51.BAZUNA KONKURS

Werdykt 51.Przeglądu Bazuna 2023/teksty piosenek z konkursu

Sulęczyno, 1 lipca 2023r.
Zebrane w dostojnej spotkaniowej sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie jury 51.
Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2023: Justyna
Rzeźnikowska, Marzena Nowakowska, Maciej Rzeźnikowski, Maciej Służała, Piotr
Rzeczkowski, Jarek Tomaszewski, Łukasz Nowak, Łukasz Majewski, Mariusz Procyk i Marek
Gordziej zgodnie deklaruje:
tzw. Złotą Dwudziestkę stanowi zbiór 27 utworów: (wykonawca + tytuł)
ATAWIZM – Parasolka
BEZ ZGRZYTU – Przyśpiewka ludowa o drzewach
Hanna Czajkowska – Ballada o morzu
DROGOWSKAZY – Wiatr kompozytor
GRUPA POCHMURNO – Meandry i Kolorowo
Weronika Hoffmann – Piosenka z płaszczem w tle i Piosenka całkiem oczywista
Beata UkuleLiska – Ptaki i Chile
Damian Manikowski i Julian Prus – Ballada irlandzka
NIESAMOWITA SPRAWA – Fararaj i Pomylone gary
Martyna Ordak – Dajcie mi wolności
PERON WĘDROWNY – Piosenka o żnińskiej ciuchci i Stacja Mańczok
POD PRĄD – Droga II i Szarość
POJAZZJA – Ten sen
Agnieszka Polak – Sen sowy
POŁUDNIK ZERO – Warkocz
PONAD CHMURAMI – Ponad chmurami
STRACH PRZED LATEM – Zmory wiosenne
SUMA PRAGNIEŃ – Wiatr nadziei
TRZECIA MIŁOŚĆ – Nieuniknione|
Z TYLU CHMUR – Zdumienie
ZA MURAMI – Nasiczański krokodyl
Rajdowa Piosenka Roku 2023 – Zielona kraina sł. Magdalena Głowacka, muz. Michał
Słowikowski, wyk. TRZECIA MIŁOŚĆ
Najlepszą Interpretacją Przeglądu zostaje piosenka Mój pierwszy bal, wykonanie KAPELA Z
MARSZU, wyróżnienie w tej kategorii: Kołysanka dla Logosa – WĘŻE Z POLIGONU
Najlepszym wykonawcą Przeglądu uznana została Weronika Hoffmann
Nagrodę Publiczności uzyskały ŚPIEWAJĄCE SIEDEMNASTKI
Jury przyznało następujące wyróżnienia:

  • zespół NIESAMOWITA SPRAWA – spójna prezentacja zespołowa, ogólna opinia: „wszystko
    działało od początku do końca”,
    Michał Iskra – za autorski walor piosenek
  • TRZECIA MIŁOŚĆ – wysokiej próby klasyk gatunku,
  • Weronika Hoffmann – za wspaniały wyraz głosowy, z zaznaczeniem niskich rejestrów,
    obiecująca autorka, jej emocja oddana w piosenkach,
  • zespół POCHMURNO za piosenkę Meandry za jej folkowy, morski charakter utworu do
    wspólnego śpiewania,
  • osobowości – instrumentaliści: skrzypek Marcin Skaba, Karolina Furmańczyk – skrzypce i
    Andrzej Rawicki – mandolina – zespół WĘŻE z POLIGONU oraz wokalistka grupy SUMA
    PRAGNIEŃ – Ewelina Pisarska,
  • Damian Manikowski i Julian Prus – za symbiozę instrumentalnowokalną
  • POJAZZJA – wysoki, zawodowy poziom wykonania
  • wyróżnienie im. Roberta Smitha dla Michała Iskry i zespołu NIESAMOWITA SPRAWA za
    piosenkę Pomylone Gary z adnotacją, że jednak chłopaki nie płaczą,
  • zespół PERON WĘDROWNY za kultywowanie sztafety pokoleń w rodzinnym składzie
  • grupa Z MARSZU za perfekcyjne wykonanie interpretacji,
  • skrzypaczka Agata Gasińska za integrację międzyzespołową w dziedzinie skrzypiec,
  • grupa POD PRĄD – za zbilansowaną warstwę rytmiczną piosenek,
    Martyna Ordak – spójność prezentacji wizualnej i muzycznej,
  • Vatra – spektakularny, poza ustalonymi ramami, program ludowych pieśni tradycyjnych, „bez
    gitary także można”
  • Hanna Czajkowska – za autentyczność,
  • Beata UkuleLiska – walory głosowe,
  • ludowy charakter utworu „Pejzaż słowem malowany” grupy WibramFon
  • zespół WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS za efekty systematycznej pracy na niwie piosenki
  • grupy reprezentujące środowiska harcerskie – WSZYSTKO MA SWÓJ CZAS, LIMINIS,
    ŚPIEWAJĄCE SIEDEMNASTKI i ZA MURAMI, za to, że hasło ŚPIEWAJMY RAZEM wciąż
    żyje i ma się dobrze
  • zespół JAK za piosenkę Do szczytu i Kinga Leśniak – za piosenkę Przedwiośnie
  • Zofia Ścigaj, z duetu ATAWIZM – kunszt instrumentalny i inwencja brzmieniowa
  • Dominik Żulicki, piosenką Gdy nadejdzie czas ukazuje, że skromną, oszczędną formą można
    znaleźć piękno
  • POCHMURNO – wprowadzający w pogodny nastrój morską piosenką Kolorowo
  • zespół ZA MURAMI – piosenka Marzenie – walory piosenki autorskiej oraz kunsztu wykonania
  • Jacek Chmielewski – autor piosenki Zdumienie zespołu Z TYLU CHMUR – jakże słuszne
    uczynienie interpunkcji bohaterem piosenki
    Opinie uzupełniające wyróżnienia przekazali Bogusław Jackowski i Ryszard Włastowski.
    Dodatkowo:
  • Marek Skowronek – za rockowy sznyt na turystycznym przeglądzie piosenki, czyli klasyczne
    stage diving bez udziału publiczności
  • jurorzy Justyna Rzeźnikowska i Maciej Służała za troskę o tegoż skowronka całość głowy
    połatanej

NAGRODY SPECJALNE DEDYKOWANE:

  • Nagroda im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej – grupa BEZ ZGRZYTU
  • Nagroda Jacka i Janka Stefańskich – duet ATAWIZM
  • Nagroda za uskrzydlony motyw w piosence, tytuł – wykonawca:
    Gil – POŁUDNIK ZERO
    Jak karnawał – Szymon Zieliński
    wyróżnienie – Ptaki – Beata UkuleLiska
  • Nagroda zespołu LATAJĄCY DYWAN – ŻYWI JOŁ! – za wątki baśniowe w całości
    scenicznej prezentacji
  • Kraina Serdeczności Staszka Wawrykiewicza – rodzinny zespół PERON WĘDROWNY
  • Nagroda Piosenka – Nadzieja zespołu WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO – zespół POD PRĄD
  • Nagroda Harmoniczna zespołu MAŁY ATLAS LUDZI za współbrzmienie głosowe –
    ex aequo VATRA i ŻYWI JOŁ!, wyróżnienie POJAZZJA
  • Nagroda klubu FIFY – DUCH WŁÓCZĘGI NIE ŚPI – TRZECIA MIŁOŚĆ – Zielona kraina
  • Nagroda Fundacji Sopockie Korzenie – ATAWIZM – świadomy kontrast między głosem
    wokalistki a rockową aranżacją
  • Nagroda Wiatr i Sól Lucyny i Waldemara Mieczkowskich – BEZ ZGRZYTU
  • Nagroda miesięcznika COGITO – duet ATAWIZM za poetycką wyobraźnię i niepowtarzalny
    klimat
  • Nagroda Piosenka Lilijką Pisana – grupa ZA MURAMI
  • Nagroda Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za walory przyrodnicze w piosence, tytuł –
    wykonawca:
    Ponad chmurami – PONAD CHMURAMI
    Taniec Wariata – DZIEŃ OTWARTYCH MYŚLI
    wyróżnienie: Przyśpiewka ludowa o drzewach – BEZ ZGRZYTU
  • Nagroda SZELEST ESTEZJI im. Piotra Szczepańskiego, Gdańskiego Klubu Poetów –
    Agnieszka Polak – piosenka Sen Sowy – pełna podtekstów lekkość i
    bezpretensjonalność(reprezentacja GKP: Gabriela Szubstarska i Agnieszka Smugła)
    Nominacje na zaprzyjaźnione imprezy:
    Bakcynalia – Agnieszka Polak, ZA MURAMI
    Kropka – PERON WĘDROWNY
    Drogowskazy – PONAD CHMURAMI
    Giełda – Martyna Ordak i Cała Publiczność BAZUNY
    Spływarka – JAK
    Danielka – PERON WĘDROWNY
    Strojne W Biel – Hanna Czajkowska, Jerzy Bąk, ATAWIZM
    Yapa – Beata UkuleLiska
    Szałamaja – ŚPIEWAJĄCE SIEDEMNASTKI
    Jury w reakcji na naukową inicjatywę Wydawnictwa Naukowego PWN – Młodzieżowe Słowo
    Roku – radośnie odnotowuje w poetyckim zestawie konkursowym nie mniej skrzydlate środki
    artystyczne.

Mówiąc językiem współczesnej młodzieży:
niejedna z osób wszystko ogarnia, nie pojawił się zatem dzban, choć sen w piosenkach obecny
nie dotarł śpiulkolot,
Kierownikowi programowego przez chwilę za sceną ukazał się betoniarz, przyleciał też na
skrzydłach kosmita, do dawnego lingwistycznego hitu: tancbudy, wydając w ekspresji jakże
popularne obecnie JOŁ!
Ujęły nas i złapały: wysublimowany pytajnika haczyk, ukraińskie harno, techniczny świat
nieanalogowy i wesoło skaczące radosne zajączki, dostojny gawron jak marszałek i
astronomiczny księżyca sęk.
Konkluzją szerokich słownomuzycznych poszukiwań marzy nam się cud pod niebem pełnym nut.
Niech żyje młodość w melodii i w zaśpiewie, w piano i forte, w pieśni i w piosence!
Jury pozostając pod niesłabnącym wrażeniem artystycznej różnorodności i wysokiego poziomu
konkursu ustanawia od tej pory piątkowe południe pierwszą częścią konkursową, zachowując
części sobotnie niezmienne, tym samym trzyczęściowe prezentacje konkursowe obejmować będą
dwa dni: piątek i sobotę
Niesamowita sprawa …
(- Prosimy o brawa)
Za spontaniczność!
(- Brawa publiczność!)
Za granie zwykłym śmietnikiem
Pod naszą sławetną publikę
Za nadanie dobrego tonu
Śpiewom bez mikrofonu
Za serc naszych poruszenie
I czasów studenckich wskrzeszenie
Za bycie wszystkich polanek królem
Tu na BAZUNIE
Gdzie się muzyką żyje
Nie tylko ją konsumuje
Nagrodę Specjalną przyznaje Stowarzyszenie Bazuna zespołowi NIESAMOWITA SPRAWA
(tekst: Lena Pelowska)

  • ŚPIEWANIE NA POLANIE – nowy punkt programu, pomysł: Michał Iskra
Spiewnik_B51-A5-w14-spis_p_alfa-skoki


Bazuna 2023 – Konkurs
Przegląd piosenki Bazuna w swym zamyśle powstał jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, niosący z sobą ideę wspólnego śpiewania, przeniesionego z wędrownych plenerów i nocnych ognisk w światło sceny.
Już od początkowych lat imprezie postawione zostały dwa cele: szeroka panorama piosenki – śpiewnika turystycznych tras oraz promocja piosenek nowych, w zamiarze wzbogacenia tego zbioru. Tym samym konkurs piosenki przeglądu Bazuna był kontynuacją znakomitej rajdowej atmosfery, zabawy i wspólnej radości, nigdy nie stwarzając pozorów wyścigu o laury, zażartego współzawodnictwa o sukces. Szeroki werdykt najczęściej obejmował liczną grupę wykonawców, różnicując jedynie nagrody główne oraz wyróżnienia, zawierając szeroki zestaw piosenek w równorzędnej tzw. złotej dwudziestce piosenek laureatek.
Z biegiem lat poszerzyły się ramy imprezy – od stricte turystycznych melodii zakres objął poezję śpiewaną, formy kabaretowe, piosenkę morską oraz w stylu country i folk, nawet rockową balladę. Pozostał akustyczny, folkowy wyróżnik odnośnie większości wykonywanego repertuaru, konieczność wykonania go w całości na żywo. Pozostało także to wspomniane – szeroki zakres werdyktu, ujmujący liczną grupę zauważonych przez jury wykonawców, wykonań utworów, szczególnych cech występu.
Brak w naszej imprezie atrybutów “festiwalu o laury” o “wyścigowym” charakterze, brak punktowanych miejsc na podium.
Liczne grono uczestników koncertów laureatów rozgraniczone jest obecną w werdykcie gradacją: nagrody główne – wyróżnienia. Charakter naszego konkursu, obecny w imprezie od lat, zauważany jest przez uczestników, traktowany jako zachęta do uczestnictwa, w miejsce rywalizacji – do wspólnego bycia ze sobą.
Nagrodami głównymi przeglądu BAZUNA są:
• tytuł najlepszego wykonawcy (solisty bądź zespołu), w tej klasie możliwe wyróżnienia
•  tytuł Rajdowej Piosenki Roku za utwór o szczególnych walorach turystycznego przeboju
•  najlepsza interpretacja piosenki znanej
•  Nagroda Publiczności

Treść werdyktu nieodmiennie i tradycyjnie stanowią:
– tzw. złota dwudziestka piosenek laureatek (to termin własny, liczba jest orientacyjna)
– zestaw wyróżnień, z określonym, wskazanym pretekstem
– zestaw nagród specjalnych, dedykowanych:
* nagroda im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej
* nagroda im. Jacka i Janka Stefańskich
* nagroda za uskrzydlony – ptasi motyw w piosence
* nagroda zespołu Latający Dywan za wątek baśniowy
* nagroda zespołu Caryna – PIOSENKA – OPOWIEŚĆ
* nagroda Kraina Serdeczności Staszka Wawrykiewicza
* nagroda PIOSENKA – NADZIEJA zespołu Wszystkiego Najlepszego
* Nagroda Harmoniczna zespołu Mały Atlas Ludzi za aranżację głosową
* nagroda klubu FIFY – DUCH WŁÓCZĘGI NIE ŚPI – za turystyczny walor piosenki
* nagroda Fundacji Sopockie Korzenie za wyraz rockowy
* nagroda WIATR I SÓL Lucyny i Waldemara Mieczkowskich
* nagroda miesięcznika COGITO
* nagroda PIOSENKA LILIJKĄ ŚPIEWANA zespołu Żywioły-Art
* nagroda Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wątek przyrodniczy
* zaproszenia do konkursów imprez zaprzyjaźnionych

Bogaty werdykt – nasz wyróżnik – jest znakiem imprezy przyjaznej, z zaproszeniem do wspólnej zabawy przy piosence. Zamiast sceny walki o sukces nasza piosenka jest sposobem na urocze spędzenie czasu razem, by w śpiewanych słowach czytać swe przemyślenia i poszukiwania, jak iść z melodią – z radosną, uśmiechniętą twarzą.

Zgłoszenia do konkursu przeglądu BAZUNA 2023 przyjmowane są do 10 VI 2023 r.
Zgłoszenie powinno zawierać:
• skład zespołu i instrumentarium
• kontakt – nr telefonu i e-mail
• zapotrzebowanie techniczne (liczba mikrofonów, wejść liniowych, inne – specjalne)
• teksty dwóch piosenek, przy każdej z nich należy podać autorów słów i muzyki oraz akordy gitarowe podstawowej linii melodycznej
• nagranie konkursowych piosenek – elektronicznie, format mp3 (nie jest wymagane nagranie studyjne)
Akompaniament piosenek musi być wykonany w konkursie na żywo. Dopuszczalne są instrumenty klawiszowe (bez ścieżki programowanej) i perkusja.
Całość zgłoszenia należy wysłać elektronicznie pod adres: bazuna50konkurs@bazuna.org.pl (włącznie z nagraniem muzycznym).
Prosimy o przesłanie tekstów piosenek w postaci jednostronicowego pliku wg załączonego formatu, wysłanie wraz ze zgłoszeniem, z nazwą Zespołu / nazwiskiem w nazwie pliku: B 2023_zgłoszenia.doc
B2023_rider.doc i B2023_teksty.doc.
Plan sceny prosimy nadsyłać wykorzystując załączony wzór: B2023_rider_Nazwa_Wykonawcy.doc
Istnieje możliwość nadesłania tekstów i nagrań większej liczby piosenek, z sugestią dotyczącą wyboru utworów konkursowych z naszej strony. Na podstawie zgłoszeń na bieżąco prowadzona jest kwalifikacja.
Stosowany jest system nominacji – laureaci wybranych przeglądów i festiwali uzyskują zaproszenie do konkursu bez wstępnej kwalifikacji. Od tych Wykonawców oczekujemy także pełnego zgłoszenia.
Informujemy ponadto, iż od zakwalifikowanych wykonawców (potencjalnych laureatów) oczekujemy dyspozycyjności w niedzielnym koncercie laureatów do godz. 16.00. Jakiekolwiek przeciwwskazania (znana z góry konieczność wcześniejszego wyjazdu) musi zostać zasygnalizowana W MOMENCIE ZGŁOSZENIA


NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Przed nami tegoroczne prezentacje konkursowe. Do środy 21 czerwca włącznie głosujemy na swego ulubionego WYKONAWCĘ – solistkę, solistę, zespół.

Życzymy miłych artystycznych wrażeń. Zaprezentowany zbiór  zabrzmi przed nami na żywo w sobotę 1 lipca 2023 r. od godziny 10. na plenerowej scenie Gminnego Ośrodka Kultury w Sulęczynie. Tam spotkamy wszystkich konkursowych wykonawców, mogąc na gorąco podzielić się z Nimi wrażeniami z odbioru piosenek


KWALIFIKACJA na podstawie zaprzyjaźnionych konkursów

Ogólnopolska Turystyczna Giełda Piosenki Studenckiej, Szklarska Poręba
– Zespół JAK
– Atawizm
– Oskar i Jakub
Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej, Wąbrzeźno
– Iwona Manista-Kutryś,
– Damian Manikowski
Ogólnopolski Przegląd Piosenki Poetyckiej, Olesno
– Urszula Kozielska
– Mikołaj Borkowski
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Studenckiej i Turystycznej BAKCYNALIA, Lublin
– Szymon Zieliński
– Falochron
27. Ogólnopolskie Prezentacje Muzyczne TEREPACZKÓW
– Weronika Hoffman
Przy Kominku – Festiwal Piosenki Poetyckiej i Turystycznej, Kielce
– Katarzyna KAHER Zawadzka
Szanta Claus Festiwal, Poznań
– Węże z Poligonu
FOPA, Ślesin
– Niesamowita Sprawa
Festiwal STROJNE W BIEL, Lublin
– Szeptonika
Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA, Łódź
– Hania Czajkowska
– Nos w Kajak
Festiwal CMOK SONG, Ruda Śląska
– Śpiewające Siedemnastki
Festiwal Harcogranie, Starachowice
– Wszystko ma swój czas
Szantogranie, Powidz
– Zwrot Przez Twarz
Ogólnopolski Festiwal Piosenki im. Wojtka Belona „Niechaj zabrzmi Bukowina”, Busko Zdrój
– Zespół Wokalny „Na Szlaku”
Festiwal Piosenki Poetyckiej KWIATY NA KAMIENIACH, Bytom
– Zespół „Mecyje”


Załączniki do pobrania dla uczestników konkursu:

X
Nasz Facebook