Bazuna 2008

Wędrująca BAZUNA nigdzie jeszcze nie zagrzała pod rząd miejsca dłużej, niż na dwa lata. Powroty po latach zdarzały się jednak częściej i pod tym względem w roku 2008 przekroczony został kolejny próg – miejsce wizytowane przez nasz imprezę po raz piąty! Miejscem tym, jak łatwo się domyślić, stałą się Harcerska Baza Obozowa CEDRON w Wejherowie, obecny powrót nastąpił po dziewięcioletniej przerwie. Zasadnicza zmiana natury technicznej, w porównaniu z dotychczasowymi lokowanymi tutaj edycjami, polegała na umieszczeniu sceny w okolicy wejścia na Bazę, przy ul. Kalwaryjskiej. Zmiana podyktowana była przyczynami technicznymi – możliwością doprowadzenia prądu oraz przeprowadzoną od ostatniej naszej imprezy zmianą w topografii – przykryciem wiatą ogniska oraz wygrodzeniem części placu, kiedyś stanowiącego miejsce dla widowni. Techniczną pomocą – sceną z zadaszeniem – wspomogło organizatorów Wejherowskie Centrum Kultury, patronat nad imprezą objął, po raz kolejny, Prezydent Miasta, pan Krzysztof Hildebrandt. Niezmienna pozostała ekipa organizacyjna, poza jednym serwisem – biurem, w całości kierowanym i prowadzonym przez zaprzyjaźniony Klub Turystów Pieszych BĄBELKI.

Co do dwóch koncertowych wieczorów, aura oszczędziła imprezę jedynie w piątek. Młodą generację reprezentowały zespoły: POD DUDĄ i KMT oraz Marcin Skrzypczak, którego występ, z rozbudowaną częścią słowną, nosił znamiona prawdziwego show. Wspaniały akustyczno – rockowy, pełnometrażowy występ dał zespół TIMUR I JEGO DRUŻYNA. Po raz kolejny, z przyjaciółmi, na scenie pokazał się Waldek Mieczkowski, tym razem nawiązując do klasycznych już poetów piosenki, z Leonardem Cohenem włącznie.

Dziewięć lat od wykonania w Wejherowie Rajdowej Piosenki Roku “Wędrują ludzie” na scenie ukazał się reaktywowany zespół SASKIA. Drugim imponującym powrotem, po jeszcze dłuższej przerwie, był program zespołu SETA, z klasycznymi już pozycjami ze śpiewników piosenki turystycznej. Niespodzianką wieczoru, w ramach występu Ani Kloc i zespołu SAMI O SOBIE, była poetycka, recytowana część gościa szczególnego – Adama Ziemianina, którego wiersze brzmiały także w piosenkach grupy. Stałym punktem programu sobotniej nocy stał się na naszej imprezie projekt OT TAK PO PROSTU dwóch dobrze znanych trójmiejskich zespołów, tym razem z premierą pierwszego wydawnictwa płytowego. Kolejny, kończący koncert, wierny gość Przeglądu, ZAKAZ WYPRZEDZANIA, do ulubionych przez publiczność hitów, dołączył utwory nowe, z awangardowymi elementami. Odbiór tak bogatego programu nocnego maratonu nie został w żaden sposób zakłócony przez uparcie towarzyszący występom deszcz.

Część konkursowa przyniosła jednego głównego laureata – wykonawcę Rajdowej Piosenki Roku “Dziękuję ci”, zarazem najlepszego zespołu – gdyńskiego RAZ DO ROKU. Poetycka zaaranżowana piosenka autorska, z widocznymi akcentami muzyki światowej (dokładnie: europejskiej, z basenu Morza Śródziemnego) – oto profil grupy. Występ pełnometrażowy zespołu RAZ DO ROKU imał miejsce na dużej scenie Jarmarku św. Dominika, w trakcie realizowanych nagrań studyjnych w studiu TERCJA – przyznanych zespołowi w konkursie jako nagrodę. Po raz trzeci z laurem przeglądu BAZUNA wyjechał zespół CARABOO, znów wracając do repertuaru zza wschodniej granicy – utwór “Tuman jarom” nagrodził organizator imprezy, klub FIFY. Indywidualnością muzyczną Przeglądu wybrana została Justyna Zapała z zespołu TAK, kierowanego przez Tomka Saleja. Swymi swingującymi balladami porwała publiczność i jury naszej imprezy Ania Kossakowska, rok temu z grupą CALCJUMFOLII, tym razem solo. Nagroda Publiczności przypadła w udziale wejherowskiej grupie SOK, jej długie instrumentalne utwory, inspirowane twórczością Chucka Mangione, z tekstem na dalszym planie, było znakomitym, kolejnym poszerzeniem naszych ram.

Piąta odsłona w przyjaznej naszej imprezie bazie CEDRON przeszła do historii. Pozwólmy sobie zaryzykować stwierdzenie, że nie trzeba będzie w przyszłości zachęcać nas bardzo, by BAZUNA wróciła tam znów, niewiele jest bowiem tak wyjątkowych, jakby stworzonych dla naszych spotkań miejsc.


Jury 36. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2008, w składzie: Katarzyna Konciak, Maria Durtan, Aleksandra Bakiera, Tomasz Borkowski, Horacy Chrząstek, Paweł Grabara, Maciej Służała oraz Maciej Mamulski, w kapryśnych warunkach wilgotnościowo-termicznych wysłuchało 19 zgłoszonych do konkursu wykonawców.

Do tzw. złotej dwudziestki piosenek – laureatek Jury postanowiło zakwalifikować 11 piosenek, w kolejności występowania (obok tytułów, wykonawcy):

 • “Tak niewielu nas zostało” – zespół PÓŹNE POPOŁUDNIE
 • “Na poddaszu” i “Jakże się odwdzięczę morzu” – 4RAZYWROKU
 • “Ballada z małego miasteczka” – Andrzej Marczyński
 • “Dobranoc” – Z PRZYPADKU
 • “Ale będzie lepiej” – ZA ZAKRĘTEM
 • “Ty” – Tomasz Salej i grupa TAK
 • “Lekkość” – ZAMAŁOPIWA
 • “Obietnica” – RAZ DO ROKU
 • “Nie mogąc zasnąć” i “Kołysanka Fifi” – Anna Kossakowska

Najlepszą interpretacją na przeglądzie BAZUNA 2008 została piosenka “Tuman jarom” w wykonaniu zespołu CARABOO.

Nagrodę specjalną im. Jacka i Janka Stefańskich otrzymała Anna Kossakowska.

Nagrodę im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej uzyskała Justyna Zapała z zespołu TAK.

Jury postanowił przyznać następujące wyróżnienia:

 • zespołowi PÓŹNE POPOŁUDNIE za dobre, klasyczne brzmienie bluesowe,
 • zespołowi 4RAZYWROKU za ładne głosy,
 • Andrzejowi Marczyńskiemu za to, że sam sobie ze sobą radził,
 • zespołowi BEZ KOMENTARZA za interpretację piosenki “Płaczmy razem” zauważając, że droga obrana przez zespół jest właściwa,
 • autorowi tekstu piosenki “Dobranoc” zespołu Z PRZYPADKU, Pawłowi Węglewskiemu, za wrażliwość,
 • zespołowi ZA ZAKRĘTEM za słowiańsko-turystyczny charakter
 • Tomaszowi Salejowi i grupie TAK za nadzwyczajny układ perkusyjno-choreograficzny
 • zespołowi ZAMAŁOPIWA za czerpanie z dorobku kultury europejskiej w piosence “Lekkość”,
 • Annie Kossakowskiej za tekst piosenki “Nie mogąc zasnąć”
 • Januszowi Skwirze za kultywowanie nurtu protest-songów.

Najlepszym wykonawcą przeglądu BAZUNA 2008 został zespół RAZ DO ROKU.

Rajdową Piosenka Roku 2008 została piosenka “Dziękuję ci”, sł. Małgorzata i Agnieszka Wyka, muz. Małgorzata Wyka i Mateusz Pazurek, w wykonaniu zespołu RAZ DO ROKU.

Jury pragnie wyróżnić, po raz pierwszy w historii, osobę z własnego grona – Macieja Służałę, za samobieżną lożę obserwacyjną. Wyróżnienie otrzymują również przedstawiciele grona widzów, za instalację we frontowym sektorze sceny stacjonarnego stanowiska namiotowego, sztuki jednej.

Jury dziękuje akustykowi imprezy za to, że dobrowolnie zrezygnował z roli gwiazdy.

Nagrodę ufundowaną przez Studio Nagrań TERCJA, w postaci studyjnej sesji nagraniowej, przyznano zespołowi RAZ DO ROKU.

Nagrodę specjalną Studenckiego Klubu Turystycznego Politechniki Gdańskiej FIFY otrzymuje zespół CARABOO, za oryginalność tekstu piosenki “Tuman jarom”.

Nagrodę specjalną “WIATR I SÓL” Waldka i Lucyny Mieczkowskich, w postaci udziału w tegorocznym “Rejsie muzyków” na żaglowcu “Zawisza Czarny” otrzymuje Łukasz Nowak.

Kwalifikację na 34. Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej YAPA 2009 uzyskują: zespół ZA ZAKRĘTEM oraz Tomasz Salej z grupą TAK.

Nagrodę Publiczności otrzymuje grupa SOK.

Pomimo różnych przeciwności, w tym pogodowych, jury wyraża nadzieję, że przegląd BAZUNA nadal odbywać się będzie raz do roku.

X
Nasz Facebook