OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
ŚPIEWNIK SUCHARKA po 50 latach – ocalić od zapomnienia
W 1967 r. (w drugim obiegu) został wydany pierwszy na Politechnice Gdańskiej śpiewnik znany jako tzw. “Śpiewnik Sucharka” za zgodą Przewodniczącego Komisji Wczasów i Turystyki KW Uczelnianego Parlamentu ZSP PG kol. Antoniego Adamowskiego. Były to piosenki śpiewane na rajdach imprezach turystycznych mające rodowód piosenek śpiewanych masowo w tym piosenek ludowych, folkloru miejskiego, lwowskie, wykonywane na scenie lub w radiu a także piosenki narodów ościennych (słowackich, czeskich, ukraińskich, rosyjskich) i amerykańskich oraz piosenki Okudżawy. W tamtym czasie nie była znana “Giełda” w Szklarskiej Porębie ani nikt nie myślał jeszcze o gdańskiej Bazunie. Piosenki obcojęzyczne zasłyszane na szlaku zostały zapisane fonetycznie. Dzisiaj to śpiewnik z pożółkłymi kartkami, z wieloma stronicami trudno odczytywanymi.
Piosenki zapisał ówczesny bard Politechniki Gdańskiej Zygfryd Kwiatkowski, ksywa „Sucharek” – dorabiając na swoje utrzymanie ze sprzedaży plecakowej swoich śpiewników. Dzięki staraniom naszego kolegi Tadeusza Bienia (absolwenta PG) udało się nam odnaleźć Zygfryda Kwiatkowskiego w Zielonej Górze.
Następne śpiewniki środowiska turystycznego Politechniki Gdańskiej tzw. kolejne Bazuny zawierały tylko część piosenek ze “Śpiewnika Sucharka”. Komitet Organizacyjny 45 Bazuny, która odbędzie się w Centrum Zielona Brama w Przywidzu w dniach 30.06 – 02.07.2017 postanowił ocalić od zapomnienia stare piosenki sprzed 50 lat.
Postanowiliśmy uczcić 50. rocznicę podwójnie:
- ująć w specjalnym bloku godzinnym 45 Bazuny piosenki z tego śpiewnika, w dniu 1 lipca 2017, nadające się do wspólnego śpiewania z widownią i z samym “Sucharkiem” – Zygfrydem Kwiatkowskim – gościem specjalnym 45 Bazuny,
- Wznowienie śpiewnika wraz z chwytami gitarowymi w nakładzie 550 egz.
- Dołączymy do śpiewnika płytkę CD, na której znajdzie się nagrana tzw. ścieżka dźwiękowa piosenek ze śpiewnika, tekst piosenki i zapis nutowy każdej z piosenek oraz scan oryginalnego tekstu śpiewnika sprzed 50 lat, linki do stron internetowych z innymi wersjami tekstów piosenek, nagrania m.in. na Youtube innych wykonawców i nagrania Bardów Bazuny.
Udało się nam przypomnieć i znaleźć nuty i chwyty gitarowe do 232 piosenek z pierwotnego śpiewnika i one znajdą się w tej edycji śpiewnika. Dokonaliśmy też przeglądu tekstów piosenek i usunęliśmy oczywiste błędy. Generalnie, zostawiliśmy słowa piosenek ze “Śpiewnika Sucharka” tj. w wersji piosenek śpiewanych w turystycznym środowisku Politechniki Gdańskiej. Pominęliśmy piosenki nie nadające się obecnie do zamieszczenia w wersji drukowanej śpiewnika albo co do których czas zatarł pamięć i nikt nie pamiętał jak te piosenki się śpiewa. Utrzymaliśmy też w śpiewniku zapis fonetyczny tekstów piosenek obcojęzycznych.
Śpiewnik zamierzamy wydrukować w czerwcu br., aby udostępnić go chętnym na 45 Bazunie. Całość wykonała grupa pasjonatów (ich dane zostaną ujęte w wersji drukowanej śpiewnika), a nad całością czuwał sam “Sucharek” oraz Tadeusz Szypliński – odpowiedzialny za opracowanie nutowe zamieszczonych piosenek w śpiewniku.
Komitet Redakcyjny wznowienia “Śpiewnika Sucharka”
GDY NAD ZATOKĄ – autorem tej piosenki (zamieszczonej na str. 173 „Śpiewnika Sucharka”) jest BOGDAN POLAKIEWICZ (żeglarz, kapitan, tragicznie zginął w rejsie jachtem „Janosik”). ZOBACZ: Gdy nad zatoką
Zdjęcie i jego opis (poniżej) – od kol. Tadeusza Bienia. On odnalazł dla nas Sucharka.
Tak było na spotkaniu-wieczorku piosenek turystycznych w klubie studenckim Artema, w grudniu 1966 r. Siedzą na pierwszym planie: Tadeusz Bień z IV r. MT, Zygfryd Kwiatkowski („Sucharek”), Wojciech Downarowicz z II r. MT (tył głowy), a pod ścianą od lewej: Roman Nitek z I r. MT, Dziewczyna (????), Fred Wojtkiewicz (Przewodniczący Komisji Turystyki RO ZSP w Gdańsku).
Mozaika na ścianie to fragment dzieła Kolegi Czesława Tumielewicza (wówczas studenta Wydziału Architektury, obecnie prof. AWSP w Gdańsku) pt. „Byk na corridzie”.
Poniżej fotki z arch. Tadeusza Bienia – z wieczoru piosenki z Sucharkiem. To było w
ARTEMIE, w grudniu 1966 r.
Jest też zdjęcie z Jerzym Ciepielowskim w 1966; 30.05.2017 r.
minęła 19. rocznica Jego śmierci.
Sucharek był gościem na Bazunie w 2016 r. Zdjęcia: Janusz Wikowski
Piosenki ze “Śpiewnika Sucharka” wyznaczone do zaśpiewania w trakcie tzw. Bloku Sucharkowego w dniu 1.07.2017 r., o godz. 16.00 w trakcie 45. BAZUNY w Centrum Zielona Brama w Przywidzu.
- Ojczyzna
- Kiedy wejdziesz miedzy wrony
- Przyśpiewki rzeszowskie
- Tokaj
- Sentyment
- Puszcza Niepołomicka
- Helpa
- Peczora
- Tecze woda
- Stiudentoczka
- Gdybym miał gitarę
- W piwnicznej izbie
- Wino/ kogda by morie…/
- Jak dobrze nam
- Deszcz jesienny
- Marianna
FINAŁ
- Ukraina
- Marsz Polonia
- Banda
Akceptacja:
Wacek Nowicki, Wojciech Klocek, Grześ Kwiatkowski – Sucharek, Krystyna Kwiatkowska – Sucharkowa i Ryszard Dubiela oraz Ryszard Markowski.
Gdańsk, 27 listopada 2016 r.