Bazuna 1983

W roku 1983 BAZUNA odbywała się pod znakiem “13″ i czarnego kota, który zagościł na wszystkich wydawnictwach imprezy: plakacie, śpiewnikach, zaproszeniu, proporczyku i znaczkach.

W porównaniu z rokiem ubiegłym w ekipie realizującej Przegląd nastąpiło kilka zmian. Kierownikiem został Michał Wasiluk a Małgorzata Zysnarska powróciła do programu. Drugim kierownikiem technicznym został Tomasz Stolarski, szefem biura – Roman Nadolski. Ośrodek “Budowlani” w Gołuniu tak przypadł wszystkim do gustu, że postanowiono spotkać się w nim jeszcze raz. Ustalono jedynie wiosenny termin, przypadający na dni 20-22.05.1983 r.

Od razu po zakończeniu BAZUNY’82 rozpoczęto przygotowania do edycji kolejnej. Bogato tym razem prezentowały się wydawnictwa reklamowe. Zaplecze techniczne wzbogaciło się o rozdzielnię elektryczną (na razie tymczasowej konstrukcji) i system telewizji przemysłowej wewnątrz ośrodka; serwis porządkowy miał do swej dyspozycji radiotelefony. Na czas koncertu nocnego uruchomiono kuchnię; po raz pierwszy widzowie po zakończeniu imprezy mogli wrócić do Trójmiasta specjalnym pociągiem.

W dobie kryzysu wszystko było na kartki, z BAZUNĄ’83 nie mogło więc być inaczej (patrz: karnet). Szkoda tylko, że zabrakło kartek na dobre piosenki. Przewodniczący Jury, Stanisław Wawrykiewicz, ocenił Przegląd zwięźle: “Poziom mierny, teksty prymitywne, piosenki podobne do siebie.”. Bardzo mało było nowych piosenek – trzeba jednak przyznać, że od poprzedniej BAZUNY (podobnie, jak w roku 1977) upłynęło niewiele czasu.

Obniżenie poziomu występów, “smęcenie” wykonawców i kilka potknięć organizatorów zaważyło o niepochlebnych ocenach BAZUNY’83. Czyżby dała o sobie znać feralna “trzynastka”?

Rajdową Piosenką Roku 1983 został utwór “Dookoła mgła” do słów Edwarda Stachury, wykonywany przez grupę SBZ z gdańskiego Klubu Piosenki STAJNIA; za najlepszego wykonawcę uznano zaś grupę BEZ IDOLA (Polska Północna). W koncertach nocnych wystąpili m.in. Olek Grotowski, nieżyjący już Jacek Zwoźniak oraz Piotr Bakal z Lucjanem Wesołowskim. Widzów było nieco więcej, niż jesienią 1982 r. – ich liczba przekraczała 1000.


Skrócony werdykt Jury XIII Ogólnopolskiego Studenckiego Przeglądu Piosenki Turystycznej “BAZUNA’ 83″.

Jury w składzie: Stanisław Wawrykiewicz – przewodniczący, Piotr Bakal, Olek Grotowski, Jerzy Kostrzewa, Ryszard Kusojć, Lucjan Wesołowski, za Rajdową Piosenkę Roku 1983 uznało utwór. “Dookoła mgła” (sł. Edward Stachura, muz. Robert Jakubiec) w wykonaniu grupy SBZ z Gdańska.

Jury wybrało następujące 20 piosenek – laureatek:

 1. “Oczekiwanie” – grupa BEZ IDOLA (Polska Północna),
 2. “Pójdę prosto pod wiatr” – grupa BEZ IDOLA,
 3. “W droge nieznaną” – grupa BEZ IDOLA,
 4. “Twoje życie” – Krystyna Lisiecka z grupą HIPNOZA z Gdańska,
 5. “W piątek jest piątek” – grupa BRUDNY CŁAP Z SIERADZA z Łodzi,
 6. “Życie to nie teatr” – Waldemar Jabłoński z Łodzi,
 7. “Ciut ciut” – grupa BRUDNY CŁAP Z SIERADZA,
 8. “Progresja” – grupa NA GAPĘ z Łodzi,
 9. “Piosenka w trybie doraĽnym” – grupa PIEPRZNIK JADALNY z Sopotu,
 10. “Wolny ptak” – grupa MOCZOPĘD BAND z Katowic,
 11. “***” (piosenka bez tytułu) – Wioletta Kozłowska,
 12. “Dla Kuby” – Robert Jakubiec,
 13. “Piosenka w Wybrzeża” – grupa NA CO z Gdańska,
 14. “Piosenka dla Juniora i jego gitary” – Waldemar Jabłoński z Łodzi,
 15. “Musimy siać” – grupa KLUB PIOSENKI GORZÓW,
 16. “Jesień” – grupa INCOGNITO z Katowic,
 17. “Żeglarzom” – grupa BRA-DE-LI z Radomia,
 18. “Opowieść o Nim” – Andrzej Grubka z Katowic,
 19. “Czas mglistych poranków” – grupa NA GAPĘ z Łodzi,
 20. “Oczekiwanie” – grupa SBZ z Gdańska.

Za najlepszy zespół uznano grupę BEZ IDOLA (Polska Północna)

X
Nasz Facebook