Bazuna 2022

50. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej,
7-10 lipca 2022r.

BAZUNA 2022 – KONKURS


Werdykt Jury 50 Bazuny


Jury Jubileuszowego 50. Przeglądu BAZUNA obradujące realnie w upale, choć korzystające z audiowizualnych środków komunikacji wirtualnej, w składzie: Marzena Nowakowska, Justyna Rzeźnikowska, Janina Woszczyńska, Łukasz Majewski, Łukasz Nowak, Piotr Rzeczkowski, Maciej Rzeźnikowski, Maciej Służała i przewodniczący obradom Jarosław Tomaszewski, po nieburzliwej, niedługiej i niezwykle zgodnej wymianie zdań, prezentuje werdykt:

* złotą dwudziestkę piosenek-laureatek stanowi w tym roku dokładnie DWADZIEŚCIA utworów

(alfabetycznie wykonawca + tytuły):

Alfredy Reaktywacja – Piosenka dla piosenki

Ania i Tomek Trust – Niepoukładany

Bez Zgrzytu – Koniczyna/ Pajacyk

Folk Wagon – Amerykański sen/ Ballada o Walkerze Johnie

Kapitan Thorn – Diament/ Zawsze w drodze

LEK.ART.PL – Wiara, młodość i ten park/ Zazieleniło się w nas

MuzyKuny – Górosanka/ No to w góry

Niebieski Klucz – Pomiędzy górami

Peron Wędrowny – Pasieka/ Słońce idzie przez pola

Szumiłąka – Dom

TYMCZASEM – Horyzonty

Wiekowe Baszty – Starczy blues

Zbigniew Żuk – Biegniemy w objęcia drzew/ Zagapić się na świat

Jury, kierując się szacunkiem wobec wszystkich wykonawców konkursowych, nie przyznało tytułu najlepszego wykonawcy Jubileuszowej 50. Bazuny, ponieważ zarówno zgłoszenia jak i konkurs odbywały się jeszcze w tym roku w formie internetowej, co wpłynęło w znaczący sposób na zróżnicowany poziom techniczny nagrań, niepozwalający docenić całokształtu wrażeń artystycznych. Jury nie przyznało także tytułu Rajdowej Piosenki Roku.

Tytuł najlepszej interpretacji przyznano utworowi „Piosenka dla Grażki” w wykonaniu zespołu Alfredy Reaktywacja.

Wyróżnienie im. Jacka i Janka Stefańskich otrzymuje Iwo Jankowski z zespołu „Kapitan Thorn”.

Wyróżnieniem im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej nagrodzeni zostali następujący wykonawcy: Zbigniew Żuk oraz Ania i Tomek Trust.

Nagrodę Klubu FIFY za piosenkę o tematyce turystycznej otrzymuje Jerzy Bąk za utwór „Katmandu.

Nagrodę Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego – za przekazane w piosence walory edukacyjne, stanowiące istotny element naszej przyrody i krajobrazu – przyznano zespołowi Szumiłąka za piosenkę „Dom”.

Nagroda Kraina Serdeczności Staszka Wawrykiewicza wędruje do zespołu MuzyKuny wykonującego piosenkę Górosanka” – za pogodne, tchnące serdecznością brzmienie, wprawiające słuchacza w dobry nastrój.

Nagrodę Piosenka – Nadzieja zespołu Wszystkiego Najlepszego otrzymuje zespół Peron Wędrowny za utwór „Słońce idzie przez pola”.

Nagrodę ornitologiczną za uskrzydlone wątki w piosenkach dzielą dwa utwory: „Piosenka przybrzeżna” wyk. Ania i Tomek Trust oraz „Wiara, młodość i ten park” LEK.ART.PL

Prywatną i subiektywną nagrodę WIATR I SÓL Lucyny i Waldemara Mieczkowskich otrzymuje zespół TYMCZASEM za piosenkę „Horyzonty”.

Nagroda Publiczności Jubileuszowego Konkursu Bazuna powędrowała w ręce duetu Ania i Tomek Trust.

Zaproszenie na X Ogólnopolski Festiwal Piosenki Turystycznej „SpłyWarka” otrzymuje zespół Peron Wędrowny.

Nominację na Międzynarodowy Festiwal Piosenki Turystycznej KROPKA otrzymuje zespół Peron Wędrowny, a na XXXVI Bakcynalia Epidemia Piosenki Turystycznej – zespoły: Pięciolinia Pod Napięciem i The Waterforge.

Zaproszenie na 55. Ogólnopolską Turystyczną Giełdę Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie otrzymują zespoły:

MuzyKuny, Matys i Przyjaciele, wykonawca – Zbigniew Żuk oraz cała Publiczność Jubileuszowej 50. Bazuny.

Jury, nie przyznając nagrody, wyraża uznanie za podjęcie wyzwania związanego z możliwością stworzenia dzieła muzycznego w ramach szeroko zakrojonego jubileuszu w formie konkursu na piosenkę przewodnią 50. Przeglądu Bazuna pt. „BAZUNA JEST PIOSENKĄ” następującym zespołom/ wykonawcom: 4razywroku; Byle do Góry; Kapela Spod Rubani; Niebieski Klucz i Wojciech „Biesiad” Biesiadecki.

Kłaniamy się nisko wszystkim twórcom i wykonawcom, którzy towarzyszą Bazunie w tym roku i tym, którzy są związani z przeglądem od wielu lat. Dziękujemy za twórcze podejście i odwagę w wyrażaniu siebie w piosenkach. Wierzymy głęboko, że słowa i muzyka mogą zmieniać świat na lepsze, a przed nami wiele wspólnych, artystycznych doznań. Do usłyszenia na kolejnych Bazunach!Playlista nagrań video złożonych na konkurs Bazuna 2022.

BAZUNA 2022 – KONKURS – YouTube

Playlista nagrań złożonych na konkurs „Bazuna jest piosenką”:

50. BAZUNA ONLINE – BAZUNA JEST PIOSENKĄ – YouTube

Przegląd piosenki Bazuna w swym zamyśle powstał jako sceniczny obraz turystycznego szlaku, niosący z sobą ideę wspólnego śpiewania, przeniesionego z wędrownych plenerów i nocnych ognisk w światło sceny.
Już od początkowych lat imprezie postawione zostały dwa cele: szeroka panorama piosenki – śpiewnika turystycznych tras oraz promocja piosenek nowych, w zamiarze wzbogacenia tego zbioru. Tym samym konkurs piosenki przeglądu Bazuna był kontynuacją znakomitej rajdowej atmosfery, zabawy i wspólnej radości, nigdy nie stwarzając pozorów wyścigu o laury, zażartego współzawodnictwa o sukces. Szeroki werdykt najczęściej obejmował liczną grupę wykonawców, różnicując jedynie nagrody główne oraz wyróżnienia, zawierając szeroki zestaw piosenek w równorzędnej tzw.złotej dwudziestce piosenek laureatek.

Z biegiem lat poszerzyły się ramy imprezy – od stricte turystycznych melodii zakres objął poezję śpiewaną, formy kabaretowe, piosenkę morską oraz w stylu country i folk, nawet rockową balladę. Pozostał akustyczny, folkowy wyróżnik odnośnie większości wykonywanego repertuaru, konieczność wykonania go w całości na żywo. Pozostało także to wspomniane – szeroki zakres werdyktu, ujmujący liczną grupę zauważonych przez jury wykonawców, wykonań utworów, szczególnych cech występu. Brak w naszej imprezie atrybutów “festiwalu o laury” o “wyścigowym” charakterze, brak punktowanych miejsc na podium. Liczne grono uczestników koncertów laureatów rozgraniczone jest obecną w werdykcie gradacją: nagrody główne – wyróżnienia. Charakter naszego konkursu, obecny w imprezie od lat, zauważany jest przez uczestników, traktowany jako zachęta do uczestnictwa, w miejsce rywalizacji – do wspólnego bycia ze sobą.

********************************************************************************************

Nagrodami głównymi przeglądu BAZUNA są:

—————————————

* tytuł najlepszego wykonawcy (solisty bądź zespołu), w razie kilku kandydatur wyróżnienie tych pozostałych

* tytuł Rajdowej Piosenki Roku za utwór o walorach turystycznego przeboju

* najlepsza interpretacja piosenki znanej

* Nagroda Publiczności

W treści werdyktu znajdują się:

——————————-

* tzw. złota dwudziestka piosenek laureatek (liczba orientacyjna, w zależności od roku)

* zestaw wyróżnień, w werdykcie uzasadnionych

* zestaw nagród specjalnych:

   ** nagroda im. Józka Kanieckiego dla indywidualności muzycznej

   ** nagroda im. Jacka i Janka Stefańskich

   ** nagroda za uskrzydlony – ptasi motyw w piosence

   ** nagroda zespołu Latający Dywan za wątek baśniowy

   ** nagroda PIOSENKA – NADZIEJA zespołu Wszystkiego Najlepszego

   ** Kraina Serdeczności Staszka Wawrykiewicza

   ** nagroda Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego za wątek przyrodniczy

   ** nagroda klubu FIFY za wątek turystyczny

   ** zaproszenia do konkursów imprez zaprzyjaźnionych

********************************************************************************************

X
Nasz Facebook