Media – 2016

44. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA, 1-3 lipca 2016 r., Sulęczyno – Gminny Ośrodek Kultury (ul. Zielona Droga 1)

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA jest sztandarową imprezą środowiska akademickiego Trójmiasta, reprezentującego szeroki krąg piosenki studenckiej. Atrybut studencki nie ogranicza, tak wykonawców jak i widzów wyłącznie do uczelnianej metryki, przeciwnie: obrazuje pewną kulturę, swobodę, aspekt twórczy, które w gronie akademickim biorą swój początek i co ważne, osiągalne są każdemu bez względu na zawód i wiek.

Przegląd narodził się w roku 1971 jako sceniczny obraz powszechnego w tym czasie ruchu turystycznego, repertuaru piosenek śpiewanych zbiorowo, przy gitarze w grupach, na szlaku. Co roku Przegląd propagował turystyczny program już istniejący, wzbogacając go o nowe, kolejne popularne przeboje. W chwili obecnej impreza urosła do rangi muzycznego forum, o wielu stylistycznych odnogach, zachowując wspólny mianownik: dominującą formę akustyczną, śpiewną, do zaintonowania w podstawowym akompaniamencie, na głosy i gitarę. Ta tendencja nie jest tylko wynalazkiem naszym – popularna na świecie forma unplugged to przeboje rocka zaaranżowane akustycznie, gotowe dla publiczności do zaśpiewania, zagrania w prostej wersji akordowo.

Przegląd przez swe cztery dekady wyłonił znamienite postaci, Autorów, których piosenki trafiły na turystyczny szlak, do śpiewających grup. Adam Drąg, Rudi Schuberth, Wojtek Bellon swymi autorskimi utworami stworzyli w dużej mierze turystyczny śpiewnik, w gronie także Krzysztof Myszkowski ze swymi kompozycjami do wierszy Edwarda Stachury, Adama Ziemianina i innych.
Taki jest cel imprezy: nieść piosenkę, zachęcać nas wszystkich do śpiewania razem, przekonać, że życie z piosenką jest radośniejsze, weselsze, bardziej kolorowe, we wszystkich czterech porach roku.

Jak co roku przyjmowane są zgłoszenia do konkursu, zarówno piosenek nowych jak i interpretacji repertuaru znanego. Laureaci wystąpią, tradycyjne, w niedzielne południe. W werdykcie imprezy: tytuł Rajdowej Piosenki Roku, typowanej na kolejny turystyczny hit, miano najlepszego wykonawcy imprezy, najlepsza interpretacja oraz nagrody muzyczne: im. Jacka i Janka Stefańskich oraz skrzypka Józka Kanieckiego, wszystkich tworzących artystyczną świetność imprezy.

W ramach tegorocznej imprezy rocznice swej działalności na scenie obchodzić będzie czwórka naszych Wykonawców, każdy z nich, z zaproszonymi przyjaciółmi, zaprezentuje program, do wspólnego słuchania, zabawy, śpiewania, w większości piosenek znanych, łatwych do zaintonowania na widowni. Młodszą generację – 15 lat na scenie – reprezentuje Łukasz Majewski, lubiany śpiewający poeta, generację średnią zespoły „mocniejszego uderzenia” – EKT-Gdynia i SŁODKI CAŁUS OD BUBY, zaś przekrój swych 40 lat, począwszy od debuitu na BAZUNIE, wrocławska SETA, wśród jej Gości WOLNA GRUPA BUKOWINA, MIKROKLIMAT, BROWAR ŻYWIEC i Jerzy Filar.

Tegoroczna, 44. edycja BAZUNY odbędzie się, po raz drugi, w Gminnym Ośrodku Kultury w Sulęczynie na Kaszubach. Przegląd honorowym patronatem objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk i Wójt Gminy Sulęczyno, Pan Bernard Grucza.

Organizatorzy przeglądu BAZUNA: Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne BAZUNA oraz Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY, współorganizatorem jest GOK Sulęczyno.

Sponsorzy imprezy: SSP Techno-Service sp. z o.o. oraz Grupa ENERGA SA

Partnerami imprezy są:

 • Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
 • Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej
 • Pomorskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe
 • Salony Muzyczne GAMA
 • Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, o. Sulęczyno
  oraz aktywnie uczestniczący w organizacji:
 • firma nagłośnieniowa VKA – Krzysztof Voigt
 • studio Grafito – Adam Tąkiel

Patronat medialny:

 • Dziennik Bałtycki
 • portal CZAS POMORZA (czaspomorza.pl)
 • Radio Gdańsk

Przegląd jest organizacyjnym działaniem Zespołu, sekcji, które swą pracę wykonują od lat, wspólnie tworząc sprawny mechanizm. Wystrój sceny jest dziełem ekipy pod wodzą Magdaleny Batko i Katarzyny Kowalewicz, obsługa techniczna to serwis kierowany przez Pawła Batko. Nagłośnienie i oświetlenie oraz technikę sceny od lat zapewnia w naszym zespole firma VKA – Krzysztof Voigt, za swą pracę nieraz uzyskująca wyróżnienia w werdyktach jury. Grafikę, nośniki wizualne ma pod swą pieczą studio Grafito – Adam Tąkiel. Koordynatorem ds bezpieczeństwa i logistyki jest Wojciech Klocek, obejmujący także pion ratownictwa medycznego.
Biuro imprezy jest od lat we władaniu Klubu FIFY, jednego z Organizatorów imprezy, kierownikiem biura jest Krzysztof Zagórski.
Wreszcie nieoceniony rzecznik prasowy – Janusz Wikowski, człowiek kochający zawód dziennikarza i naszą piosenkę.
Koncerty jubileuszowe, tak zrealizowane w ostatnich latach jak i planowane, realizowane są z wiodącą rolą Ryszarda Markowskiego, pod egidą Stowarzyszenia Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Macierzysta firma Ryszarda – SSP Techno-Service Sp. z o.o., dawniej Studencka Spółdzielnia Pracy Techno-Service wspiera Przegląd od początku, przez wszystkie lata jego istnienia.

Współpraca Politechniki Gdańskiej i Chorągwi Gdańskiej ZHP od 2015 r. przynosi cykliczne koncert ŚPIEWAJMY RAZEM łączące środowiska: harcerskie i studenckie, taki akcent zawierać będzie program tegorocznego Przeglądu BAZUNA, w piątek o godzinie 16.00 zestaw ponadczasowych harcerskich klasyków.

W ramach Przeglądu BAZUNA 2016 odbędzie się Sulęczyński Jarmark Sobótkowy – miejscowi wystawcy: rękodzieła, wyrobów użytku codziennego, wyrobów artystycznych, kulinariów, zapewnią imprezie lokalny, regionalny koloryt.

Zapraszamy serdecznie na coroczne święto piosenki na początek letniego sezonu, niezapomniane trzy dni i dwie noce z piosenką, na scenie i poza nią, przede wszystkim zaś na spotkanie z Przyjaciółmi.

Informacje na temat Przeglądu – program, użyteczne kontakty:

www.bazuna.org.pl
www.facebook.com/OTPPSBazuna


Piszą o nas:

Radio Gdansk

Dziennik Bałtycki – „Bazuna 2016 w Sulęczynie. Śpiewanie w studenckim stylu”

CZAS POMORZA – „BAZUNA zaprasza – granie nie byle jakie”

Portal www.koscierzyna24.info

pomorskie.eu

Portal czaspomorza.pl – „Strefa łagodnej piosenki – Bazuna 1-3 lipca w Sulęczynie”

Czas Pomorza – „Zielony mundur mieć i plecak swój – Bazuna także dla harcerzy”

Czas Pomorza – „Grupa SETA wystąpi na Bazunie”

Portal goksulenczyno.pl

Portal Express Kaszubski

Strefa Piosenki

Politechnika Gdańska

Portal kartuzy.info

X
Nasz Facebook