Wykonawcy

JUBILEUSZOWA BAZUNA 2017 – WYKONAWCY

Sukcesywnie przedstawiamy Wykonawców zaproszonych na tegoroczny, jubileuszowy Przegląd BAZUNA 2017, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca w Centrum Zielona Brama w Przywidzu na Kaszubach.

 

ZOBACZ: Koncert KAMILA BADZIOCHA (klip Boguslaw Masnicki)
*  * *

BEZ JACKA – premiera płyty „Wierząc w sny” na BAZUNIE 2017

Kochani,
wreszcie po latach możemy przedstawić Wam naszą nową płytę. Nosi ona tytuł „Wierząc w sny”. Dobre sny i dobre marzenia, pragnienia spełniają się. Sam tego doświadczyłem, a chęć podzielenia się tym z Wami spełnia się wraz z wydaniem tej płyty. Płyta nasza nagrana jest klasycznie, bez specjalnych efektów dodanych instrumentów itp. Jest to zamierzone. Chcemy po prostu, aby była ona przedłużeniem koncertu, czyli naszej wspólnej z Wami obecności.
Serdecznie pozdrawiając zapraszam do świata moich przemyśleń i wzruszeń.
Zbyszek Stefański
Występ grupy BEZ JACKA promujący płytę „Wierząc w sny” odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę, 1 / 2 lipca 2017 r. ok. północy, serdecznie zapraszamy!
http://bezjacka.art.pl/strona/bez-jacka-wierzac-w-sny/

*  * *

„BEZ IDOLA” – DALEJ W DROGĘ PÓJŚĆ NIEZNANĄ
Od połowy lat 70. jednym z wiodących środowisk w piosence turystycznej stał się krąg bydgosko-toruński, z autorem, Adamem Szarkiem,  znany jako „Grupa Toruń”. W roku 1980 Grupa ta wystąpiła w programie w roli gościa, konkurs ukazał grupę „Filia Adama”, która stanowiła pierwotną wersję nowej formacji – „BEZ IDOLA„.
Wyróżnikiem zespołu stała się polifoniczna ściana głosów, wnosząca do nurtu piosenki turystycznej nową jakość, teksty w swej części były odpowiedzią na ówczesną rzeczywistość stanu wojennego.
Grupa „Bez Idola” w latach 1981-84 odnosiła zasłużone konkursowe laury, wraz z tytułem najlepszego wykonawcy w roku 1983. Od tej pory zespół odwiedza Przegląd regularnie.
W Przywidzu przewidziane są dwa występy: w piątek 30 czerwca. ok. godz. 23 oraz w niedzielę, 2 lipca w końcowej części imprezy.
* * *
BOGUSŁAW NOWICKI
Bogusław Nowicki – bard, śpiewający autor, specjalista od piosenek z tekstem, taki tytuł nosiła prowadzona przez Niego audycja radiowa. Na naszej imprezie Bogusław wystąpi tuż po ogłoszeniu werdyktu, w niedzielę 2 lipca br., ok. godz. 12.10. Na instrumentach klawiszowych towarzyszyć Mu będzie Marek Stefankiewicz, kompozytor piosenek śpiewanych m.in. przez Krystynę Prońko.

LECH MAKOWIECKI Hej przyjaciele, zostańcie ze mną!

Lech Makowiecki, reprezentujący absolwenckie środowisko Politechniki Gdańskiej na przeglądzie BAZUNA debiutował w Gniewie w roku 1977, występując wraz z Rudi Schuberthem (dwie formacje: Leszek and Company oraz Rudi + Grupa Retro 3*TAK). Rok później w Rzucewie na scenie pojawił się wraz z gdańską grupą Babsztyl, wprowadzając do nurtu piosenki turystycznej wątek country. Babsztyl wkrótce stał się znaną w Polsce firmą, tworząc krajową czołówkę country, z występami w Mrągowie włącznie. Istniejącą do dziś formacją Lecha Makowieckiego jest Zayazd, o wszechstronnym muzycznym programie. Lech wraz z żoną Bożeną oraz skrzypkiem Leszkiem Bolibokiem, tworzącymi Zayazd, obecny jest w ostatnich latach na jubileuszowych Bazunach, tak będzie i teraz.

Krótki program – retrospekcję dawnych przebojów – usłyszymy w ramach bloku „Śpiewajmy Razem” w sobotę, 1 lipca w przedziale 11.30 – 16.00.

https://www.youtube.com/watch?v=sFGvd41vLos

*  *  *

PIOTR PIEŃKOWSKI czyli Bydgoszcz z nami

39. Bazuna we Wdzydzach, w  2011 r., w pamięci jej uczestników zyskała miano wspieranej piosenką szkoły przetrwania. Usytuowana u podnóża świeżo wzniesionej w 2011 r. wieży widokowej zbierała, z racji swego usytuowania wszystkie wiatry z krzyża jezior wdzydzkich, tzw. morza kaszubskiego.
Na scenie tej przez niemal trzy dni zmagali się z siłami natury nasi Wykonawcy.
Konkurs tamtego roku pozyskał dla naszej imprezy dwójkę wspaniałych
Postaci, śpiewających autorów. Pierwszą z nich jest Dorota Kuziela, czyli Sowa, drugą bydgoszczanin Piotr Pieńkowski. Każdy Jego występ jest przyjacielskim spotkaniem, opatrzony przyjaznym słowem, już debiut na przeglądzie BAZUNA przyniósł  Piotrowi wyróżnienie za komentarz na scenie dedykowany obecnej na widowni  rodzinie.
Od 2011 r. Piotr wszedł w skład naszej śpiewającej rodziny, obecny jest z nami kilka razy w roku, poza BAZUNĄ regularnie we Wdzydzach, w sierpniu oraz w ramach licznych spotkań trójmiejskich. Piotr swym krótkim występem, wraz z gitarzystą Wojtkiem Lachowskim, zakończy piątkowy koncert nocny.

https://www.youtube.com/watch?v=0Vv9dsYQTM

* * *

MACIEJ SŁUŻAŁA z BAZUNĄ od ćwierćwiecza

W roku 1991 w Harcerskiej Bazunie Obozowej BRYZA w Gdyni, w ramach 20. edycji przeglądu BAZUNA debiutował Maciej Służała. Wywodzący się ze środowiska harcerskiego, od  udziału w naszej imprezie rozpoczął trwającą do dziś przygodę z piosenką, w przeważającej mierze autorską.
Przez wiele lat na BAZUNIE obecny był z zespołem KRĄŻEK, o zmiennym składzie, z najdłużej obecną wokalistką, grającą na flecie – quenie Katarzyną  Niklas-Łypką.
Maciej przez wszystkie lata obecności na naszej imprezie prezentował program własny, wielokrotnie uczestnicząc w obradach jury. Jesteśmy dumni, że  i w tym  roku na scenie, w piątek 30 czerwca gościć będziemy naszego drogiego Przyjaciela.

https://www.youtube.com/watch?v=Nn0QLxBQOPQ

*  *  *
DOROTA „SOWA” KUZIELA
Dorota „Sowa” Kuziela jest jedną z postaci – śpiewającą autorką debiutującą na przeglądzie BAZUNA w jej 39. edycji we Wdzydzach. Od tej pory obecną u nas co roku, tak podczas corocznej imprezy jak i licznych, trwających prze cały rok koncertów.
Debiutująca jako solistka, obecnie najczęściej występująca w trio, z flecistą, Jarosławem „Horacym” Chrząstkiem i Wojtkiem Sokołowskim na gitarze basowej. Dorota ma na swoim koncie prestiżowe występy i nagrody – w programie Voice of Poland i finale Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
Dorota z przyjaciółmi wystąpi na tegorocznej BAZUNIE wieczorem w piątek, 30 czerwca.
*  *  *

ŁUKASZ NOWAK z CARYNĄ

Łukasz Nowak to śpiewający autor, animator życia kulturalnego, szczególnie na niwie piosenki, od lat związany ze swym projektem – zespołem Caryna.
Laureatami naszego Przeglądu byli: Łukasz występujący solo, w latach 2007 i 2008 oraz zespół –  w  2010 r. Od tej pory Łukasz jest stałym gościem Bazuny, jako wykonawca oraz jako juror, nie ograniczający swej działalności tylko do sceny, przeciwnie – wraz z jej zamknięciem rozpoczynając nieraz całonocne śpiewanie.
Liczymy, będą prawie pewnymi, iż tak samo będzie i teraz. Caryna wystąpi w Przywidzu w piątek, 30 czerwca, ok. godz. 22.30.
Łukasz Nowak wraz z Krzysztofem Jurkiewiczem i Łukaszem Majewskim oraz Adamem Marańdą na skrzypcach pojawią się na scenie w sobotę, 1 lipca ok. 23.00 w programie starych turystycznych hitów.
*  *  *
DO TAWERNY „POD PIJANĄ ZGRAJĄ”
Grzegorz Bukała jako student Politechniki Gdańskiej swą przygodę z piosenką
rozpoczął od turystycznego szlaku, wyjazdów wraz z przedstawicielami kluby Fify,
pierwszych piosenek sławiących piękno wędrówki. Samodzielny debiut na przeglądzie BAZUNA to „jantarowy” rok 1975 i wspomniana „Tawerna”, do dziś wykonywana, tak przez Grzegorza jak i na licznych szlakach, od lądowych po wodne. Pod koniec lat 70. Grzegorz wraz z przyjaciółmi zakłada WAŁY JAGIELLOŃSKIE, do których, jako autor, wprowadza solidną dawkę inteligentnego, pełnego refleksji humoru. Ten styl pisania pozostał Mu, jako znak rozpoznawczy, do dziś – zadumanie i głębokie przemyślenie, jako efekt jednak – uśmiech w stronę ludzi, w stronę naszego powszedniego dnia.
Taki właśnie jest Grzegorz i takim gościmy Go na naszej imprezie
*  *  *

ANNA CIASZKIEWICZ na BAZUNIE

Anna Ciaszkiewicz – z wykształcenia etnograf i fizjoterapeuta, związana ze sceną od ponad 20 lat, z gitarą – od dziecka. Jako dojrzała kobieta pojawiła się na scenie z autorskim, balladowym i nostalgicznym repertuarem. Melancholijna, nieco staroświecka i zakochana w „zwykłości”, którą unosi do rangi niezwykłości i małych cudów, na scenie elegancka i skromna. Poszukuje i eksperymentuje – raz romansuje z balladami, ostatnio częściej sięga po nastrojowe fado. Zdecydowanie unika dramatycznych, wystudiowanych tonów. W maju 2015 r. ukazała się na rynku jej solowa, debiutancka płyta pt. „Ballady ponad mgłą”, obecnie w małym, prywatnym studiu trwają prace nad kolejnym materiałem.
Anna Ciaszkiewicz jest laureatką przeglądu BAZUNA 2012, który odbył się w Przywidzu.
Po pięciu latach od tego wydarzenia wystąpi w piątek, 30 czerwca ok. godz. 18.30,
wraz z Nią – Grzegorz Kusio – akordeon oraz Olek Rzepczyński – gitara basowa.
*  *  *

CZTERY PORY MIŁOWANIA

Zespół zawiązany w 2014 roku z duetu Michał Miotke i Patryk Wendrowski, który debiutował podczas 42. Bazuny, wprowadzając do grona piosenek laureatek utwory „Śmiech i łza” oraz „Świat skrótów i wywieszek„.
Dotychczasowa działalność zespołu bazuje na muzyce lidera zespołu – Michała Miotke pisanej do wierszy Piotra Konczaka. Cztery Pory Miłowania są na końcowym etapie prac związanych z wydaniem pierwszej płyty, która ukaże się w maju.
Zespół rozpocznie swym krótkim występem wieczorny koncert w piątek, 30 czerwca br.

https://www.youtube.com/watch?v=sO53TWpj4Pc

*  *  *
WĘDROWCA LOS TO JEST TWÓJ LOS
Nurt studenckiej piosenki turystycznej istniał, w obiegu rajdowym, na szlakach, z repertuarem niesionym w śpiewnikach, od przełomu lat 60. i 70. Na tej fali, dla utrwalenia piosenek już powstałych i dla zachęty ku nowym, powstał w roku 1971 przegląd BAZUNA.
Klasykę – już festiwalową, niesioną na szlaki z premierowych wykonań scenicznych tworzyli przedstawieni przez nas Adam Drąg i Waldemar Chyliński oraz twórca, wzięty solowy gitarzysta, na stałe związany ze środowiskiem bydgosko-toruńskim – Adam Szarek.
Formacją debiutancką Adama w roku 1975 była grupa „Wespół”, wskutek zawiłości przekazu nazwy na scenę i w tzw. eter ochrzczona „Grupą Toruń”, pod tą nazwą dominująca na wędrownej scenie przeglądu BAZUNA w drugiej połowie dekady. Adam odwiedzał Przegląd, z sukcesami i w innych formacjach – w latach 1993-95, z Rajdowymi Piosenkami Roku z grupą „Na Wariackich Papierach”, ponownie z „Grupą Toruń” w latach 2000 i 2002, z okolicznościowymi składami w jubileuszowych latach 2012 i 2014 zaś w roku 2015 w specjalnym maratonie – jubileuszu 40-lecia swojej obecności na studenckiej scenie.
Adam Szarek z przyjaciółmi wystąpi w sobotę 1 lipca w ramach koncertu ŚPIEWAJMY RAZEM.

CZASEM ZDARZA SIĘ PECHOWY DZIEŃ – NIE U NAS!

Waldemar Chyliński – osoba związana tak z naszą historią jak i ze współczesnością, pamięta jeszcze pierwsze edycje Przeglądu, w gdańskim Żaku, wtedy do naszego ponadczasowego śpiewnika wnosząc swe pierwsze utwory. Przebojową, zacytowaną w tytule piosenkę wykonali w roku 1975 na wędrownej, jantarowej Bazunie przyjaciele.
Waldemar, jako autor tekstów, współpracował m.in. z Elżbietą Adamiak, Andrzejem Donarskim z Mr. Zoo’b, wchodził w skład olsztyńskiego kolektywu „Kaczki z Nowej Paczki”, w ostatnich latach Jego utwory wykonywał Zbigniew Szukalski w swych muzycznych projektach, m.in. zespole „Wolny Przedział”. Waldemar niezmiennie, od lat, występuje w repertuarze z gitarą.
W piątek, 30 czerwca wieczorową porą przywita nas krótkim, pięciopiosenkowym „setem”, by zaprosić na ponowny występ w sobotę, w ramach harcersko-studenckiego maratonu ŚPIEWAJMY RAZEM.

https://www.youtube.com/watch?v=XjvBrx0XyaI

*  *  *
OD TURBACZA WIEJE WIATR
Andrzej Mróz – twórca i wykonawca, wraz z grupą „Kociołek”, klasycznych już turystycznych piosenek z lat 60. – pierwszych Giełd w Szklarskiej Porębie, jeszcze przed inauguracją przeglądu Bazuna.
Wspomniana Od Turbacza, Jesień w górach, Wrzesień czy W górach jest wszystko, co kocham to żelazne już pozycje turystycznych śpiewników.
Po raz pierwszy piosenki te zabrzmiały w autorskim wykonaniu na Bazunie dopiero w roku 2005, paradoksalnie – na scenie nad morskimi falami na sopockiej plaży.
Od tej pory Andrzej z żoną Marylą, także pod szyldem Kociołek, są stałymi naszymi gośćmi.
W tym roku w piątek wieczorem przywitają nas krótkim, pięciopiosenkowym zestawem, zapraszając na „blok harcerski” –  na sobotę, w godz. 12-16, w którym także wezmą udział.
*  *  *
ADAM DRĄG – wciąż aktywny, poszukujący
Adam Drąg pierwsze edycje naszej imprezy odwiedził jako uczestnik na widowni, pod wrażeniem panującej na sali atmosfery zaczął pisać sam, poprzez swe piosenki, śpiewane obecnie przez niezliczone turystyczne kręgi stał się częścią naszej historii.
Adam, w 45. roku swej aktywności scenicznej jest wciąż aktywny, poszukujący, otwarty na mniej turystyczne, muzycznie dojrzalsze formy.
Przedsmak nowej twórczości i nowej postaci Adama mieliśmy na zakończenie BAZUNY 2016 – nowy utwór z dynamicznym akompaniamentem perkusisty grupy „Latający Dywan”.
Nowe piosenki, nowa płyta – oto robocze hasło minikoncertu 45-lecia bytności scenicznej Adama Drąga, w eksperymentalnym składzie, w piątek 30 czerwca ok. godz. 20.
https://www.youtube.com/watch?v=Xe9oibak3Jk
*  *  *

WIOSNA – NA RAJD ZNÓW WYRUSZAMY, Z HARCERZAMI

Grupa Muzycznego Wsparcia, kierowana przez Pawła Pastuszaka,
jest laureatem konkursu 40. BAZUNY, wykonawcą Rajdowej Piosenki Roku – autorskiej piosenki Pawła, z wiosną w tytule. Zespół jest śpiewającą drużyną harcerską,
pełni rolę koordynacyjną w cyklu koncertowym ŚPIEWAJMY RAZEM,
tę rolę pełnić będzie także w sobotę 1 lipca, tak w koncercie harcersko-studenckim w godz. 12 -16.
jak i na rozpoczęcie wieczornej gali. Wątek harcerski w naszej najnowszej historii opisuje Paweł Pastuszak, ilustracją są fragmenty piosenek GMW.
*  *  *
W SOBOTNIĄ NOC ZATAŃCZYMY NA POLANIE
Pod koniec lat siedemdziesiątych (wieku poprzedniego) na parkietach świata w każdą sobotnią noc panowała gorączka.
Nam, w roku obecnym, na przełomie czerwca i lipca, w sobotnią noc wystarczy zatańczyć na polanie, a wraz z nami, na scenie, zespół „Bez Jacka”.
 *  *  *
BAZUNA PO RAZ DRUGI „U STUDNI”

Kolejnym, drugim w kolejności występów, zespołem – gwiazdą jubileuszowej gali w sobotę, 1 lipca w przywidzkiej Zielonej Bramie będzie zespół „U Studni„, występujący u nas po raz drugi, po trzyletniej przerwie.
Zapraszamy na wspaniały program poezji śpiewanej, która od zawsze nam towarzyszyła, także na turystycznym szlaku.

https://www.youtube.com/watch?v=IdjXs4xr72I

 

*  *  * 

MAJSTER BIEDA PO RAZ KOLEJNY

Koncert galowy jubileuszu 45-lecia przeglądu BAZUNA rozpocznie się o godz. 19.00 w sobotę, 1 lipca 2017 r. w przywidzkim Centrum Zielona Brama.

Na powitanie krótkie rozpoczęcie, finalizujące trwający już dwa lata nasz harcerski projekt.
Ok. godz. 19.30 na scenie powitamy Wolną Grupę Bukowina.
Zabrzmią pieśni napisane przez Wojciecha Bellona, oraz autorstwa i
współautorstwa pozostałych Członków Zespołu.

Oto występ Grupy z roku 2012 – czterdziestolecia BAZUNY, także w Zielonej Bramie, na filmie Rajdowa Piosenka 30-lecia i 40-lecia Przeglądu – MAJSTER BIEDA (słowa i muzyka Wojciech Bellon)

https://www.youtube.com/watch?v=bGbloTyVRdY

 

*  *  *

BAZUNA TAKŻE OLSZTYN KOCHA!

brzozowski

Jubileuszowa, 45. Bazuna już prawie za trzy miesiące, jedną z Gwiazd Jubileuszowej Soboty, 1 lipca, będzie Czerwony Tulipan – historia polskiej poezji śpiewanej i nasi drodzy Przyjaciele. Zespół, który wprost, jawnie w swej pieśni oświadcza, że „swe miasto, Olsztyn kocha”, wystąpi u nas ok. godz. 22.00.

czerwony tulipan

Zespół Czerwony Tulipan

Rozmowa ze Stefanem Brzozowskim, liderem, w portalu strefapiosenki.pl

http://strefapiosenki.pl/aktualnosci/item/1369-pieknym-wciaz-jest-swiat-mowi-stefan-brzozowski

 

Zespół Oreada i Paduchy

W piątek, 30 czerwca 2017 r., na start, dwie części konkursu, rozpoczynające się odpowiednio o 10.00 i 13.00.

Tego dnia koncert Zaproszonych Wykonawców, start o godz. 18.00.

Ok. godziny 22.00 wystąpi zespół „Oreada i Paduchy”, główny laureat ubiegłorocznej, 44. edycji BAZUNY.

Wyróżnikiem grupy „Oreada i Paduchy” jest ludowa muzyczna podstawa, w aranżacji odbiegającej od tradycyjnej ballady, zamiast niej wprowadzającej elementy jazz- i folk rocka. W przygotowaniu jest wydawnictwo płytowe, zrealizowane w roku 2016 nagranie, interpretacja także nagrodzona na Bazunie 2016.

Posłuchaj „Oreada i Paduchy”

https://www.youtube.com/watch?v=wO5-4afM71A

 

BAZUNA ZAPRASZA!

Nasza reklama w Gdańsku, ul. Grunwaldzka

BAZUNA a Gdańsk - Grunwaldzka - 2 A - Bazuna - aBAZUNA Gdańsk - Grunwaldzka - 2 A - Bazuna - b

BAZUNA – zaproszenie, Gdańsk Morena

BAZUNA a Morena IMG_7343BAZUNA Morena IMG_7343

Skomentuj:

X
Nasz Facebook