Bazuna 2013


Przygotowania do drugiej przywidzkiej edycji rozpoczęły się w mniejszym, tandardowym zakresie. W grupie organizatorów pozostała tradycyjna dwójka: klub FIFY i Stowarzyszenie BAZUNA (zwyczajowa, skrócona nazwa) – w tym drugim kręgu przeprowadzono wybory prezesa, tę zaszczytną funkcję objęła Kasia Kowalewicz, wcześniej pracująca w ekipie scenografii. W organizacji roku 2012 po raz pierwszy obecni byli szefowie serwisów: logistycznego Wojciech Klocek oraz rzecznik prasowy Janusz Wikowski. Sukces jubileuszu zachęcił ich do dalszego uczestnictwa, tym samym nasza impreza zyskała wartościowych współpracowników w wieloletnim wymiarze. Do grona partnerów Przeglądu trafiło Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Przywidzka Zielona Brama poza miejscem wypoczynku i rekreacji ukazała możliwości organizacji wydarzeń. Miejsce to już wcześniej, także w trakcie jubileuszu miało charakter wielopłaszczyznowy. W pomieszczeniach gospodarczych swój warsztat kowalstwa artystycznego miał Adam Stachowicz, prezes polskiego związku artystów kowali. Lokalizację artystycznych przedsięwzięć rozpatrywał także Wojciech Korzeniewski, wraz ze swą fundacją Sopockie Korzenie promujący dorobek polskiego rocka. W okresie Przeglądu w roku 2013 Jego staraniem zostały przygotowane i rozwieszone na ścianach Hali Ujeżdżalni afisze przedstawiające wielkie postaci polskiej sceny bigbitowej i rockowej. Tym samym kolejna edycja zyskała szczególny koloryt,  rzadko u nas spotykany.

Otwarcie imprezy, w piątek, było autonomiczną prezentacją artystyczną Gminy Przywidz, zorganizowaną wspólnie z miejscowym Gminnym Ośrodkiem Kultury. Śpiewające dzieci i młodzież oklaskiwane były tak przez miejscową publiczność jak i przybyłych wcześniej naszych uczestników, był to zatem udany punkt programu. W piątek w roli gościnnej wystąpili laureaci poprzedniego roku: Grupa Muzycznego Wsparcia oraz Apolinary Polek, w odrębnych koncertach zaprezentowały się zespoły: Caryna i Cisza Jak Ta.

Wieczór sobotni miał swe odcienie na dwóch biegunach muzycznego spektrum. Autorską balladę zaprezentował występując samodzielnie Wojciech Jarociński, wychodząc poza repertuar swej macierzystej Wolnej Grupy Bukowiny. Żywy, dynamiczny program, z elementami bossanovy i samby przedstawił Jerzy Filar z gitarzystą Krzysztofem Kowalewskim. Prawdziwym mocnym uderzeniem był jedyny tej klasy występ w historii imprezy – legenda nurtu bigbitowego, członek Niebiesko-Czarnych i twórca rockowej opery Naga – Wojciech Korda, występ jego doszedł do skutku dzięki Wojciechowi Korzeniewskiemu. Na fortepianie Wojciechowi akompaniował inny świadek tamtej epoki, Andrzej Mikołajczak z dawnego ABC. Finał Wojciecha Kordy – znana piosenka Niedziela będzie dla nas zgromadził na scenie pokaźne grono fanów, wraz z żywą scenką sprzed lat – epizodem fruwającej marynarki, wykonanym żywiołowo przez Adama Drąga. Na tradycyjne balladowe tory, już nocną porą nasz koncert skierowały grupa Calcjumfolii oraz basista i wokalista grupy Coffeina, Krzysztof Ochnio z przyjaciółmi.

Konkurs przeglądu BAZUNA 2013 nie wyłonił Rajdowej Piosenki Roku, jednak, zgodnie z regułą, ukazał kilka ciekawych scenicznych postaci. Kabaretową formę zaprezentował łódzki Projekt Laureaci, od tej pory co roku goszczący w sierpniowym wydarzeniu wdzydzkim. Zaprzyjaźniony z naszą imprezą kwidzyński animator piosenki Mieczysław Dzikowski do konkursu wyasygnował swój Klub Dobrej Piosenki, niezależnie, wokalistki grupy wzięły w konkursie udział solowy, z akompaniamentem pianina, tak zespół jak i wybrane solistki docenione werdyktem jury. Spójny zespołowy wyraz ukazały grupy Dlaczego Nie, Latający Dywan oraz obwołany najlepszym wykonawcą, warszawski Z Dala Od Zgiełku. Trójmiejskie środowisko piosenki w gronie laureatów reprezentowali debiutanci – zespół Nocny Lot.

Kolejna przywidzka edycja, tym razem w mniejszej, corocznej skali, w swym podsumowaniu przyniosła wniosek, który dotychczas w historii nie nastąpił – trzecia, kolejna impreza pozostanie w tej samej lokalizacji, uświetniając kolejny jubileusz politechnicznego środowiska.


Jury 41. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2013, w składzie: Krystyna Lisiecka, Małgorzata Lipińska, Łukasz Majewski, Maciej Służała, Tomasz Borkowski, Łukasz Nowak, Mariusz Procyk, po wyjątkowo zgodnym posiedzeniu postanowiło z ulgą- w zbiorze tzw. złotej dwudziestki umieścić następujące 15 piosenek:

Nocny Lot – „Ponad Pragą”, Projekt Laureaci – „Szpitalne tango” i „Szanta na topie”, M3 – „Wieczornica”, Za Zakrętem – „Mała dolina”, Klub Dobrej Piosenki – „Kolorowe żagle”, Przemysław Mazurek – „Nie brnijmy w to”, Latający Dywan – „Moczarne” i „Zaczarowani”, Byle do Góry – „Szukajcie mnie na Bukowinie”, Dlaczego Nie – „Milczenie” i „Miejski czar”, Amol – „Moje miasto”, Z Dala Od Zgiełku – „Ballada o trzydziestolatkach” i „Taki rejs”.

Najlepszą interpretacją Przeglądu BAZUNA 2013 Jury uznało utwór „Żyj, mój świecie”, sł. Agnieszka Osiecka, muz. Marian Zimiński, w wykonaniu Agaty Wszelaki, doceniając jej własny wkład.

Nagrodę Specjalną im. Jacka i Janka Stefańskich otrzymuje Przemysław Mazurek
Nagrodą Specjalną im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej uhonorowany został Marcin Sawicki, pianista Klubu Dobrej Piosenki z Kwidzyna.
Najlepszym wykonawcą Przeglądu BAZUNA 2013 został zespół Z Dala Od Zgiełku
Jury w bieżącej edycji Przeglądu nie przyznaje tytułu Rajdowej Piosenki Roku.

Uczestnikami konkursu wyróżnionymi przez jury są:
* interpretatorki: Maja Majewska z utworem „Dworzec” i Michalina Chmielewska z utworem „Mak”,
* Maciej Sowilski, flecista zespołu M3,
* Marta Staniszewska za walory interpretacyjne,
* Katarzyna Czarnecka za możliwości wokalne,
* zespół Latający Dywan za aranżację instrumentalną,
* Darek Świniarski, gitarzysta grupy Byle do Góry
* Aleksandra Bacińska, autorka tekstu piosenki „Dworzec Iława Główna”,
* Joanna Sikorska, skrzypaczka zespołu Dlaczego Nie,
* Piotr Rogala, za swą prezentację.

Jarosław „Medyk” Medyński swe prywatne wyróżnienie przyznaje Przemysławowi Mazurkowi, za akcent sztokholmski.
Jury przyznaje wyróżnienie kol. Rosołowi za przestrzeganie żelaznej dyscypliny sobotniego koncertu nocnego w trakcie gorących i dusznych obrad.
Nagrodę Publiczności Przeglądu BAZUNA 2013 uzyskał zespół Latający Dywan
Nominację na Festiwal NOCNIK 2013 uzyskały zespoły Latający Dywan i Projekt Laureaci
Jury w nieustającej trosce o poziom artystyczny autorów i interpretatorów, idąc za słowami Adama Asnyka „Szukajcie nowych, nieodkrytych dróg”, pragnie zaprosić wszystkich do większej mobilizacji na polu muzycznym i tekstowym.


 Wyniki Konkursu w Dzienniku Bałtyckim:  http://www.dziennikbaltycki.pl/artykul/933430,41-ogolnopolski-turystyczny-przeglad-piosenki-studenckiej-bazuna-2013-wyniki-konkursu,id,t.html

Śpiewnik
X
Nasz Facebook