Bazuna 2012


Tradycyjnym partnerem przeglądu BAZUNA, organizatorem wydarzeń, także w zakresie szerzej pojętej kultury studenckiej jest Stowarzyszenie Absolwentów Politechniki Gdańskiej. Kluczową rolę w tej organizacji pełni Ryszard Markowski – redaktor książkowych śpiewników i organizator pionierskich edycji Przeglądu, przez wiele lat  prezes SSP Techno-Service, instytucji wspierającej środowisko politechniczne.

Inicjatywą Stowarzyszenia był w roku 2007 koncert BAZUNA NA BIS, zaś w maju 2010 r. piknik rodziny politechnicznej, prezentujący w klubie Kwadratowa przekrój półwiecza studenckiej kultury, z rzedstawicielami teatrów, kabaretów i różnych muzycznych gatunków, wydarzenie to udokumentowane zostało okolicznościowym wydawnictwem płytowym.

W czerwcu 2011 r. tradycyjne wyjazdowe spotkanie SA PG, z gościnną naszą reprezentacją odbyło się w interesującym miejscu. Zielona Brama w Przywidzu to zaadoptowany na centrum rekreacji teren z pogospodarskimi budynkami dużej kubatury z konną stadniną i uruchamianym w zimowym sezonie narciarskim stokiem. Czerwcowe spotkanie odbyło się na wzgórzu przy ognisku, miał jednak miejsce ważny dla Przeglądu moment: pierwsza wizja lokalna hali Ujeżdżalni, z opisem dokonanym przez właściciela – Piotra Krzyżanowskiego. W kręgu absolwenckim Politechniki Gdańskiej zaproponowano, by jubileuszowa, 40. BAZUNA odbyła się właśnie w tym miejscu. Ze względu na planowane także w Gdańsku rozgrywki mistrzostw Europy w piłce nożnej EURO 2012 i przesunięcie roku akademickiego, jako termin ustalono, wcześniejszy, niż zwykle, weekend 22-24 czerwca 2012 r.

Przygotowania, koordynowane przez Ryszarda Markowskiego, reprezentującego tak SA PG jak i Techno-Service, rozpoczęły się już jesienią 2011 roku. Powołany został szeroki komitet organizacyjny, działania, poza organizacją i logistyką koncertową, objęły także szeroki wachlarz wydawnictw jubileuszowych – książkowy śpiewnik, płytę BAZUNA – PRZEGLĄD NA SZLAKU (taki był, obecny na plakacie i wydawnictwach, motyw przewodni Jubileuszu), po imprezie serię wydawnictw wideo. Redakcją książkowego śpiewnika koordynowały Katarzyna Klott i Krystyna Knopa, redaktorem jubileuszowej płyty, wydanej przez sopocki Soliton był Mirosław „Michu” Michalski, zaś realizację wideo i montaż filmów na wydawnictwa DVD przeprowadził Bogusław Maśnicki, wieloletni szef politechnicznych „multimediów”.

Ścisły komitet organizacyjny, kierowany przez Ryszarda Markowskiego, poza wymienionymi osobami tworzyli: kierownik scenografii Magdalena Batko, rzecznik prasowy Janusz Wikowski, główny akustyk Krzysztof Voigt, kierownik biura Krzysztof Zagórski – prezes SKT PG Fify, kierujący pionem reklam Adam Tąkiel, szef ekipy technicznej, tzw. Pijanych Wolontariuszy (PW) – Paweł Batko, szef zaplecza energetycznego Marian Muczyński (w roku 1971 kierujący pierwszym Przeglądem) i opiekun programowy Marek Skowronek. Koordynatorem ds bezpieczeństwa i logistyki został Wojciech Klocek – planowane na tysięczną widownię wydarzenie w zamkniętej hali zgodnie z ustawą było imprezą masową, z koniecznością uzyskania szeregu pozwoleń i dostarczenia niezbędnej dokumentacji.

Honorowym patronatem objął imprezę wójt gminy Przywidz Marek Zimakowski, systematycznie uczestniczący w odbywających się w podziemnej pierogarni Zielonej Bramy roboczych spotkaniach. Przygotowanie techniczne objęło przede wszystkim zagospodarowanie Hali, na co dzień służącej jazdom konnym –  potrzebna była wymiana piaskowego podłoża oraz budowa kompletu miejsc siedzących we wnętrzu – regularnego układu ławek. Większa, niż zwykle, była scena z zestawem nagłośnienia i oświetlenia, zastosowano system tzw. liniowego wyrównania dźwięku.

Na użytek jubileuszu ustalono odmienny harmonogram imprezy. Konkurs odbywał się w piątek od rana, po części konkursowej miał miejsce pierwszy koncert nocny. Właściwy jubileusz zrealizowany został w sobotę 23 czerwca 2012 r. na Hali Ujeżdżalni, równolegle, do zapadnięcia zmroku, na plenerowej scenie pod stokiem zaproszeni wykonawcy prezentowali się w szerszym programie. Należy wspomnieć o przedsięwzięciach towarzyszących – na terenie Zielonej Bramy przez trzy dni czynny był Jarmark Przywidzki, jego stoiska oferowały uczestnikom imprezy miejscowe rękodzieło i kulinaria.

Jubileuszowa gala BAZUNA – PRZEGLĄD NA SZLAKU podzielona została na trzy części. W pierwszej w krótkich występach zaprezentowała się szeroka paleta wykonawców pojawiających się na imprezie przez cztery dekady. Imponujący był powrót na scenę Grupy BOOM, ze słynnym poetyckim utworem Miłość (Słońce w ramionach…). Sentymentalny powrót odnotowali klasycy autorskiej ballady: Adam Drąg, Waldemar Chyliński, Grzegorz Bukała, Marek Prusakowski i Zbigniew Szukalski z nowym zespołem Wolny Przedział. Nurt zespołowego, wielogłosowego śpiewania z końca lat 70-tych ukazał Lech Makowiecki z zespołem Zayazd (przeboje Babsztyla), Adam Szarek z zespołem, wrocławska SETA oraz po raz pierwszy na naszej imprezie, lubelscy Wątli Kołodzieje. Wyróżniającym się kaszubskim akcentem był program Zespołu Pieśni i Tańca Bazuny z Żukowa. Przerwę w koncertach wypełnił pokaz szkoły jazdy konnej na zewnętrznym placu maneżowym Zielonej Bramy.

Pełna, tysięczna widownia wypełniła przywidzką Halę w chwili występów głównych punktów programu wieczoru – Elżbiety Adamiak z zespołem i Wolnej Grupy Bukowina. W tym momencie nastąpił zwrot, ku formom mocniejszym, folkrockowym – minibenefis 25-lecia zespołu Słodki Całus od Buby zgromadził muzycznych przyjaciół, zespoły: Timur i Jego Drużyna, EKT Gdynia i Bez Jacka, po raz kolejny na scenie pojawiła się konstelacja Ot Tak, Po Prostu. Jubileuszową noc zakończył okolicznościowy łódzki BEŁT z garścią przebojów turystycznego szlaku. Dodajmy, iż dwójka gości zaproszonych na Jubileusz – Andrzej Starzec z zespołem i Karol Płudowski wystąpiła jedynie w ramach koncertu piątkowego. Na scenie plenerowej w roku 2012 po raz pierwszy na naszej imprezie zameldował się Bogusław Nowicki.

Jubileuszowej edycji towarzyszył zorganizowany wcześniej internetowy plebiscyt na Rajdową Piosenkę 40-lecia, z głosowaniem uzupełnionym na miejscu. Tytuł ten na scenie, za piosenkę „Majster Bieda” pokwitowała Wolna Grupa Bukowina. Druga nagroda, tzw. Mała Rajdowa Piosenka 40-lecia, „Lato z ptakami odchodzi”, wykonana została w ostatniej części sobotniej nocy.

Konkurs 40-tego Przeglądu, śladem głównej gali, swą okazałością wyróżnił się na przestrzeni towarzyszących lat. Duża liczna zgłoszonych wykonawców, pomimo piątkowoporannej pory, zaprezentowała wysoki poziom i repertuarową różnorodność. Wyróżniającymi się wykonawcami – autorami byli Mateusz Rulski-Bożek, Tomasz Drachal, Paweł Leszoski, Piotr Płaza i Apolinary POlek, ten ostatni z tytułem najlepszego wykonawcy imprezy. Klasę zespołową godnie reprezentowały folkowe Latający Dywan i Nie Po Drodze. Rajdową Piosenką Roku została „Wiosna” do słów i muzyki Pawła Pastuszaka w wykonaniu Harcerskiej Grupy GMW (później Grupy Muzycznego Wsparcia), eksponując wątek harcerskoturystycznej wędrówki, swym udziałem rozpoczynając stałą już obecność w naszym środowisku.

Jubileuszowa BAZUNA była trwającym pełne trzy doby świętem piosenki, poza dwoma scenami rozbrzmiewająca śpiewem przy ogniskach: na wzgórzu nad Zieloną Bramą oraz na terenie campingu
nad jeziorem. Camping, kierowany przez pana Tomasza Herbasza, ze swą stuosobową bazą w domkach i dwukrotnie większa pojemnością pod namiotami, był ważnym logistycznie punktem imprezy, w równym stopniu pomocnym w kolejnych edycjach przywidzkich. Jeszcze w czasie trwania jubileuszu podjęto decyzję o realizacji kolejnej, 41. imprezy także w przywidzkiej Zielonej Bramie, w terminie 28-30 czerwca 2013 r.


Jury 40. Ogólnopolskiego Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA 2012, w składzie:

  • Joanna Burgiełł
  • Małgorzata Lipińska
  • Roman Uske
  • Tomasz Łoś
  • Łukasz Majewski
  • Tomasz Fojgt
  • Maciej Służała
  • Łukasz Nowak
  • Mariusz Procyk
  • Bartłomiej Zgorzelski

z zadowoleniem przyjmuje od wykonawców jubileuszowy prezent w postaci wysokiego poziomu tegorocznego konkursu, w ramach podziękowania postanawia, że tzw. Złotą dwudziestkę tworzyć będą następujące 23 utwory (równorzędne, w kolejności występów, podane tytuły i wykonawcy):

  • Pogański taniec” – zespół NIE PO DRODZE
  • „Wstać i iść” – Paweł Kołodziejski
  • „Bajka o sobie” i „Wcześnie rano” – Anna Ciaszkiewicz i Krzysztof Kowalewski
  • „Ruiny” – Angelika Charycka
  • „Brak grawitacji” – Janusz Waściński
  • „U mnie ciągle pada” i „Gdzieś ty” – Tomasz Drachal
  • „Z dala od zgiełku” – Z DALA OD ZGIEŁKU
  • „Żal mi będzie, Beskidzie” – Jerzy Paweł Duda
  • „Bieszczadzki kalendarz” – LATAJĄCY DYWAN
  • „Ballada o błaźnie” – OJ TAM, OJ TAM
  • „Słowa, słowa, ukulelowa” i „Polska szanta turystyczna” – Mateusz Rulski – Bożek
  • „Miasteczko” i „Kolejka bieszczadzka” – NAD PORAMI ROKU
  • „Na gadu” i „Wielka przestrzeń do ogarnięcia” – Paweł Czekalski i Marcepan
  • „Spotkałem” – Apolinary POlek
  • Europa – Elżbieta Kruglik
  • „Nie przyrzekaj” – Katarzyna Brzozowska i Paweł Leszoski
  • „Cisza i oddech” i „Ślad” – Piotr Płaza

Nagrodę Specjalną im. Jacka i Janka Stefańskich otrzymują ex aequo:

  • Mateusz Rulski – Bożek
  • Piotr Płaza

Jury w roku bieżącym, precyzując kryteria Nagrody Specjalnej dla indywidualności muzycznej im. Józka Kanieckiego, przyznaje ją gitarzyście – Krzysztofowi Kowalewskiemu, występującemu wspólnie z Anną Ciaszkiewicz.

Najlepszą interpretacją Przeglądu BAZUNA 2012 Jury uznało utwór „Cień drogą wędrował” (sł. Wojciech Bellon, muz. Wojciech Belon i Wacław Juszczyszyn) w wykonaniu duetu: Katarzyna Brzozowska i Paweł Leszoski.

Rajdową Piosenką Roku 2012 Jury uznało utwór Wiosna, sł. i muz. Paweł Pastuszak, w wykonaniu HARCERSKIEJ GRUPY GMW.

Najlepszym wykonawcą konkursowym Przeglądu BAZUNA 2012 został Apolinary POlek.

Wyróżnienia otrzymują:

  • Anna Ciaszkiewicz – za dojrzałość sceniczną i wysoką kulturę wokalną,
  • Angelika Charycka – za poetycki opis turystycznych walorów Jury Krakowsko – Częstochowskiej,
  • Dorota Kuziela – za twórczy udział w utworach wykonywanych wraz z Tomaszem Drachalem,
  • Janusz „Cybull” Skwira – za wieloletni, interdyscyplinarny udział w Przeglądzie
  • Z DALA OD ZGIEŁKU – wyróżnienie dla skrzypka zespołu za niebanalne ruchy sceniczne, mimo, iż krepowane krótkim kablem
  • LATAJĄCY DYWAN – wyróżnienie dla perkusisty za wdzięk i bezpretensjonalność,
  • OJ TAM, OJ TAM – za filmoilustratywność historii dźwiękiem pisanych,
  • jednocześnie Jury wyraża ubolewanie, iż zespół nie dał szansy piosence „Moje miasto” stać się laureatką,
  • NAD PORAMI ROKU – wyróżnienie za zespołową grę i współbrzmienie, z zauważeniem młodego talentu
  • zespołowi THE BRAVEHEART SAILORS za delikatne współbrzmienie głosowe
  • Pani Ewie Kruglik, babci Elżbiety – za tekst piosenki „Europa” wykonanego przez wnuczkę,
  • zespołowi FORMOZA – za końcowy, aktorski akcent i harmonię głosową.

Nagrodę Publiczności otrzymał zespół CIĄG DALSZY NASTĄPIŁ.

Nominację do konkursu Festiwalu NOCNIK 2012 otrzymują zespoły Z DALA OD ZGIEŁKU i HARCERSKA GRUPA GMW.

Nominację do konkursu Przeglądu YAPA 2013 otrzymuje Mateusz Rulski – Bożek.

Jury z satysfakcją stwierdza, iż wysoki poziom artystyczny zmusił swoje gremium do wzmożonej, wielogodzinnej pracy.


Koncert Jubileuszowy

Dla mnie BAZUNA to miejsce, gdzie spotkali się ludzie, którzy odpowiedzieli na wołanie świata i wyruszyli w drogę, miejsce, gdzie mogli i zechcieli snuć swoje własne opowieści, a ja mogłam się im przysłuchiwać. Niektórzy z Nich odeszli, wędrują teraz po niebieskich połoninach- odnaleźli swoją „Bukowinę”, spotkali „kminkowe panny” i „dogonili drzewa”. Są w naszej pamięci, jak kamyk serdeczny spod góry Manaslu, jak Pieśń, która niknie i wraca, i trwa.

Minęło 40 lat i wciąż są miejsca, wciąż są ludzie- ci, którzy takie miejsce kiedyś znaleźli i ci, którzy je nadal znajdują, ci, którzy wędrując przynoszą z sobą różne opowieści i chcą się spotkać, aby się nimi dzielić. 40 lat to dobra okazja, żeby im wszystkim z serca za to podziękować.Maria Miśka Kondratowicz

Minęło 40 lat naszego przeglądu BAZUNA, przyniosły one wielość muzycznych nastrojów, piosenkę towarzyszącą turystycznej wędrówce podaną w różnorodnych muzycznych formach.

W swej pierwszej dekadzie przegląd BAZUNA prezentował sceniczny obraz turystycznego szlaku, obecnie w szerszym zakresie stanowi forum muzycznych poszukiwań z akustyczną i folkową formą w roli głównej. Ewolucję naszej imprezy, wspaniała postaci – wykonawców i autorów, którzy przez 40 lat przewinęli się przez scenę przeglądu BAZUNA, odwiedzając urocze miejsca Pomorza Gdańskiego ukaże koncert jubileuszowy 40. BAZUNA – PRZEGLĄD NA SZLAKU planowany na sobotę 23 czerwca 2012 r. na terenie Ośrodka ZIELONA BRAMA w Przywidzu. I. Główna scena

Koncert Jubileuszowy 40 lat – Przegląd na szlaku

Celem Koncertu Jubileuszowego jest zamknięcie w jednym scenicznym dniu, niczym w pigułce, czterech dekad naszego Przeglądu, z jego kolorytem, różnorodnością stylów i nastrojów, bogactwem odczuć, jakie przez wszystkie lata piosenka z naszej sceny wywoływała. Dokonany został stylistyczny i czasowy podział na koncertowe bloki, w każdym z nich ukażą się Artyści, którzy swymi turystycznymi przebojami tworzyli historię Przeglądu, bądź nadali jej szerszy artystyczny wymiar. Jak w kalejdoskopie – każdy obraz jest chwilowy, tak tez krótkie będą występy naszych Gości, wyselekcjonowane, najwspanialsze utwory. Bezprecedensowy będzie Koncert Jubileuszu 40-lecia przeglądu BAZUNA – do tej pory w podobnej, całodniowej skali niezrealizowany. Oto ramowy układ Jubileuszu na głównej scenie, wraz z wykazem Gości, którzy w chwili czytania tej informacji potwierdzili nasze zaproszenie.CZĘŚĆ PIERWSZA – od godz. 10:30
(wejście od 10:00)

10:30 Otwarcie Koncertu Jubileuszowego

z udziałem Jego Magnificencji Rektora Politechniki Gdańskiej, prof. Henryka Krawczyka

10:40 Śmiej się, tańcz i graj – turystyczna pieśń dziś

12:15 Skwar, południe, pogoda – nasze najpiękniejsze chwile

15:45 Wietrze, przewodniku mój – poezja w akordach ukryta

18:00 z Kaszub nasz Przegląd nazwę ma

  • Regionalny Zespół Pieśni i Tańca BAZUNY z Żukowa

18:20 Dla Ciebie każdy nowy dzień – naszym celem Wędrowanie

19:40 przerwaCZĘŚĆ DRUGA – od godz. 21

21:00

22:30 Własnymi wierszami – turystycznie i folkrockowo (25 lat zespołu SŁODKI CAŁUS OD BUBY)

ok. 2:00 Blues po północy

ok. 2:40 BEŁT

  • grupa Brzdąkających Energicznie Łódzkich Trubadurów – specjalny na nasz jubileusz blok turystycznych przebojów przeglądu BAZUNA

ok. 3:40 Maratończyk piosenki

  •  Karol Płudowski

Informujemy, iż z przyczyn losowych ostateczny układ koncertów, tak czasowy, jak i dotyczący składu Artystów, może ulec zmianom.


PIĄTEK 22 czerwca – wstęp wolny:

  • 11:00 KONKURS cz. 1
    gość: Piotr Pieńkowski
  • 15:00 KONKURS cz. 2
  • 19:00 Koncert Nocny19:00
    • Dorota Kuziela
    • Daniel Gałązka z zespołem
    • Adam Drąg
    • Późne Popołudnie
    21:00
    • Karol Płudowski
    • Łukasz Majewski z zespołem
    • Maciej Służała
    • Caryna
    22:50
    • Saskia
    • Marcin Skrzypczak
    • Dorota Kuziela
    • Andrzej Starzec

(przewidywane zakończenie – 1:30)

NIEDZIELA 24 czerwca – od godz. 12 – Scena Główna – wstęp wolny:

12:00 Werdykt Jury konkursu

  • gość: Na Bani
  • Koncert Laureatów Konkursu
  • gość: Żeby Nie Piekło

Rajdowe Piosenki 40lecia

Z przyjemnością przedstawiamy rezultaty ostatniego, finałowego etapu naszego jubileuszowego plebiscytu.

Rajdową Piosenką Czterdziestolecia został utwór Majster Bieda (sł. i muz. Wojciech Bellon)

Małą Rajdową Piosenką Czterdziestolecia został utwór Lato z ptakami odchodzi (sł. Jacek Rutkowski, muz. Adam Cichocki)

Obie wymienione piosenki zarejestrowane zostały na płycie PEREŁKI BAZUNY wydanej w roku 2002 w trzydziestolecie naszego Przeglądu, płyta ta dostępna jest bezpośrednio u Wydawcy: http://dalmafon.pl/wydawnictwa.php

Było to niezwykłe wydarzenie – Jubileuszowy Koncert 40. Turystycznego Przeglądu Piosenki Studenckiej BAZUNA, zorganizowany głównie przez środowisko absolwentów i studentów Politechniki Gdańskiej 23 czerwca 2012 r.

Koncert w Centrum ZIELONA BRAMA w Przywidzu trwał 16 godzin, od sobotniego przedpołudnia do niedzielnego poranka. Na scenie przewinęło się wielu znakomitych wykonawców, przypominając miłośnikom piosenki turystycznej – bazunowe hity, utwory znane, lubiane, wartościowe, ponadczasowe – dobre do słuchania i nucenia na każdą okazję. Jak w kalejdoskopie zmieniali się Artyści, Zespoły, muzyczne style – kolejne dekady przygody z piosenką. Mieniąca się feerią barw BAZUNA wkracza w piąte dziesięciolecie, wciąż młoda, potrzebna i lubiana – jak w swej gdańskiej inauguracji w 1971 r. w sali teatralnej KSW Żak.

W niniejszym wydawnictwie przedstawiamy relację z tego wydarzenia – utwory z bogatej historii 40 lat BAZUNY wykonane przez Artystów, którzy gościli na przywidzkiej scenie, a także atmosferę tej muzycznej uczty – radości, rozśpiewane tłumy, wielkie emocje.

Janusz Wikowski

Strona opracowana na podstawie oryginału ze strony: http://40.bazuna.org.pl/

Śpiewnik
Nasz Facebook