, wzbogacony śpiewem ptaków. Wśród gości szczególnie dał się zapamiętać jednoosobowy kabaret GRZEGORZ HALAMA OKLASKY, Grzegorz pełnił rolę gospodarza piątkowej nocy.

Podczas sobotniego nocnego maratonu czynne było stoisko z kartami do głosowania na Nagrodę Publiczności. Obiektywne trudności w dotarciu do stoiska spowodowały, że liczba głosów . . . nie była wystarczająca, a więc Sz. Publiczność swej nagrody w roku 1996 po prostu nie przyznała.

Po zakończeniu BAZUNY’96 wielu jej uczestników miało okazję wybrać się po zakupy do sklepów z obuwiem (na ten temat wie co nieco nasz Pan Akustyk). Osobą zdecydowanie niepocieszoną mógł być . . . Ogrodnik Miasta Gdyni, pan Michał Machnikowski – jeszcze w dwa lata po imprezie na jej terenie widoczne były ślady “dewastacji środowiska” – trawa porosła Polankę po upływie odpowiednio długiego czasu.


Jury XXIV Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej “BAZUNA’ 96″, w składzie: Dorota Nosowska, Wojciech Jamroga, Mirosław “Michu” Michalski i Maciej Służała postanowiło przyznać tytuł Rajdowej Piosenki Roku 1996 piosence “Pan i pies” (sł. J. Kulmowa, muz. P. Bachorski) w wykonaniu zespołu DNIEJE z Elbląga.

Do grona piosenek – laureatek zaliczono:

“Babie lato” – wyk. zespół ZA MIEDZĄ (Gdańsk),

“Biały sen” – Katarzyna Haczewska (Gdańsk),

“C’est tout egal” – Katarzyna Haczewska,

“Dwa mosty” – zespół BOHEMA (Kędzierzyn-KoĽle)

“Fauna miasta” – Ula Kapała i Mikołaj Pietkiewicz (Wrocław),

“Jak sen . . .” zespołu PRZEDŚWIT (Piotrków Trybunalski),

“Jest taka knajpa” – Ula Kapała i Mikołaj Pietkiewicz,

“Jeżeli” zespół DNIEJE,

“Już kocham cię tyle lat” – zespół TRZY WÓDKI Z LODEM (Gdańsk),

“K-2″ – PRZEDŚWIT,

“Kolejowa ballada” – Jerzy Paweł Duda (Gorzów Wlkp.),

“La tablasc” – zespół GAID (Zabrze),

“Mam dla ciebie dar” – PRZEDŚWIT,

“Miałam taki sen” – zespół NA JEDEN RAZ (Wrocław),

“Piosenka dla moich przyjaciół” – grupa OCZYWIŚCIE (Warszawa),

“Sami o sobie” – zespół (K)TO TAM ? (Wejherowo),

“Słota” – grupa DNIEJE,

“Twarz” – TRZY WÓDKI Z LODEM,

“Uśmiech dla Pana Boga” – Ania Sosińska (Gdańsk),

“Zabity w górach” – NA JEDEN RAZ,

“Zawiedzione zaufanie” – zespół DLA MNIE BOMBA (Kwidzyn, Warszawa).

Główną nagrodę za interpretację otrzymali Ula Kapała i Mikołaj Pietkiewicz za utwór “Casting my shadow in the road”.

Jury postanowiło wyróżnić ciepło następujących wykonawców:

  • PRZEDŚWIT
  • TRZY WÓDKI Z LODEM
  • DNIEJE
  • Katarzynę Haczewską
  • Ulę Kapałę i Mikołaja Pietkiewicza
  • (K)TO TAM ?

Za dojrzałość wykonawczą zauważono również zespół POMIDORY z Gdańska; grupa ta jest również laureatem nagrody dwutygodnika “Cogito”.

Jury wyraża dezaprobatę pod adresem pogody, której nieodpowiedzialne wybryki stanowiły rażący zgrzyt na tle ogólnego poziomu imprezy; przypomina także organizatorom o zaległej kawie.

Znaczek
X
Nasz Facebook