OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

ŚPIEWNIK SUCHARKA po 50 latach – ocalić od zapomnienia

W 1967 r. (w drugim obiegu) został wydany pierwszy na Politechnice Gdańskiej śpiewnik znany jako tzw. “Śpiewnik Sucharka” za zgodą Przewodniczącego Komisji Wczasów i Turystyki KW Uczelnianego Parlamentu ZSP PG kol. Antoniego Adamowskiego. Były to piosenki śpiewane na rajdach imprezach turystycznych mające rodowód piosenek śpiewanych masowo w tym piosenek ludowych, folkloru miejskiego, lwowskie, wykonywane na scenie lub w radiu a także piosenki narodów ościennych (słowackich, czeskich, ukraińskich, rosyjskich) i amerykańskich oraz piosenki Okudżawy. W tamtym czasie nie była znana “Giełda” w Szklarskiej Porębie ani nikt nie myślał jeszcze o gdańskiej Bazunie. Piosenki obcojęzyczne zasłyszane na szlaku zostały zapisane fonetycznie. Dzisiaj to śpiewnik z pożółkłymi kartkami, z wieloma stronicami trudno odczytywanymi.

Piosenki zapisał ówczesny bard Politechniki Gdańskiej Zygfryd Kwiatkowski, ksywa „Sucharek” – dorabiając na swoje utrzymanie ze sprzedaży plecakowej swoich śpiewników. Dzięki staraniom naszego kolegi Tadeusza Bienia (absolwenta PG) udało się nam odnaleźć Zygfryda Kwiatkowskiego w Zielonej Górze.

Następne śpiewniki środowiska turystycznego Politechniki Gdańskiej tzw. kolejne Bazuny zawierały tylko część piosenek ze “Śpiewnika Sucharka”. Komitet Organizacyjny 45 Bazuny, która odbędzie się w Centrum Zielona Brama w Przywidzu w dniach 30.06 – 02.07.2017 postanowił ocalić od zapomnienia stare piosenki sprzed 50 lat.

Postanowiliśmy uczcić 50. rocznicę podwójnie:

  • ująć w specjalnym bloku godzinnym 45 Bazuny piosenki z tego śpiewnika, w dniu 1 lipca 2017, nadające się do wspólnego śpiewania z widownią i z samym “Sucharkiem” – Zygfrydem Kwiatkowskim – gościem specjalnym 45 Bazuny,
  • Wznowienie  śpiewnika wraz z chwytami gitarowymi w nakładzie 550 egz.
  • Dołączymy do śpiewnika płytkę CD, na której znajdzie się nagrana tzw. ścieżka dźwiękowa piosenek ze śpiewnika, tekst piosenki i zapis nutowy każdej z piosenek oraz scan oryginalnego tekstu śpiewnika sprzed 50 lat, linki do stron internetowych z innymi wersjami tekstów piosenek, nagrania m.in. na Youtube innych wykonawców i nagrania Bardów Bazuny.

Udało się nam przypomnieć i znaleźć nuty i chwyty gitarowe do 232 piosenek z pierwotnego śpiewnika i one znajdą się w tej edycji śpiewnika. Dokonaliśmy też przeglądu tekstów piosenek i usunęliśmy oczywiste błędy. Generalnie, zostawiliśmy słowa piosenek ze “Śpiewnika Sucharka” tj. w wersji piosenek śpiewanych w turystycznym środowisku Politechniki Gdańskiej. Pominęliśmy piosenki nie nadające się obecnie do zamieszczenia w wersji drukowanej śpiewnika albo co do których czas zatarł pamięć i nikt nie pamiętał jak te piosenki się śpiewa. Utrzymaliśmy też w śpiewniku zapis fonetyczny tekstów piosenek obcojęzycznych.

Śpiewnik zamierzamy wydrukować w czerwcu br., aby udostępnić go chętnym na 45 Bazunie. Całość wykonała grupa pasjonatów (ich dane zostaną ujęte w wersji drukowanej śpiewnika), a nad całością czuwał sam “Sucharek” oraz Tadeusz Szypliński – odpowiedzialny za opracowanie nutowe zamieszczonych piosenek w śpiewniku.

Komitet Redakcyjny wznowienia “Śpiewnika Sucharka”

GDY NAD ZATOKĄ – autorem tej piosenki (zamieszczonej na str. 173 „Śpiewnika Sucharka”) jest BOGDAN POLAKIEWICZ (żeglarz, kapitan, tragicznie zginął w rejsie jachtem „Janosik”). ZOBACZ: Gdy nad zatoką

Zdjęcie i jego opis (poniżej) – od kol. Tadeusza Bienia. On odnalazł dla nas Sucharka.

Tak było na spotkaniu-wieczorku piosenek turystycznych w klubie studenckim Artema, w grudniu 1966 r. Siedzą na pierwszym planie: Tadeusz Bień z IV r. MT, Zygfryd Kwiatkowski („Sucharek”), Wojciech Downarowicz z II r. MT (tył głowy), a pod ścianą od lewej: Roman Nitek z I r. MT, Dziewczyna (????), Fred Wojtkiewicz (Przewodniczący Komisji Turystyki RO ZSP w Gdańsku).

Mozaika na ścianie to fragment dzieła Kolegi Czesława Tumielewicza (wówczas studenta Wydziału Architektury, obecnie prof. AWSP w Gdańsku) pt. „Byk na corridzie”.

Sucharek w Artemie 1966 IIIw. sm

Poniżej fotki z arch. Tadeusza Bienia – z wieczoru piosenki z Sucharkiem. To było w
ARTEMIE, w grudniu 1966 r.
Jest też zdjęcie z Jerzym Ciepielowskim w 1966; 30.05.2017 r.
minęła 19. rocznica Jego śmierci.

ARTEMA_XII.1966_spiewanie z Sucharkiem_1

ARTEMA_XII.1966_spiewanie z Sucharkiem_2

Sucharek był gościem na Bazunie w 2016 r. Zdjęcia: Janusz Wikowski

SONY DSC

„Sucharek”, Ryszard Markowski i Marek Skowronek. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Marek Skowronek wita „Sucharka” na Bazunie 2016, obok – Ryszard Markowski i Fot. J. Wikowski

SONY DSC

„Sucharek” – Zygfryd Kwiatkowski. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

SONY DSC

SONY DSC

„Sucharek” i jego śpiewnik prezentowany przez Ryszarda Markowskiego. W środku Wacław Nowicki. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Oryginalny Śpiewnik Sucharka. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Oryginalny Śpiewnik Sucharka. Fot. J. Wikowski

SONY DSC

Oryginalny Śpiewnik Sucharka. Fot. J. Wikowski

Piosenki ze “Śpiewnika Sucharka” wyznaczone do zaśpiewania w trakcie tzw. Bloku Sucharkowego w dniu 1.07.2017 r., o godz. 16.00 w trakcie 45. BAZUNY w Centrum Zielona Brama w Przywidzu.

  1. Ojczyzna
  2. Kiedy wejdziesz miedzy wrony
  3. Przyśpiewki rzeszowskie
  4. Tokaj
  5. Sentyment
  6. Puszcza Niepołomicka
  7. Helpa
  8. Peczora
  9. Tecze woda
  10. Stiudentoczka
  11. Gdybym miał gitarę
  12. W piwnicznej izbie
  13. Wino/ kogda by morie…/
  14. Jak dobrze nam
  15. Deszcz jesienny
  16. Marianna

FINAŁ

  1. Ukraina
  2. Marsz Polonia
  3. Banda

Akceptacja:

Wacek Nowicki, Wojciech Klocek, Grześ Kwiatkowski – Sucharek, Krystyna Kwiatkowska – Sucharkowa i Ryszard Dubiela oraz Ryszard Markowski.

Gdańsk, 27 listopada 2016 r.

 

X
Nasz Facebook