Motto przewodnie 45 BAZUNY

Piosenka śpiewana w grupach, podczas spotkań, wspólnych wyjazdów jako zjawisko datuje się w Polsce od lat 60. Nie istniały jeszcze studenckie przeglądy piosenki, propagujące piosenkę, zatem jedyną formą przekazu były śpiewniki pisane ręcznie. Pierwszy drukowany śpiewnik z repertuarem śpiewanym na rajdach, wyjazdach środowiska akademickiego zebrał Zygfryd Kwiatkowski, zwany “Sucharkiem”. Publikacja ta, zwana “Śpiewnikiem Sucharka”, dziś o statusie “białego kruka” ukazała się drukiem w 1967 r. w środowisku Politechniki Gdańskiej.

Od lat 70. wykształcił się nurt studenckiej piosenki turystycznej, z corocznym przypływem nowych piosenek, program ten prezentowały przeglądy: Giełda, Bazuna, Yapa. Turystyka akademicka przybrała masową skalę, w środowiskowych rajdach studenckich uczestniczyły tysiące osób, śpiewających zasłyszane na scenie piosenki w warunkach plenerowych, rajdowych.

Niezależnie, obok nurtu piosenki studenckiej, rozwijał się w piosence wątek harcerski. Harcerskim obozom od dawna towarzyszył specyficzny repertuar, z mundurem i lilijką w tle, o szlachetnych cechach charakteru, które harcerstwo rozwija. Festiwale piosenki harcerskiej, na czele z Jarmarkiem Bieszczadzkim czy krakowską Chrypą, tworzyły ogólnopolską panoramę, świadcząc o rozwoju tego gatunku.

Piosenka to jednak wspólny, dla wszystkich zrozumiały, język. Harcerskie zespoły ze swym repertuarem wielokrotnie gościły na Bazunie czy Yapie, z najwyższymi laurami włącznie. Piosenki wykształcone wśród akademików – nieśmiertelne teksty Wojtka Bellona czy Andrzeja Wierzbickiego, doskonale znane są na harcerskich szlakach.

Tak naprawdę od dawna śpiewaliśmy razem i ŚPIEWAMY RAZEM.

Bezpośrednio po zakończeniu przywidzkiej BAZUNY 2014, w roku jubileuszu klubu FIFY, narodził się pomysł śpiewanego, wędrownego mostu pokoleń – cyklicznych spotkań na wspólnej scenie dwóch kręgów: studenckiego i harcerskiego, wspólnie śpiewającymi swe najbardziej znane, ulubione piosenki.

Projekt ŚPIEWAJMY RAZEM ujrzał światło dzienne z początkiem 2015 r. Patronat nad serią spotkań z piosenką objęli: Rektor Politechniki Gdańskiej oraz Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP. Odwiedzamy sceny miast powiatowych woj. pomorskiego, tak, jak na turystycznym szlaku, wzajemnie wymieniając się repertuarem. Tak będzie wyglądała nasza gala – koncert ŚPIEWAJMY RAZEM w ramach 45. BAZUNY, w sobotę, 1 lipca 2017 r. w godzinach 11.30 – 16.

Ukoronowaniem czterogodzinnego maratonu będzie podróż w czasie o całe półwiecze – na naszej scenie na żywo piosenki z legendarnego “Śpiewnika Sucharka”, w rocznicę 50-lecia publikacji. Na scenie w grupie Wykonawców, specjalnie dla nas, sam “Sucharek”.

Zapraszamy więc na ten wyjątkowy koncert, na scenie usłyszymy piosenki pochodzące z kilku dekad, różne stylistycznie, grupa wykonawców, od uczestników rajdów z lat 60. sięgać będzie najmłodszych – zuchów. Wszystkich, tak na widowni jak i na scenie, łączyć będzie najważniejsze – PIOSENKA.

 

Plakat SCK Starogard 05.03.2016-page-001

ŚPIEWAJMY RAZEM

Starogard Gd., 5.03.2016 r.

15.00 rozpoczęcie

15.05 Hufiec ZHP Starogard Gdański
WENECJA MA GONDOLE
HARCERSKA DOLA
GDY SZEDŁEM RAZ OD WARTY
PAŁACYK MICHLA
SZEROKIE POLE
KRAJKA
JAK DOBRZE NAM ZDOBYWAĆ GÓRY
POWĘDROWAŁO SŁONKO W DAL
ZIELONY MUNDUR
WODY TATRZAŃSKIE
TARADAJKA
POWIAŁO WIATREM OD ŁYSICY

ok. 15.50 Paweł Pastuszak
KRAINA SNÓW
GÓRY
SPOSÓB NA NUDĘ
W BRAMIE
WIOSNA

ok. 16.10 Anna Judycka i Zbigniew Szukalski
LIRYK NA JESIEŃ
TANIEC JESIENI

DRÓŻNIK
UŚMIECHNIĘTE DZIEWCZYNY
NITECZKI BABIEGO LATA

CO SIĘ STAŁO

ok. 16.30 Łukasz Nowak
JAWORZYNA
PIOSENKA O LESIE
BIESZCZADY JAK CO ROKU
PIEŚŃ O DOMU
WIECZNI MARYNARZE

ok. 16.50 Ryszard Muzaj
GDYŃSKI PORT
BALLADA O JAKUBIE
PO WODZIE PIANĄ
PUCHACZ I KICIA
STARY ŻAGLOWIEC
POD ŻAGLAMI „ZAWISZY”

ok. 17.10 Łukasz Majewski
BALLADA Z WIDOKIEM NA MORZE

PIOSENKA O TYM, JAK TO JEST
MAJSTER BIEDA
TRZY MIŁOŚCI

A PRZECIEŻ MI ŻAL (ALEKSANDER SIERGIEJEWICZ PUSZKIN)

ok. 17.30 zakończenie
JESZCZE NIE CZAS
ALLELUJA
(Leonard Cohen)
POŻEGNANIA

DSC04749

Zdjęcie z imprezy w Wejherowie 07.05.2016 r. Fot. Ryszard Markowski

Skomentuj:

Nasz Facebook