Bazuna 1971

Pierwsza edycja przeglądu (pełna nazwa: Jesienny Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej “BAZUNA’71″) odbyła się w dniach 5-7.11.1971 r. w sali teatralnej Klubu Studentów Wybrzeża ŻAK w Gdańsku, w neorenesansowym pałacyku z 1901 roku. Organizatorami byli: Komitet Wykonawczy Uczelnianego Parlamentu ZSP Politechniki Gdańskiej, Oddział Studencki PTTK w Gdańsku, Studencka Spółdzielnia Pracy “TECHNO-SERVICE”, Miejski Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki w Gdańsku oraz klub “FIFY”. Przygotowaniami i przebiegiem imprezy kierowało Biuro Organizacyjne – kierownikiem był Marian Muczyński, sprawami programowymi zajmował się ówczesny prezes klubu “FIFY” Edmund Kadłubiski, wspomagała ich grupa zapaleńców. W odróżnieniu od późniejszych edycji BAZUNY, z końca lat 70-tych, w przygotowaniu tej pierwszej nie uczestniczyła zbyt liczna ekipa techniczna.

Na BAZUNIE ’71 została wykorzystana scenografia przygotowana na odbywające się parę dni wcześniej przedstawienie eksperymentalnego teatru z Nowego Jorku. Część sali teatralnej ŻAKA była zabudowana rusztowaniami, na środku ustawiono niewielkie podium – na nim występowali śpiewacy. Na właściwej scenie urządzono miejsca dla pozostałych wykonawców – stamtąd obserwowali oni koncerty.

Pierwszy koncert otworzyli bazuniarze z Zespołu Pieśni i Tańca “BAZUNY” PGR Leźno, panowie Tomaczkowski i Bemowski, odgrywając na trombitach pasterskie sygnały. Dla widzów z Polski było to wielkim zaskoczeniem – mało kto wiedział, że na Kaszubach jest używana pasterska trombita, podobna do instrumentów spotykanych w Karpatach.

Odbywające się w klubie ŻAK koncerty konkursowe zostały podzielone na dwa dni: w piątek konkurs obejmował piosenkę folklorystyczną, morską, partyzancką.


Jury Jesiennego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’71″ w składzie:

  1. Mieczysław Serafin (Studencka Agencja Radiowa) – przewodniczący,
  2. Katarzyna Szymańska (Polskie Radio – Gdańsk),
  3. Barbara Owsiankowska – reprezentant publiczności,
  4. Barbara Figas – student PWSMuz.,
  5. Edmund Kadłubiski – prezes SKT AZS PTTK ZSP PG “FIFY”,
  6. Józef Maria Piotrowicz – prezes Oddziału Studenckiego PTTK w Gdańsku,
  7. Ryszard Orzeł – absolwent PG

postanowiło przyznać nagrody główne w kategoriach:

indywidualnej – za dobór i wykonanie piosenek (“Wiosna w górach”, “W daleką drogę jadę”, “Na suszcziowkie”) Wacławowi Masłykowi z Krakowa,

zespołowej – za dobór i wykonanie piosenek:
I miejsce – grupie EFEMERYDY z Poznania (“Wielkopolska rajdowa”, “Kochana”, “Rajd studencki ruszył”),

II miejsce – grupie RAPADZIEWIE z Warszawy (“Iwanku – Iwanku”, “Bieszczadzki szlak”, “Tylko tu”),

III miejsce ex aequo grupom AMFIBOLE z Gdańska (“Beskide, beskide”, “Gdańska ballada”, “Wiosenny wiatr”, “Mazury”) oraz PTAKLA z Wrocławia (“Czubczik”, “Przyśpiewki góralskie”, “Lato z ptakami odchodzi”).

W kategorii piosenek morskich Jury postanowiło przyznać nagrodę Wacławowi Masłykowi z Krakowa za piosenkę “Ballada o żeglarzu”.

W kategorii piosenek tematycznych Jury postanowiło przyznać trzy wyróżnienia:

  • za piosenkę turystyczną “Lato z ptakami odchodzi” – Ryszardowi Krasowskiemu z Poznania,
  • za piosenkę folklorystyczną “Dzyso wesele” grupie KASZUBY z Gdańska,
  • za piosenkę zagraniczną “Oj, letili guseńki” grupie PUW – Warszawa.

Ponadto zostały przyznane następujące nagrody specjalne:

  1. Nagroda dziennikarzy akredytowanych przy Jesiennym Studenckim Przeglądzie Piosenki Turystycznej BAZUNA’71 za inwencję twórczą – Krzysztofowi Szczuckiemu z grupy BRYLANTOWE SPINKI – Wrocław (“Gdańsku, me miasto ukochane”, “Autostop blues”),
  2. Nagroda specjalna za debiut i opracowanie wokalne – grupie CZUPIRATYNKA z ATR Olsztyn,
  3. Nagroda specjalna ufundowana przez Koncern Zapałczany za piosenkę antynikotynową i działalność kabaretonową grupie PRZYJA AND CIELE z Poznania,
  4. Nagroda Publiczności przyznana została w wyniku przeprowadzonego plebiscytu grupie DZIADKI z Poznania (za wszystko, co przedstawili),
  5. Rajdową Piosenką Roku uznano “Lato z ptakami odchodzi”.

Niewątpliwie obiektywną ocenę utrudniał fakt wysokiego i wyrównanego poziomu większości uczestników przeglądu. W ostatecznej konkluzji jury wyraża przekonanie, że jedynym i absolutnym zwycięzcą na placu boju została DOBRA PIOSENKA TURYSTYCZNA.

Proporczyk
Blacha Fify

Proporczyk
Nasz Facebook