BAZUNA 2018 zaprasza do Grodziska Owidz – 29 czerwca – 1 lipca 2018 r.

Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej BAZUNA został zainicjowany w roku 1971 przez akademicki krąg śpiewających turystów skupiony przy Politechnice Gdańskiej. Powszechne w latach 60. studenckie śpiewanie na szlaku na przełomie dekad zyskało swój obraz sceniczny. Inauguracyjne edycje gdańskie stały się przyczynkiem do prawdziwie turystycznej formuły imprezy – wędrówki miejsca występów z roku na rok, przemierzanie wraz z koncertową sceną, niczym wielka śpiewająca orkiestra, uroczych zakątków Pomorza. Jest to jedyna w Polsce formuła imprezy wędrującej, o prawdziwie rajdowo-turystycznej regule, pokonująca na przestrzeni lat znaczące odległości.

Piosenka rajdowa, przeniesiona wprost z turystycznego szlaku na scenę dominowała na imprezie w jej początkowych latach. Z biegiem czasu Przegląd stał się szerokim muzycznym forum – od wielogłosowych harmonii, poprzez brzmienia folk, ballady rockowe i formy kabaretowe po piosenkę autorską i poezję śpiewaną. Wyróżnikiem imprezy do dziś jest piosenka – w prosty sposób podana, możliwa pod sceną do zanucenia, zaśpiewania, czasem do rytmicznego tańca. Do dziś obecny jest motyw rajdowy – niejeden utwór przywołujący melodią i słowami górski szlak, wędrówkę i rajdowe ognisko.

Miejscem tegorocznej, 46. BAZUNY jest zrekonstruowane Grodzisko Owidz k. Starogardu Gdańskiego. To piękny plener służący sezonowemu wypoczynkowi rodzinnemu, siedziba Muzeum Mitologii Słowiańskiej, miejsce wydarzeń rekonstruujących życie i kulturę sprzed wieków.  Przestronny amfiteatr, ozdobiony zjawiskową scenografią stanie się miejscem występów, trwających  od piątkowego popołudnia, z przerwami, do wczesnych popołudniowych godzin w niedzielę. Po występach piątkowych i sobotnich, już po północy, wspólne śpiewanie kontynuowane będzie przy ognisku.

W programie obecne będą dwa motywy, zaakcentowane w ubiegłorocznym jubileuszu 45-lecia imprezy w Przywidzu. Piosenka harcerska, w ramach bloku ŚPIEWAJMY RAZEM zabrzmi w piątek 29 czerwca ok. godz. 15.30. W sobotę 30 czerwca o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Grodziska pojawią się PIOSENKI SPRZED LAT – sprzed półwiecza, z kart reedytowanego w roku 2017 Śpiewnika Sucharka, w śpiewającej grupie obecny będzie Redaktor – Zygfryd „Sucharek” Kwiatkowski.

Konkurs piosenki – stały element imprezy – odbędzie się w sobotę 30 czerwca w dwóch turach: o godz. 10.00 i 13.00, część konkursowa zwieńczona zostanie  koncertem laureatów w niedzielę o godz. 12.00. Werdykt, tradycyjnie, nie przyznaje czołowych miejsc na „podium”, honorując liczną grupę wykonawców oraz odrębnie piosenki, wyłaniając tzw. złotą dwudziestkę piosenek laureatek wraz z Rajdową Piosenką Roku. Głównymi punktami werdyktu są: tytuł najlepszego wykonawcy, najlepsza piosenka – interpretacja oraz Nagroda Publiczności. Szereg nagród dedykowanych uzupełnia treść protokołu, w roku bieżącym nową nagrodą jest „Kraina serdeczności Staszka Wawrykiewicza” upamiętniająca wieloletniego uczestnika naszego śpiewającego kręgu.

Koncerty wieczorno-nocne tegorocznej BAZUNY to stylistyczny kalejdoskop, prezentujący szeroki krąg piosenki. Wśród wykonawców koncertów galowych uznane już Słodki Całus od Buby i Bez Jacka, pamiętani od lat Jerzy Filar i Bogusław Nowicki z nowymi płytami, w turystyczno-poetyckim przekroju krakowski bard Paweł Orkisz, poetycka Lubelska Federacja Bardów oraz porywający do tańca piosenką w łagodnej rockowej aranżacji EKT-Gdynia. Niedzielny poranek w folkowym nastroju otworzy zespół Latający Dywan.

BAZUNA to także imprezy towarzyszące. Przez wszystkie dni na miejscu imprezy trwać będzie Jarmark na Podgrodziu, oferujący miejscowe rękodzieło i kulinaria. We środę 27 czerwca staraniem partnera imprezy –

Kajakodajni – ruszy kajakowy Spływ na Bazunę. Przez całą imprezę w godzinach dziennych czynna będzie ekspozycja plenerowa Grodziska, zachęcając uczestników imprezy do zapoznania się z historią tego wyjątkowego miejsca. Wreszcie kącik ornitologiczny, przybliżający tajniki życia ptaków, wprowadzający w życie  ideę piosenki niesionej w górę skrzydlatym słowem.

Zapraszamy więc na trzydniowe, rozświetlone różnorodnymi barwami święto piosenki. Melodie, które w tych dniach oraz nocach w Grodzisku zapamiętamy wystarczą nam na długo, niosąc ze sobą uśmiech, pogodę ducha i radość.

*******************************************

Organizatorami przeglądu BAZUNA 2018 są:

 • Pomorskie Stowarzyszenie Kulturalno-Artystyczne BAZUNA
 • Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY
 • Grodzisko Owidz

Współorganizator:

 • Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej

W gronie Partnerów m.in.:

 • Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
 • Firma VKA
 • Studio Reklamy GRAFITO
 • Totalizator Sportowy

Sponsor główny:

 • SSP Techno-Service sp. z o.o.

 

Patroni honorowi:

 • prof. Jacek Namieśnik, Rektor Politechniki Gdańskiej
 • Leszek Burczyk, Starosta Powiatu Starogard Gdański
 • Stanisław Połom, Wójt Gminy Starogard Gdański

Patronat medialny:

 • Telewizja Polska Oddział w Gdańsku
 • Radio Gdańsk
 • Dziennik Bałtycki
 • Czas Pomorza

*********************************************

www.bazuna.org.pl

www.facebook.bazuna/OTPPSBazuna

Skomentuj:

X
Nasz Facebook