Bazuna 1981

W roku 1981 BAZUNA powróciła do Trójmiasta, tym razem pozostając w Sopocie. Próbowano wynająć Operę Leśną; ostatecznie jednak XI Ogólnopolski Studencki Przegląd Piosenki Turystycznej BAZUNA’81 odbył się w Teatrze Letnim, w dniach 8-10.05.1981 r. Laureaci imprezy wystąpili dodatkowo w Muszli Koncertowej przy sopockim molo.

W porównaniu z ostatnimi edycjami Przeglądu zmieniło się kierownictwo. Całością prac organizacyjnych kierował Roman “Minister” Nadolski, współpracowali z nim: Wiesława Kędzierska (finanse), Krzysztof Wielebski (kierownik techniczny), Majka Kulczykowska (sprawy organizacyjne), Bożena Kotarska (biuro) i Małgorzata “Żyrafa” Zysnarska (program). Do dotychczasowego grona organizatorów dołączył Urząd Miasta w Sopocie.

Wielu widzów było niezadowolonych z przeniesienia BAZUNY z pleneru do miasta. Powrót wymuszony był przede wszystkim względami organizacyjnymi – trudnościami przy załatwianiu wielu spraw oraz koniecznością licznych wyjazdów w przypadku imprezy wyjazdowej, przy istniejących ograniczeniach finansowych.

Pomimo, iż BAZUNA’81 nie miała takiej, jak przed laty turystycznej atmosfery i różne krążyły o niej opinie, została uznana za imprezę udaną. Owszem, zdarzały się i potknięcia (kiedy jednak ich nie było?). Ekipa akustyków (z WUT -u) sprawiała wrażenie, jakby nigdy nie obsługiwała koncertów w hali wielkości Teatru Letniego, wykorzystywany przez nią sprzęt nie należał do najbardziej na tę okazję odpowiednich. Operatorzy świateł z kolei (ekipa Teatru Letniego) nie radzili sobie zbytnio tak z “punktakami” jak i z pozostałymi reflektorami. Udana była natomiast oprawa plastyczna – tłem dla występów była fasada dworku z różnymi dodatkowymi rekwizytami (dekoracja wypożyczona z Teatru Wybrzeże).

Jury po wysłuchaniu 107 piosenek doznało rozdwojenia jaźni wyłaniając dwie Rajdowe Piosenki Roku 1981: “Turystyczną sambę” zespołu DO GÓRY DNEM i “Do dna” grupy KIJ. Szczególnie entuzjastycznie widzowie przyjęli Olka Grotowskiego – furorę zrobiła jego piosenka “Górski, Górski, miły bracie . . .” dedykowana ówczesnemu Ministrowi Edukacji Narodowej.

Na BAZUNIE’ 81 rozpowszechniło się tzw. podśpiewywanie, co nie wszystkim wykonawcom odpowiadało. Zdarzyło się, że gdy Olkowi Grotowskiemu zaczął towarzyszyć “mistrz” podśpiewywania J.P.Duda (notabene: weteran Przeglądu) spod dachu zjechał zielony kulisty przedmiot. Olek skwitował to krótko: “O! Kapusta dla osiołka!” i po chwili na scenie był już sam; pod dachem zaś wisiała jeszcze palma.

Na sopocką BAZUNĘ starannie przygotowano wydawnictwa reklamowe. Sporym zainteresowaniem cieszyły się zarówno śpiewniki, jak i plakaty oraz koszulki z charakterystycznym emblematem B’ 81 (patrz: okładka śpiewnika).


Jury XI Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej  “BAZUNA ’81″w składzie: Adam Drąg – przewodniczący, Marysia Kondratowicz – Pawlukiewicz, Elżbieta Perz – Kuczyńska, Piotr Bakal, Grzegorz Marchowski, Jerzy Kostrzewa, Marek Kiszakiewicz, Jerzy Rybiewski, Stanisław Wawrykiewicz, Mirosław Ciapalski, po wysłuchaniu 107 piosenek dostało świra i w efekcie rozdwojenia jaźni, postanowiło ogłosić Rajdową Piosenką Roku 1981 dwa utwory:

  • “Turystyczna samba”, sł. Czesław Lasiuk, muz. zasłyszana, w wykonaniu grupy DO GÓRY DNEM ze Szczecina, oraz
  • “Do dna”, słowa i muzyka Adam Szarek, w wykonaniu grupy KIJ z Bydgoszczy.

Jury wyróżniło poza tym 22 piosenki – laureatki (podajemy w kolejności przypadkowej):

  1. “Mego dziadka plecak stary” grupy CANTABILE z Mielca,
  2. “Tibidibuda” – PSYCHOZA z Torunia,
  3. “Latem” – BEZ POMARAŃCZY z Gdańska,
  4. “Do domu” – DO GÓRY DNEM ze Szczecina,
  5. “Śnieżyca” – BEZ IDOLA z Bydgoszczy,
  6. “Półpiosenka” – ZESPÓŁ DOWNA z Sopotu,
  7. “Sposób na bossanovę” tegoż zespołu,
  8. “Blues od niechcenia” – HIPNOZA z Gdańska,
  9. “Wiatr nad doliną” – Piotr Bukartyk z Gorzowa Wlkp.,
  10. “Babie lato” – WIELKIE UCHO HENIA z Dęblina,
  11. “Song gastarbeiterów” – Roman Kącki z Wrocławia,
  12. “Krycha” – Roman Kącki,
  13. “Bezsenność” – MAŁOLEPSI z Wrocławia,
  14. “Port wielu statków” – TRES z Poznania,
  15. “Kufel jesieni” – SKĄDINĄD z Bydgoszczy,
  16. “Pojedź ze mną na biwak” – A DZIADEK MA SKLEP z Gdańska,
  17. “Czemu, bracie, uciekasz na południe” – LABOLARE GARDNIEŃSKIE ’81,
  18. “Wiatraki” – DO GÓRY DNEM ze Szczecina,
  19. “Bieszczady” – PO CO z Gdańska,
  20. “Już wypływa statek w morze” – GRUPA MORSKA RO-RO z Gdańska,
  21. “Uwierzyć wszystkim drogom” – Janusz Piskorski ze Szczytna,
  22. “Paranoiczna ballada o wędrowaniu” – POD PROMYKIEM z Krakowa.

Ponadto Jury przyznało nagrody specjalne:

  • grupie MAŁOLEPSI za wyróżniający się wysoki poziom muzyczny,
  • grupie POD PROMYKIEM za wysoką kulturę wykonawczą i poziom artystyczny,
  • GRUPIE MORSKIEJ RO-RO za propagowanie tematyki żeglarskiej w piosence turystycznej,
  • grupie PO CO za autopropagandę i dojście do ksero,
  • grupom MIKROBEŁT z Krosna oraz LABOLARE GARDNIEŃSKIE za ogólnie pozytywne wrażenia,
  • grupie TORUŃ, która nie śpiewała w konkursie – za kamuflaż.

Indywidualnie wyróżniono:

  • Romana Kąckiego za wykonawstwo,
  • Grażynę Jankowską z grupy TRES z Poznania, za piękne wyśpiewanie piosenki “Port wielu statków”,
  • Jackowi Sobierajowi z grupy A DZIADEK MA SKLEP za walory,
  • Krystynie Lisieckiej z grupy HIPNOZA z Gdańska za wyczucie “Bluesa od niechcenia”.

Ponadto frakcja Jury w osobach Marka Kiszakiewicza i Piotra Bakala (Studenckie Centrum Piosenki Turystycznej przy CKS UW “HYBRYDY”) postanawia przyznać nagrody grupom:

  • MAŁOLEPSI – za całość,
  • ZESPOŁOWI DOWNA – za piosenkę “Sposób na bossanovę” (pod której tekstem podpisujemy się obiema rękami – zdanie jurorów).

Jury z zadowoleniem stwierdzając, iż BAZUNA’81 okazała się była imprezą ze wszech miar sympatyczną, pożyteczną i udaną, wznosi okrzyk:

NIECH ŻYJĄ FIFY! ! !

Nasz Facebook