Bazuna 1987

Kolejna BAZUNA odbyła się w dniach 9-11.10.1987 r., ponownie na dziedzińcu zamku pokrzyżackiego w Człuchowie. Nie uległa zmianie grupa instytucji organizujących Przegląd, pojawiły się natomiast nowe nazwiska w kierownictwie – nad całością czuwał Krzysztof Puton mając do pomocy Beatę Mróz; kierownikiem organizacyjnym został Marek Melkowski.

Nowością w programie Przeglądu był piątkowy “wieczór szantowy” z udziałem grup PACKET i EKT GDYNIA. W sobotnim koncercie nocnym oprócz wykonawców znanych w środowisku studenckim (Olek Grotowski, Krzysztof Myszkowski i Ola Kiełb, BEZ IDOLA, BEZ JACKA, Adam Drąg) wystąpił Teatr Pantomimy z warszawskiej PWST oraz magik-iluzjonista Marini (nie do końca zrozumiany przez bazunową publiczność). Maraton trwał do wczesnych godzin rannych i duża część z ok. 1500 – osobowej widowni nie dotrwała do jego końca.

Tytuł Rajdowej Piosenki Roku 1987 przyznano utworowi “Wiatr przewodnik” w wykonaniu grupy BEZ PRÓBY. W konkursie na interpretację nagrodę otrzymała gdańska grupa SŁODKI CAŁUS OD BUBY za piosenkę “Wczoraj wieczorem” znaną z repertuaru WOLNEJ GRUPY BUKOWINA. Publiczność największym aplauzem obdarzyła piosenkę “Rastaman” grupy EKT GDYNIA.

Atrakcją Przeglądu był balon, który unosił się (na uwięzi) obok zamku. Znaleźli się nawet i tacy, którzy nim “polatali”.

BAZUNA w roku 1987 tradycyjnie zapowiadana była jako ostatnia. Tym razem nie bez powodu – w roku 1988 kolejna edycja Przeglądu nie odbyła się. Nikt jednak nie myślał poważnie o zakończeniu definitywnym – po dłuższej niż zwykle przerwie nowy Komitet rozpoczął przygotowania do imprezy następnej.


Protokół z posiedzenia Jury XVII Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’87″.

Jury w składzie: Adam Drąg, Krzysztof Myszkowski, Marek Remiszewski, Paweł Szeromski, jednogłośnie uznało wysokie walory piosenki “Wiatr przewodnik” (sł. i muz. Małgorzata Gilewska) w wyk. zespołu BEZ PRÓBY z Bydgoszczy, przyznając jej tytuł Rajdowej Piosenki Roku 1987.

Jednocześnie postanowiło przyznać 5 równorzędnych nagród piosenkom:

  • “Piosenka na Nowy Rok” sł. Marian Kawałko, muz. Małgorzata Gilewska, w wyk. grupy BEZ PRÓBY,
  • “Zimowa droga” sł. J. Harasymowicz, muz. M. Piotrowski, w wyk. grupy PRIMA VISTA z Sopotu,
  • “Zazdrość” sł. J. Harasymowicz, muz. M. Piotrowski, w wyk. grupy PRIMA VISTA z Sopotu,
  • “Niepokój” sł. i muz. Sławomir Pirsztuk, w wyk. grupy BEZ FILTRA,
  • “Pozostałość” sł. i muz. Jerzy Janicki, w wyk. grupy DYWERSJA POZYTYWNA z Łodzi.

W konkursie na interpretację przyznano jedną Nagrodę Specjalną; otrzymała ją grupa SŁODKI CAŁUS OD BUBY za stary przebój Wojciecha Jarocińskiego z repertuaru WOLNEJ GRUPY BUKOWINA pt. “Wczoraj wieczorem”.

Do szerokiego rozpowszechniania Jury proponuje następujące piosenki:

  • “Gdzie ta keja” sł. i muz. J. Porębski, w wyk. EKT GDYNIA,
  • “Country” autorstwa J. Bolanowskiego, C. Gierzyńskiego i P. Małolepszego, oraz
  • “Studia” P. Małolepszego – obie w wykonaniu grupy GRZMIĄCA PÓŁLITRÓWA z Łodzi,
  • “Góry” sł. i muz. D. Bazaczek, w wykonaniu grupy SCHRONISKO DLA WŁÓCZĘGÓW.

Na podstawie reakcji publiczności uznaliśmy, że nagroda tejże przypadła piosence “Rastaman”, sł. i muz. Leszek Wydra, w wykonaniu grupy EKT GDYNIA.

Jury z radością stwierdza, że drgnęło.

Znaczki
X
Nasz Facebook